Od marca do maja br. w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu dostępna była wystawa „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”.
W ramach współpracy Starostwa Powiatowego w Oławie z Muzeum wystawę odwiedziło około 300 uczniów ze szkół średnich prowadzonych przez samorząd Powiatu Oławskiego. Ekspozycja przypominała zwiedzającym, a być może nawet odkryła przed nimi, liczne i bogate związki królewskiej rodziny Sobieskich ze Śląskiem.
Na kameralnej wystawie prezentowane były artefakty związane z rodziną Sobieskich, które zachowały się na Dolnym Śląsku. Jedną z najważniejszych prac była słynna Madonna Sobieskich, która została wypożyczona z katedry wrocławskiej. Ciekawostkę dla zwiedzających stanowiła możliwość obejrzenia obrazu bez aplikacji w formie sukienki, w której znajduje się na co dzień w jednym z ołtarzy bocznych świątyni.
Dojazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu zapewniło uczniom PKS S.A. w Oławie.
Oto relacja Nikoli Kurowskiej, z klasy II Ap, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie, opisująca wrażenia z pobytu na wrocławskiej wystawie „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”:
„Ponieważ Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”, zaproponowano uczniom z klas humanistycznych naszego liceum - najstarszego w Oławie, noszącego imię Jana III Sobieskiego Liceum Ogólnokształcącego - udział w niej. Uczniowie i wychowawcy klas humanistycznych chętnie skorzystali z oferty i w ten sposób 118 licealistów oraz 8 nauczycieli odwiedziło w kwietniu wspomnianą wystawę.
Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytania - w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Preludium do wyjazdu były oczywiście tematyczne lekcje historii, które przygotowały młodzież do świadomego uczestnictwa w wystawie.
Przy okazji pobytu w Muzeum Narodowym odwiedzono także wystawy stałe. Przewodnicy opowiadali wówczas różne ciekawostki związane z oglądanymi obrazami, a także życiem rodu Sobieskich. O tym, że lekcje muzealne były udane, świadczy zaangażowanie uczestników w udzielanie odpowiedzi na pytania podczas nich zadawane.
Po opuszczeniu muzeum uczniowie udawali się do najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Tutaj poznawali legendę o głowie widocznej w murze katedry i Bramy Kluskowej oraz wykonywali zdjęcie przed katedrą, na tle najstarszego zachowanego pomnika - statuy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem. Po relaksie, któremu towarzyszyła wspaniała wiosenna pogoda, uczestnicy wracali do Oławy. W ich imieniu bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oławie za tak atrakcyjne uzupełnienie naszej edukacji regionalnej. Wrażenia z niej są bezcenne”.
Wystawę „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku” patronatem honorowym objął prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski.
Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym Wystawę, będącą ciekawym i istotnym z punktu widzenia historycznego wydarzeniem, które zainteresowało wielu mieszkańców naszego powiatu.
Warto podkreślić, że wrocławska wystawa znakomicie wpisała się w dotychczasowe inicjatywy Samorządu Powiatu Oławskiego. Korespondowała bowiem ze realizowanymi w ostatnich latach działaniami kulturalnymi, za sprawą których podkreślaliśmy fakt, że ród Sobieskich, z którego wywodzi się król Polski – Jan III Sobieski, jest mocno związany z Oławą, poprzez syna monarchy, księcia oławskiego, królewicza Jakuba i jego najmłodszą córkę, królewską wnuczkę Marię Klementynę Sobieską.
Przypominamy również galerię zdjęć wykonanych w dniu 14 marca br. podczas wernisażu wystawy „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”, która odsłania kulisy pojawienia się i działalności królewiczów Sobieskich na Śląsku na przełomie XVII i XVIII w. Można ją obejrzeć po kliknięciu w ten link.