Starostwo zachęca do uczczenia Dnia Flagi RP 2021 w internecie, ale w niedzielne południe 2 maja, z okazji święta biało-czerwonej, przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, przed oławskim starostwem na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa. Gest ten będzie symbolizował także trwającą walkę z pandemią koronawirusa
Poczet flagowy stanowić będą strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie.
Ze względu na obecną, trzecią już falę pandemii COVID-19, również w tym roku nie będą możliwe tradycyjne obchody Dnia Flagi RP, realizowane w dotychczasowym formacie, z fizyczną obecnością i udziałem mieszkańców. Kolejny już rok pandemia skutecznie zmienia charakter nie tylko tego uroczystego wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspólnie, chociaż inaczej niż zwykle, uczcić święta biało-czerwonej. Dlatego przenosimy obchody do internetu, co zresztą w pandemicznej rzeczywistości stało się pewnego rodzaju normą. Wierzymy, że już wkrótce się to zmieni. Ale dziś zdrowie i bezpieczeństwo uczestników uroczystości jest priorytetem.
Dzień Flagi RP stanowi nierozłączną i utrwaloną już w świadomości społecznej całość majowej triady świąt państwowych. To oprócz Dnia Flagi RP, obchodzonego 2 maja, także 1 maja – Święto Pracy oraz – Święto Konstytucji 3 maja.
- Jako naród jesteśmy wspólnotą, którą łączą symbole narodowe. Wartości wyrażone w naszej państwowej fladze, godle i hymnie są obecne w sercach Polaków w każdej sytuacji, a w szczególności dzisiaj, kiedy solidarnie łączymy się we wspólnej walce z pandemią koronawirusa, z pokorą, wdzięcznością, ale i nadzieją patrzymy na naszą biało-czerwoną flagę, która od wieków mobilizuje nas do podejmowania każdego wielkiego wyzwania, podobnie jak dzisiaj - podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń.
2 MAJA – WYWIEŚ FLAGĘ, UCZCIJ ŚWIĘTO!
W weekend rozpoczynający wiosenny maj, ulice i place zostaną ozdobione falującym morzem flag. Ale najlepiej wtedy pozostańmy w swoich mieszkaniach, pomagając w ten sposób lekarzom w walce z niewidzialnym wrogiem - wirusem, a swój patriotyzm, który nosimy w sercach, wyraźmy w inny sposób. Uczcijmy święto poprzez wywieszenie w oknie, na balkonie, czy przed domem biało-czerwonej flagi.
Zachęcamy także mieszkańców powiatu do wykonania w niedzielę 2 maja fotografii z naszą biało-czerwoną flagą i zamieszczenia w tym dniu zdjęcia w internecie na profilu Facebook starostwa.
PATRIOTYZM...
...jest naturalnym uczuciem każdego obywatela, miłością do wolności, Ojczyzny, własnego języka. Wyrażamy go poprzez symbole. Tym najważniejszym jest właśnie flaga państwowa. Aby nadrobić wielopokoleniową lukę w wiedzy o fladze państwowej RP, naszym najpowszechniej stosowanym symbolu narodowym, ustanowiony został w 2004 roku przez Sejm RP Dzień Flagi, który od tej pory jest obchodzony w dniu 2 maja. Ustawa zniosła ograniczenia używania flagi państwowej, wprowadzone w PRL, w celu niedopuszczenia do demonstracji i protestów pod barwami narodowymi, przeciw ówczesnej władzy.
Drugiego maja oddajemy cześć biało-czerwonej, ale również mamy w tym dniu na uwadze pozostałe symbole państwowe: Orła Białego i hymn państwowy RP - Mazurka Dąbrowskiego, które określają naszą tożsamość, jednoczą i świadczą o naszej podmiotowości. Dlatego winni im jesteśmy szacunek i odpowiednie traktowanie.
DLACZEGO BIAŁO-CZERWONA?
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej biel flagi pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Barwy naszej flagi symbolizują więc tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów – związek państw, który powstał drogą pokojową i przetrwał ponad 400 lat, tworząc nową jakość naszego państwa i narodu, a jego podstawy były zbliżone do współczesnej nam Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 1 maja 2004 roku.
DLACZEGO 2 MAJA?
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi RP właśnie w dniu 2 maja. Po pierwsze, to tego dnia zdobywający stolicę III Rzeszy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli polską flagę na kolumnie zwycięstwa w parku Tiergarten, w Berlinie.
Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 Maja.
- Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, dlatego warto ją upowszechniać - podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas wspólnotę. Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu w takich dramatycznych sytuacjach, jak dzisiejsza, związana z zarazą XXI wieku - pandemią koronawirusa. W czasie jej trwania, pomimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, jesteśmy razem. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafi my się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. W tym ciężkim dla nas wszystkich czasie jest bardzo ważne, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji.
Serdecznie zachęcamy Państwa do uczczenia wszystkich trzech majowych, świątecznych dni poprzez wywieszenie naszej flagi państwowej. Niech biało-czerwona powiewa w każdym zakątku naszego powiatu i niech przypomina o tym, jak ważnym jest dla nas symbolem. I choć w całej Polsce uroczystości związane z tegoroczną 17. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), a także obchodzonym 2 maja świętem flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz dzień później Świętem Konstytucji 3 Maja (z 1791 roku, czyli w tym roku obchodzimy 230. rocznicę), będą przebiegać inaczej niż zwykle, to pandemia koronawirusa nie przeszkodzi naszej wspólnocie w przeżywaniu radości i dumy z biało-czerwonej. Nawet, jeśli będziemy świętować tylko za pośrednictwem internetu, w zaciszu swojego domu.
Pomimo tego, że w całej Polsce uroczystości nie odbędą się w sposób tradycyjny, uczcijmy Dzień Flagi RP najpiękniej jak potrafimy, ZAŚPIEWAJMY WSPÓLNIE HYMN w naszych domach, z naszymi najbliższymi.