To jest bardzo dobra wiadomości dla mieszkańców Oławy i powiatu oławskiego – Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 maja uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego „Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”
Nowy przystanek kolejowy Oława Zachodnia został ujęty na liście podstawowej Programu. Znajdują się na niej aż 173 zadania inwestycyjne na kwotę 1 miliarda złotych. Z kolei na liście rezerwowej jest jeszcze ponad 180 projektów, które również mają szansę na realizację.
Środki z rządowego Programu zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program obejmie przystanki kolejowe zlokalizowane w całej Polsce. Przedsięwzięcie ma na celu rozwiązanie problemów transportowych i usprawnienie komunikacji zbiorowej na ternie powiatu. Przyczyni się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej.
- W sprawie powstania nowego przystanku kolejowego w sąsiedztwie intensywnie rozbudowującego się osiedla Sobieskiego w Oławie, a także osiedla Nowy Otok, mówiły przez minione lata jednym, zgodnym głosem samorządy - województwa, powiatowy i miejski, a także wiele mocno zaangażowanych osób, jednostek i instytucji – podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Jak widać jeden silny głos z naszego powiatu i zgodna współpraca na wielu poziomach i płaszczyznach opłaciły się i dziś skutkują wpisaniem nowego przystanku kolejowego Oława Zachodnia na listę podstawową rządowego Programu, który jest dedykowany temu tematowi i zostanie zrealizowany do 2025 roku. To bardzo ważny krok ku finansowaniu i realizacji zadania. Suma więc tych wszystkich działań przyniosła dziś znakomity skutek.
Między innymi w tym przedmiocie Starostwo Powiatowe w Oławie prowadziło korespondencję z Zarządem PKP PLK S.A. Powiatowi samorządowcy podejmowali też działania na szczeblu parlamentarnym i rządowym.
- Działaniami tymi samorząd Powiatu Oławskiego wskazywał decydentom zasadność budowy takiego obiektu kolejowego na linii nr 132, co w naszej opinii zdecydowanie poprawi funkcjonowanie i perspektywy aglomeracyjnej komunikacji zbiorowej w transporcie kolejowym w okolicach Wrocławia - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. -Pozytywnie też wpłynie na rozwój transportu publicznego w naszym powiecie, realizowanego przez Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe, czy też komunikację miejską. Wzbogaci ponadto ofertę przewozową publicznego zbiorowego transportu kolejowego dla mieszkańców, a przede wszystkim dla uczniów, studentów i pracowników ze specjalnej strefy ekonomicznej.
Aby jednak doszło do wpisania na listę zadania niezbędne było przeprowadzenie przez władze spółki - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pogłębionej analizy. To istotne, bo decyzja o realizacji inwestycji musi mieć merytoryczne i ekonomiczne uzasadnienie. Należało wcześniej m.in. ocenić potencjał przewozowy tego miejsca na kolejowej mapie Polski, zakres i możliwość powiązania tej inwestycji z budową infrastruktury przesiadkowej, np. węzła integrującego kolej z komunikacją miejską, czy też analiz ruchowych. Zweryfikowano, czy nowy przystanek nie spowoduje nadmiernego ograniczenia przepustowości linii 132, będącej częścią sieci TEN-T i korytarza E-30. Sprawdzono techniczną i finansową wykonalność projektu.
- Przebyliśmy więc już drogę od merytorycznego uzasadnienia tego ważnego dla społeczności lokalnej zadania, do wpisania go na rządową listę. A ponieważ od koncepcji do realizacji zadania jeszcze długa droga, dlatego teraz będziemy na każdym decyzyjnym i wykonawczym poziomie monitorować kolejne etapy przedsięwzięcia – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń.
Wkrótce też modernizacja oławskiego dworca PKP!
Wpisanie przystanku kolejowego Oława Zachodnia na listę podstawową rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to nie jedyna dobra wiadomość dotycząca przewozów kolejowych w naszym powiecie.
Jak poinformował w zeszłym tygodniu na swoim profilu Poseł na Sejm RP Paweł Hreniak – parlamentarzysta otrzymał na piśmie od Ministra Infrastruktury potwierdzenie daty modernizacji dworca kolejowego w Oławie. Zadanie to wprowadzono w ramach aktualizacji Programu Inwestycji Dworcowych i zostanie zrealizowane do 2023 roku. Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju”. Za jego sprawą zostanie przeprowadzonych 199 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,6 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów i nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.
Wiadomość z 19 maja o wpisaniu nowego przystanku kolejowego Oława Zachodnia na listę podstawową Programu była od dawna oczekiwana przez mieszkańców Oławy i powiatu, ale ma ona także wymiar symboliczny. W maju przypada bowiem również kolejna, już 179. rocznica oddania do ruchu publicznego pierwszego odcinka kolejowego z Wrocławia do Oławy, będącego obecnie najstarszą linią kolejową w Polsce. Regularne połączenie kolejowe na tej trasie zostało uruchomione w dniu 22 maja 1842 r.