Zapraszamy w czwartek 1 czerwca (od godz. 10.00 do 18.00) oraz w piątek 2 czerwca (od godz. 10.00 do 16.00) na bezpłatne zwiedzanie mobilnej wystawy! Multimedialny spektakl trwa około 20 minut i prezentowany będzie w naczepie ekspozycyjnej, która stanie na placu parkingowym przed Starostwem Powiatowym w Oławie, przy ul. 3 Maja 1.
„Iskry Niepodległej” to nowoczesny spektakl, który powstał z inicjatywy Biura "Niepodległa". Wystawa, poświęcona Polakom, którzy zmienili losy świata, umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanych naczepach, które przemierzają Polskę - w tym tygodniu wystawa odwiedzi powiat oławski. Dzięki nowoczesnym technologiom wizualnym przedstawione są w nich fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.
20-minutowy spektakl wizualno-dźwiękowy odbywa się w zamkniętej, odizolowanej od świata zewnętrznego przestrzeni. Jednorazowo może wejść maksymalnie 20 osób. Na kilku ekranach wyświetlane są obrazy przedstawiające najważniejsze dla Polski wydarzenia oraz sylwetki wybitnych Polaków i ich osiągnięcia. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców.
Doświadczenie immersyjne
W projekcie zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości naczep niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.
Inspirujące postaci ostatnich 100 lat
„Iskry Niepodległej” to wybitne postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość.
Jak informują organizatorzy - celem projektu jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Każdy, niezależnie od swoich talentów, może stać się iskrą niepodległej i zmieniać świat wokół siebie. Dlatego w naczepach zaprezentowano ponad 100 znanych i wciąż mniej znanych bohaterów różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność.
Odwiedzając wystawę możemy poznać m.in. historię Jana Czochralskiego – wynalazcy metody otrzymywania monokryształów krzemu, które wykorzystuje się do produkcji układów scalonych; Jana Szczepanika – wynalazcy kamizelki kuloodpornej; Ireny Sendler – Polki ratującej dzieci z warszawskiego getta; Mieczysława Bekkera i polskich naukowców współpracujących z NASA; Ludwika Hirszfelda – autora oznaczeń grup krwi czy Wandy Rutkiewicz – polskiej himalaistki.
Nie zabraknie odniesień do polskiej: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu, literatury, filmu, a nawet gier komputerowych! Z bliska obejrzymy ordery Orła Białego i Virtuti Militari, a także wspomnianą wcześniej kamizelkę kuloodporną autorstwa Szczepanika i replikę kosmicznego chwytaka autorstwa polskich inżynierów. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji.
Projekt „Iskry Niepodległej” powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia, m.in. mobilny ekran transparentny, które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni.
Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Projekt „Iskry Niepodległej” sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN. Partnerem projektu jest samorząd Powiatu Oławskiego.
Zapraszamy!