Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie. Przez blisko miesiąc Powiatowa Komisja Lekarska określała zdolność do służby wojskowej i przyznawała wojskową kategorię zdrowia osobom zobligowanym do stawiennictwa
Przed Powiatową Komisją Lekarską stawiło się 307 mężczyzn z rocznika 2004 (podstawowego) i 26 urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz 9 kobiet, posiadających kwalifikacje do czynnej służby wojskowej (do kwalifikacji wzywane zostały kobiety, które kończą studia lub naukę na kierunku: medycznym, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej i ratownictwa medycznego).
W trakcie kwalifikacji przed komisją stanęło 86 % mężczyzn z rocznika 2004 (podstawowego), 26 % mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz 88% kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.
Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadza się czynności mające na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Ustalenie polega na określeniu przez powiatową komisję lekarską kondycji fizycznej i psychicznej poddającego się kwalifikacji oraz nadaniu odpowiedniej kategorii zdrowia (A, B, D, E).
Komisja uznała 263 mężczyzn z podstawowego rocznika i 26 z roczników starszych oraz kobiet, za zdolnych do czynnej służby wojskowej i zaliczyła ich do kategorii zdrowia „A”. Kategorię „B” ( czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej) otrzymały 3 osoby, kategorię „D” (niezdolny do czynnej służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) otrzymało 39 osób, natomiast kategorię „E” (trwale niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny) otrzymało 11 osób.
Ustawa O Obronie Ojczyzny gwarantuje obywatelom, którzy spełnili obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanie stosunku do służby wojskowej tzn. nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie, przy współudziale szefów wojskowych centrów rekrutacji oraz starostów, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. W powiecie oławskim organizatorem tego zadania, zleconego przez administrację rządową, we współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, byli starosta Zdzisław Brezdeń oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Oławie.
- Pod względem organizacyjnym kwalifikacja przebiegała bez zastrzeżeń i zakłóceń, jak również sprawnie i na wysokim poziomie merytorycznym - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Dziękuję członkom komisji, za wkład wniesiony w przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej w naszym powiecie. Jednocześnie życzę wszystkim, którzy chcą i będą służyć w armii, aby żołnierska służba Ojczyźnie i narodowi gwarantowała bezpieczeństwo Polsce, zaś dla nich była powodem do dumy oraz przynosiła osobistą satysfakcję i społeczne uznanie.
SŁUŻBA WOJSKOWA
Osoby zainteresowane różnymi formami służb wojskowej, powinny zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, ul. Gajowicka 118. Centrum jest czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 7.30 do 15.30, a w środy - od 7.30 do 18.00.