Już w dniach od 8 do 10 czerwca odbędzie się 7. edycja Charytatywnego Rajdu Koguta 2023 Oława – Stegna. Miłośnicy starej motoryzacji i ludzie wielkiego serca wyruszają z Oławy w czwartek 8 czerwca - jak zawsze w Boże Ciało - i przejadą aż 530 kilometrów do Stegny, na przepiękną Mierzeję Wiślaną. Uczestnicy rajdu wystartują z Oławy i przejadą przez Poznań, Piłę, Chojnice i Tczew. Wszystkie zebrane środki organizatorzy przeznaczą dla potrzebujących! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tej charytatywnej i motoryzacyjnej imprezy – kliknij tutaj.
Od 7 lat powiat oławski, za sprawą Charytatywnego Rajdu Koguta, znajduje się na szlaku dobroczynności, a precyzyjniej – na jego starcie. To wspaniała wyprawa ze szlachetnym celem. Nie jest wyścigiem, ale daje gwarancję przeżycia wspaniałej przygody wraz z całą rodziną, a nadto rozsławia nasz powiat w całej Polsce.
Dlatego samorząd Powiatu Oławskiego każdego roku chętnie uczestniczy w tym fenomenalnym zrywie szlachetnych serc, aby połączyć się ideą dobroczynności i zamieniać wspólnie przebyte kilometry w pomoc potrzebującym dzieciom, fundacjom i instytucjom.
Charytatywny rajd z morzem dobroczynności
Do działania napędza nas dobroczynność, która jest doskonałą receptą na szczęście. Starostwo Powiatowe w Oławie wspiera rajd, bo nie mamy wątpliwości, że pomaganie potrzebującym ma ogromną siłę i wpływa na naszą rzeczywistość. Z niniejszego tekstu dowiecie się, drodzy Czytelnicy, dlaczego w naszej opinii pomaganie jest znakomitym przepisem na lepsze samopoczucie, za sprawą którego my sami w różnych sytuacjach kryzysowych, też możemy liczyć na bliźnich. Jak świat stary, każdy człowiek szuka pomysłu na to, aby stać się choć odrobinę szczęśliwszym. My - mieszkańcy ziemi oławskiej - mamy na to sprawdzony pomysł. Jesteśmy szczęśliwsi pomagając innym! Przepis na to nie jest skomplikowany - wystarczy odrobina chęci i zapału, szczodry gest, okazanie zrozumienia dla potrzeb drugiego człowieka, a także wrażliwości otwierającej serce dla tych, którzy oczekują wsparcia. Wiemy, że pomaganie ma moc! Jest wiele przykładów i sposobów na to, aby zainicjować lub włączyć się do akcji charytatywnej lub wolontariatu. Pomaganie jest zawsze modne!
Pomoc niejedno ma imię
Programowo odmrażamy nadzieję ciepłem dobrych serc i upowszechniamy modę na pomaganie! I tak – jako wspólnota samorządowa – czynimy to już ćwierć wieku. W tym roku samorząd Powiatu Oławskiego obchodzi jubileusz 25-lecia funkcjonowania w nowych strukturach administracyjnych. Warto w tym kontekście podkreślić rolę powiatów w kształtowaniu polityki społecznej państwa i znaczenie w obszarze pomocniczości. Miarą sprawiedliwości jest troska o najsłabszych, która w przypadku naszego samorządu urzeczywistnia się w działalności powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej, powiatowych urzędów pracy, szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa specjalnego, organizowanego przez powiaty systemu pieczy zastępczej, mieszkań chronionych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkolnych ośrodków wychowawczych, wspieraniu wolontariatu i przedsięwzięć, które dają obywatelom, szczególnie tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – poczucie bezpieczeństwa. Misja ta nie byłaby możliwa bez rozważnej polityki inwestycyjnej, dzięki której powstają nowoczesne obiekty publiczne, zgodnie z oczekiwaniem tych, którzy będą z nich na co dzień korzystać. Przykładem jest powstanie Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego w Oławie, jednostki zaprojektowanej i wybudowanej przez samorząd Powiatu Oławskiego, a otwartej w 2017 r. Jest to największa inwestycja samorządu w ubiegłym ćwierćwieczu, a placówka wyznaczyła nowy wymiar w obszarze edukacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych.
Wiemy, że pomoc udzielona jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby...
... dlatego oprócz wykonywania naszych codziennych urzędniczych obowiązków, działamy z potrzeby serca i promujemy ideę dobroczynności. Aktywnie włączamy się do charytatywnych przedsięwzięć, które wspomagają potrzebujących.
Pomaganie mamy we krwi i dzielimy się cząstką życia
Szlachetna idea dobroczynności zatacza coraz szersze kręgi! Dla nas udzielanie pomocy bliźnim w potrzebie jest oczywiste. Można nawet obrazowo stwierdzić, że pomaganie mamy we krwi, dlatego od kilku lat organizujemy w oławskim starostwie akcje krwiodawstwa.
- Z perspektywy czasu należy ocenić, że bezinteresowna chęć do czynienia dobra, to naturalny odruch serca mieszkańców naszego powiatu, a dziś już jest to także dewiza samorządu - podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń.
Występujące na świecie już niemal cyklicznie sytuacje kryzysowe (pandemia, wojna) sprawiają, że stany magazynowe dla danych grup krwi w centrach krwiodawstwa są niskie. Szybko więc reagujemy na apele o pilne uzupełnienie tej bezcennej substancji. Samorząd wspólnie z Miejsko-Gminnym Klubem HDK PCK w Oławie i PCK – Oddziałem Rejonowym w Oławie zorganizował od 2020 r. wiele akcji krwiodawstwa. Najpierw na placu przed starostwem parkował mobilny krwiobus, a obecnie na czas akcji salę konferencyjną Rady Powiatu zamieniamy na profesjonalny punkt krwiodawstwa. Urzędnicy też pokazują serce i oddają krew!
Cykliczne akcje poboru krwi w starostwie
Duże zapotrzebowanie na krew wynika też z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii, onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej. Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna.
- Oddając krew możemy ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym - mówi wicestarosta Witold Niemirowski. - Dziękujemy wszystkim dawcom za tak cenną ofiarę i poświęcenie, a grupie wyjazdowej z wrocławskiego RCKiK za sprawne realizowanie tego przedsięwzięcia. Łącznie udało się nam zebrać już kilkadziesiąt litrów krwi.
Ale to dopiero początek! Wyszliśmy naprzeciw potrzebom mieszkańców i w porozumieniu z RCKiK we Wrocławiu, podjęliśmy decyzję, że już od przyszłego roku akcje poboru krwi będą odbywały się w jednym i stałym miejscu – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oławie, w każdy drugi wtorek miesiąca. Pamiętajmy - „łączy nas krew, która ratuje życie”.
Zapnijcie pasy, niech na liczniku kręcą się kilometry dobra, zamieniane w pomoc potrzebującym!
Charytatywny rajd, do którego włączyły się Starostwo Powiatowe w Oławie i PKS w Oławie S.A., wyrusza corocznie z Oławy i jest to impreza połączona ze Zlotem Pojazdów Zabytkowych. W tym roku fala dobroczynności wyrusza z Oławy w czwartek 8 czerwca, aby zakotwiczyć w Stegnie, na Mierzei Wiślanej. Głównym celem rajdu jest pomaganie. Wpisowe, które wpłacają uczestnicy i sponsorzy, w całości jest przeznaczane na cele społeczne i charytatywne, m.in. na rzecz dzieci z oławskiego Domu Dziecka, fundacje, schroniska, osoby potrzebujące. Zakupiono też m.in. ultrasonograf do oławskiego szpitala.
- Wszystkie zebrane pieniądze przez uczestników trafią do osób potrzebujących – zaznacza wicestarosta Witold Niemirowski. – Takie akcje to kilkaset kilometrów przebytych dla osób chorych i potrzebujących, połączone ze wspaniałą zabawą. Pomaganie jest tu więc bardzo proste i przyjemne!
W słusznym celu pomagać tanecznym krokiem, czyli bal charytatywny powiatu oławskiego…
Samorząd wspiera akcje na rzecz osób potrzebujących pomocy i niepełnosprawnych, np. organizuje Bal Charytatywny Powiatu Oławskiego, zainicjowany przez Starostę Oławskiego, pod patronatem Prezydenta RP. Przedsięwzięciu, które wpisało się już do dobroczynnej tradycji powiatu, towarzyszy aukcja i licytacja. Dzięki hojności i wielkiemu sercu darczyńców, udało się nam wesprzeć organizacje społeczne, zajmujące się pomocą potrzebującym, a także kilkoro chorych, młodych mieszkańców, wymagających pomocy ze względu na nieubłaganie postępujące schorzenie. Ta cenna akcja włącza się już od kilkunastu lat (z przerwą w okresie szczytu pandemii) w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Wiemy bowiem, że warto i należy pomagać ludziom słabszym, których nie oszczędził los i dać im nadzieję na lepsze jutro. Zdajemy sobie sprawę, że ich rodziny nie udźwignęłyby samodzielnie tego ciężaru finansowego.
- Takie dobroczynne akcje mają także na celu pokrzepienie serc i pokazanie osobom potrzebującym, że nie są pozostawione same sobie i mogą liczyć w takiej niezwykle trudnej sytuacji na wsparcie bliźnich – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Pamiętamy, że trzeba życzliwości i dobroci, żeby pomagać. Ale trzeba też wielkości ducha, żeby pomagać bezinteresownie. A wspomniane przedsięwzięcia łączą często zabawę ze szlachetnym odruchem serca, dzięki czemu możemy choć w niewielkiej części poprawić czyjeś życie zdominowane chorobą i nieszczęściem.
Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem…
Dlatego staramy się drobnymi krokami i gestami sprawiać, aby świat stawał się odrobinę lepszy. Przykładem takiego działania jest włączenie się do akcji zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Akcja ułatwia mieszkańcom segregację plastiku, a równocześnie wspiera potrzebujących. Charakterystyczny czerwony pojemnik ustawiliśmy obok wejścia do starostwa, od strony banku. Służy do zbiórki plastikowych nakrętek: z butelek po wodzie mineralnej, napojach, sokach, jogurtach, chemii gospodarczej czy kosmetykach. Firmy zajmujące się recyklingiem przerabiają plastikowe nakrętki na granulat, a z niego z kolei można wytworzyć m.in. opakowania, rury PCV, wieszaki na ubrania, czy obudowy do komputerów.
Dziwny jest ten świat… Lecz ludzi dobrej woli jest więcej! Zdajemy dziś epokowy egzamin z dobroczynności
Razem pomagamy uchodźcom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wraz z jej wybuchem, na pomoc Ukraińcom ruszyli wszyscy Polacy, którzy otworzyli serca, drzwi domów i portfele - i nadal nie ustaje pomoc. Rosyjska agresja to nie tylko konflikt polityczny i militarny, ale przede wszystkim niewinne ofiary wśród ludności cywilnej i tragedia osób wypędzonych z rodzinnego domu. W geście przyjaźni Polska od pierwszego dnia wspiera naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, organizując pomoc. Dla administracji publicznej każdego szczebla, taki nagły napływ nowych mieszkańców, łączył się z szeregiem zadań i wyzwań logistycznych. W miarę swoich możliwości i potencjału, staraliśmy się zorganizować uchodźcom życie na gościnnej ziemi oławskiej. I choć Polacy zdali egzamin z empatii, to o uchodźcach nie możemy zapominać także dziś i jutro. Wiemy, że pomaganie ma ogromną moc oddziaływania! Dobro powraca, a pomagając, rośniemy w siłę! Jest też wiele przykładów, ale i sposobów na to, aby zainicjować lub włączyć się do akcji charytatywnej i wolontariatu. A świat w okresie postpandemicznym, a zwłaszcza w czasach barbarzyńskiej wojny, rozpętanej przez putinowską Rosję na Ukrainie, wymaga od nas właśnie takich filantropijnych zachowań i czynów.
Dlatego zdajemy dziś wspólnie, wszyscy Polacy, wielki, epokowy test z dobroczynności!
Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata w dzisiejszym świecie.
- Polityka dobroczynności jest dziś podstawowym elementem odpowiedzialności społecznej samorządu - podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - Pragniemy jak najlepiej wywiązywać się z roli odpowiedzialnego społecznie członka i uczestnika wspólnoty lokalnej. Jesteśmy otwarci na otaczający nas zmienny świat, wrażliwi na potrzeby ludzi oraz gotowi nieść pomoc bliźnim będącym w ciężkim położeniu. My Polacy, jesteśmy ofiarnym i uczynnym narodem, co udowadniamy w najtrudniejszych momentach historii. Pomaganie mamy zakodowane w narodowym DNA!
Nie ustawaliśmy w systemowym pomaganiu także wcześniej, w dramatycznym czasie pandemii koronawirusa, zarazy XXI wieku, gdy samorządy stanęły naprzeciw nieznanym wyzwaniom, które pokazały, jak istotną rolę pełnią powiaty i gminy, bo to one wraz ze służbami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo i ratownictwo medyczne, stanęły na jedynej linii obrony i walki z chorobą. Uwidoczniły także, jak silne mogą być lokalne wspólnoty w trosce i opiece nad chorymi i potrzebującymi.
– Przekazuję podziękowania i wyrazy szacunku wszystkim ludziom Wielkiego Serca, jednostkom i instytucjom, udzielającym różnych form wsparcia w walce z pandemią, za solidarność, bezinteresowność i odpowiedzialność. W szczególności dziękuję pracownikom służby zdrowia, najmocniej zaangażowanej grupie ludzi, która codziennie troszczy się o nasze zdrowie i życie - podsumowuje starosta oławski Zdzisław Brezdeń.
Jak wynika z powyższego - dzień po dniu udowadniamy, że wspólnie jesteśmy w stanie nieść nadzieję i pomoc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia!