W piątek 25 listopada odbędą się dwa kolejne koncerty muzyki barokowej, w Oławie i w Jelczu-Laskowicach, podczas których zaprezentowane zostaną utwory Silviusa Leopolda Weissa, nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem.
Na wszystkie koncerty - wstęp wolny. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościową broszurę z programem wydarzenia.
PIĄTEK 25 LISTOPADA – godz. 16.00, koncert w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie.
Podobnie jak podczas pierwszego oławskiego koncertu, twórczość barokowego wirtuoza S.L Weissa zaprezentuje, profesjonalny zespół muzyki lutniowej „Lute Duo Plus”, który wśród melomanów cieszy się znakomitą renomą. Przed publicznością wystąpi (z innym repertuarem muzyki barokowej mistrza Weissa, niż pierwszego dnia festiwalu), umuzykalniona rodzina, która od wielu lat upowszechnia i odtwarza na świecie dźwięki mistrza Weissa: Anton Birula i jego żona Anna Kowalska, którzy grają na lutniach oraz ich córka Alisa Birula, grająca na organach.
PROGRAM II
Ouverture C-Moll – organy
Suita Nr 15 a-moll L’Infidele (Manuskrypt Drezdeński)
Entree – Courante – Musette – Menuet – Sarabande – Païsanne
Ciaccona A-dur – organy
Suite Nr 29 g-moll (Manuskrypt Drezdeński)
Prelude – Allemande – Passepied – Bourée – Sarabande – Gigue – Ciaccona Siciliana & Presto c-moll – organy
PIĄTEK 25 LISTOPADA – godz. 17.30 koncert "Drgnienia Lutni" w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przy ul. Witosa w Jelczu-Laskowicach. Wystąpi Stefan Jasiniefta na lutni solo.
PROGRAM
Sonata F-dur (Manuskrypt Drezdeński)
Allemande – Courante – Bourre – Sarabande – Menuet 1 – Menuet 2 – Gigue
Suita d-minor (Manuskrypt Drezdeński)
Allemande – Courante – Sarabande – Gigue
Suita E-flat major (Manuskrypt Drezdeński)
Prelude – Allemande – Rigaudon – Sarabande – Gavotte – Menuet – Le Sans Souci
Stefan Jasiniefta jest lutnistą pochodzenia polskiego, urodzonym na Białorusi. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie lutni Antona Biruli i Anny Kowalskiej. Gra na lutni, gitarze klasycznej i barokowej. Skończył Szkołę muzyczną w Pińsku w klasie lutni Juria Dubnowickiego i gitary klasycznej Denisa Wiśniowieckiego. Jest 10-krotnym laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych. W repertuarze ma utwory Bacha Weissa, Gaultier, Reusnera. Jest również kompozytorem, komponuje współczesne utwory na lutnię (Wspomnienia o Warszawie; Wędrówki po morzach Atlantyku) i gitary (EtiudaA-dur; Po deszczu; Procesja Zygmunta III, Walka na polu Kosowym (jeszcze nie ukończona, napisane są 3 części), dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu w Homlu w nominacji kompozytorów.
Stefan Jasiniefta zagra drugi koncert w niedzielę 27 listopada o godzinie 14.00, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie.
Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski - Starostwo Powiatowe w Oławie.
Fot.: Tak wyglądał pierwszy koncert muzyki barokowej, który odbył się w czwartek 24 listopada, w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, podczas któego zabrzmiały utwory Silviusa Leopolda Weissa, nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy