6 marca w auli Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie przygotowano wyjątkowe wydarzenie - urodziny weterana II wojny światowej, od lat mieszkającego w Oławie - pułkownika Eugeniusza Praczuka
Głównym inicjatorem tej wspaniałej uroczystości był gen. bryg. Zbigniew Szura - Federat Polskich Pancerniaków. Dostojnego jubilata udało się wzruszyć do łez dzięki pracy całej społeczności szkolnej LO. Dyrektor Jolanta Szewczyk jak zwykle w podniosły i elegancki sposób przywitała Pana Praczuka oraz przybyłych gości, a chór szkolny pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej rozczulił zgromadzonych na sali. Rolę konferansjerów pełnili: wymieniona już prof. Skibińska-Brzezicka oraz prof. Piotr Wróbel.
Niezwykłym prezentem dla 97-latka były dwa filmy przygotowane przez żołnierzy oraz przez ucznia "Ogólniaka". Na materiałach wideo - osoby z różnych środowisk składały życzenia pułkownikowi. W filmie wystąpili żołnierze, samorządowcy, dyrektorzy szkół i duchowni.
Spotkanie było także okazją do przekazania życzeń, pamiątek i upominków na ręce jubilata. Na szkolnej auli licznie zgromadzeni goście wręczali prezenty pułkownikowi Praczukowi. Samorząd powiatowy reprezentowali starosta powiatu oławskiego Mirosław Kulesza i wicestarosta Maria Bożena Polakowska.
Przypominamy, że pułkownik Eugeniusz Praczuk jest Prezesem Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego.
Słowem starosty
W tym szczególnym dniu pragniemy z głębi serc podziękować Panu za niestrudzoną pracę na rzecz społeczności lokalnej. Życie i zaangażowanie społeczne Pana Pułkownika, to nieodłączna część historii i tradycji ziemi oławskiej oraz jej mieszkańców. Dlatego nieustannie cieszy się Pan powszechnym szacunkiem i jest autorytetem, dającym przykład autentycznego umiłowania Ojczyzny - mówił podczas uroczystości starosta Mirosław Kulesza. Panie Pułkowniku! Prosimy przyjąć od Samorządu Powiatu Oławskiego życzenia jeszcze wielu pomyślnych lat w zdrowiu i spokoju, które kierujemy również do Pana rodziny i najbliższych - zakończył starosta.
Notka biograficzna płk. rez. Eugeniusza Praczuka
Urodził się 3 marca 1927 roku w Lelikowie, w powiecie Kobryń – obecnie na Białorusi. W czasie II wojny światowej po wkroczeniu Niemców był zmuszony do pracy w wojskowych zakładach remontu sprzętu samochodowego w Łucku. W tym okresie został żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dzięki swojej pracy mógł dostarczać wiele pomocnych informacji. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na początku 1944 roku zesłano go wraz z innymi młodymi Polakami na Syberię. Po niespełna miesięcznej podróży pociąg zatrzymał się w Charkowie. Młody E. Praczuk, korzystając z okazji, uciekł z dwoma kolegami do wagonu z polskimi żołnierzami, jadącymi do Sum, gdzie tworzyła się polska armia. Ukończył szkołę podoficerską, a następnie oficerską w grudniu 1944 roku. Na początku stycznia 1945 objął stanowisko dowódcy Plutonu Łączności 4. Brygady Pancernej 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Był najmłodszym, bo zaledwie 17-letnim oficerem brygady, a nawet korpusu. Przeszedł cały szlak bojowy, zakończony 10 maja 1945 w Melniku, niedaleko Pragi. W lipcu tego samego roku odszedł z brygady. Objął stanowisko szefa łączności 52. Pułku Artylerii Samobieżnej w Zgierzu koło Łodzi. Po wojnie służył zawodowo do 1986 roku. Pełnił służbę w 11 garnizonach, w międzyczasie ukończył wyższe studia techniczne.
Obecnie płk rez. Eugeniusz Praczuk pełni liczne funkcje w stowarzyszeniach i kołach kombatanckich, jest zastępcą sekretarza Zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków w Żaganiu. Podtrzymuje pamięć o 1. Drezdeńskim Korpusie Pancernym poprzez odsłanianie tablic i pomników. Realizuje program wychowania młodego pokolenia Polaków przez propagowanie postaw patriotycznych.