W miejscowościach naszego powiatu istnieje mocna tradycja tworzenia wieńców dożynkowych, a obrzędy związane ze świętem plonów są pielęgnowane z wielkim zaangażowaniem i dbałością o detale
Samorząd powiatowy podejmuje i wspomaga działania, mające na celu podtrzymanie staropolskich obyczajów, utrwalenie tradycji i wzmacnianie poczucia lokalnej tożsamości wsi. W tym roku Powiat Oławski wsparł finansowo dożynki wojewódzkie organizowane przez Gminę Domaniów.
- Zarząd Powiatu w Oławie od wielu lat wspiera akcje i przedsięwzięcia, mające na celu kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych, związanych ze świętem plonów – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - Działania te mają na celu rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań staropolską ludową twórczością.
Tegoroczne dożynki wojewódzkie zostały zorganizowane w niedzielę 5 września na stadionie sportowym w Domaniowie. Rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie wielobarwny korowód przeszedł na stadion, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe, po których na scenie wystąpili lokalni artyści i gwiazdy wieczoru, a całość zakończyła się pokazem fajerwerków. Oprawę muzyczną zapewnił chór i orkiestra dęta z gminy Domaniów oraz zespoły ludowe. W programie domaniowskiego Święta Plonów znalazło się także m.in. misterium chleba, konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz finał konkursu kulinarnego. Na stoiskach wystawienniczych promowano dolnośląskie atrakcje i regionalne produkty żywnościowe.
Podczas domaniowskiego Święta Plonów rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Dolnego Śląska. Uczestniczyły w nim wieńce z 18 powiatów. I miejsce w konkursie i prawo do reprezentowania województwa na dożynkach prezydenckich otrzymali mieszkańcy sołectwa Kłobuczyn (powiat polkowicki, gmina Gaworzyce). Na podium konkursu znalazł się także wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Domaniowie, który zajął III miejsce, nagrodę pieniężną w wysokości 2,5 tys. zł oraz nagrodę Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Autorkami tego sukcesu są panie - Renata Jonik i Karolina Strząbała, które wykonały misterny wieniec prezentujący urodzaj i dostatek, przy wsparciu wszystkich pań z KGW, które były mocno zaangażowane w zbieranie owoców ziemi pochodzących z tegorocznych plonów, niezbędnych do wykonania nagrodzonego dzieła.
- Żniwa w powiecie oławskim dobiegły do końca. Od wieków czas zakończenia prac polowych i uroczystości dożynkowe są okazją do wyrażenia wdzięczności za zebrane plony, poczucia dumy z pracy i mądrego wysiłku polskiego rolnika – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - W imieniu władz samorządowych powiatu oławskiego dziękujemy za umiłowanie ziemi i patriotyzm, za szacunek dla tradycji oraz religijność i polską gościnność wszystkim, którzy dbają o to, by nie marnowały się owoce pracy rolników i były sprawiedliwie dzielone. Życzymy pomyślności i obfitych plonów w kolejnych latach, aby nasza polska wieś z każdym rokiem stawała się zasobniejsza! Składamy wyrazy uznania za solidną pracę, troskę o polską ziemię i nasze wspólne dziedzictwo. To dzięki Państwu dane jest mieszkańcom cieszyć się z produktów najwyższej jakości, pochodzących z gospodarstw w naszym powiecie – podsumowuje przewodniczący Zarządu Powiatu.