Po dwuletniej przerwie powrócił powiatowy konkurs - prezentowane na gminnych dożynkach wieńce rywalizowały także o miano najpiękniejszego w powiecie oławskim.
W tegorocznej edycji powiatowego konkursu rywalizowało 29 wieńców dożynkowych w dwóch gminach - Gminie Oława oraz Gminie Domaniów. W konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Oławskiego zwyciężyli przedstawiciele miejscowości Chwalibożyce (Gmina Oława), którzy otrzymają nagrodę rzeczową o wartości 2.000 zł. Zwycięski wieniec otrzymał 48 punktów oraz prawo reprezentowania Powiatu Oławskiego na dożynkach wojewódzkich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, które odbędą się w niedzielę 11 września w Udaninie (Gmina Udanin, Powiat Średzki).
Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie przyznano również za pozostałe miejsca na podium. Na II miejscu uplasował się wieniec z miejscowości Psary w Gminie Oława, który otrzymał 43 punkty. Jego twórcom przyznano nagrodę w wysokości 1250 zł. Natomiast III miejsce zdobył wieniec z Domaniowa (41 punktów i nagroda w wysokości 750 zł).
Aby wyłonić najpiękniejszy tegoroczny wieniec członkowie powołanej przez starostę oławskiego na tę okoliczność komisji konkursowej odwiedzili miejsca, gdzie twórcy wieńców eksponowali efekty swojej, często wielotygodniowej pracy. W tym roku dożynki gminne były organizowane przez Gminę Oława w dniu 27 sierpnia w Stanowicach (gm. Oława) oraz przez Gminę Domaniów (Urząd Gminy Domaniów) w dniu 28 sierpnia w Domaniowie.
Komisja, w skład której weszli trzej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oławie oraz reprezentant środowiska artystycznego, oceniając efekt finalny często wielotygodniowej pracy, kierowała się następującymi kryteriami: zgodnością z tradycją w zakresie kompozycji, użytych materiałów i techniki wplatania, jego bogactwem i różnorodnością użytych materiałów, takich jak kłosy, ziarno zbóż, owoce, warzywa i inne surowce naturalne oraz walorami estetycznymi i ogólnym wyrazem artystycznym.
Celem konkursu jest upowszechnianie i kultywowanie tradycji obrzędów dożynkowych, związanych ze świętem plonów, podtrzymanie i pielęgnowanie różnorodności staropolskich obyczajów oraz promocja dorobku cywilizacyjnego polskiej wsi.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wykonania wspaniałej pracy i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć wieńców dożynkowych!