Krzysztofa Zanussiego specjalnie przedstawiać nikomu nie trzeba – wybitny reżyser filmowy i teatralny o międzynarodowym uznaniu, producent filmowy, pedagog, felietonista i myśliciel. Osobowość emanująca wyjątkową kulturą i darząca życzliwością swych rozmówców. Otwarty a zarazem strzegący wartości, które go ukształtowały jako człowieka i twórcę
I o tym właśnie rozmawiano z nim w Liceum na spotkaniu, które odbyło się 5 grudnia. Miało ono dwie odsłony. Pierwsza odbyła się w auli, dla szerszej publiczności. Najpierw uczestnicy obejrzeli krótki film prezentujący sylwetkę Zanussiego, a później wysłuchali rozmowy, którą z gościem przeprowadził Piotr Wróbel, nauczyciel LO. Zakres poruszanych zagadnień był dość szeroki – od kwestii filozoficznych, po stricte filmowe, nie unikając także wątków bardziej osobistych. I nie ma co ukrywać – pan Profesor Zanussi oczarował słuchaczy zarówno swoimi wnikliwymi wywodami, jak i zupełnie luźnymi opowiadaniami, odsłaniającymi kulisy swojej liczącej sześć dekad działalności artystycznej.
Ta oficjalna część zakończyła się podziękowaniami dla Gościa, które złożyła obecna na spotkaniu Maria Bożena Polakowska, wicestarosta powiatu Oława. Do podziękowań dołączyła się również dyrektor LO Jolanta Szewczyk.
Na koniec były jeszcze wspólne zdjęcia, na które Pan Profesor chętnie się godził, oraz składanie autografów na książkach.
Druga część spotkania miała już charakter bardziej kameralny. W sali lekcyjnej zebrało się ok. 30 osób: uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W tej części Krzysztof Zanussi odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność. Dominowali uczniowie, a to, o co pytali, zdradzało, że orientują się w dorobku artystycznym Zanussiego. Oczywiście, nie mogło zabraknąć pytania o jego związek ze znanym w świecie producentem sprzętu AGD „Zanussi”. I na to pytanie pan Profesor odpowiedział, okraszając swój wywód rodzinnymi anegdotami.
Aldona Turczyniewicz (polonistka w LO): – Wizyta wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego okazała się dla mnie nie tylko spotkaniem z błyskotliwym gawędziarzem, ale przede wszystkim z życzliwym i mądrym człowiekiem, u którego uważne spojrzenie przenika i ekran, i duszę.
Paulina Węgłowska (2E) i Viktoria Słoma (2F): – Było to niesamowicie inspirujące spotkanie z reżyserem światowej sławy. My miałyśmy przyjemność wziąć udział w drugiej jego części, bardziej kameralnej. Reżyser osobiście poprosił o spotkanie z osobami odznaczającymi się wysoką wrażliwością i zainteresowaniami artystycznymi. Szkoła więc wyznaczyła uczniów, którzy brali aktywny udział we wcześniej organizowanym projekcie filmowym „Kino myśli”, oraz członków koła teatralnego.
Samo spotkanie miało formę luźnej rozmowy. Na początku, aby zaznajomić się z nami Pan Zanussi, opowiedział o sobie i o tym czym się zajmuje. Następnie nadszedł czas na nasze pytania. Chcemy zaznaczyć, że żadne nie pozostało bez wnikliwej odpowiedzi. Tematy, które poruszaliśmy dotyczyły wielu aspektów: od życia zawodowego przez to prywatne, aż po zagadnienia filozoficzne. Podczas spotkania Pan Profesor starał się przekazać nam wiele z tych wartości, które uważa za ważne w życiu, a ilustrował to przeżytymi doświadczeniami. Zatem, każdy z uczestników mógł wynieść z tego spotkania coś dla siebie ważnego i pouczającego, co dla serc i umysłów tak młodych jak nasze, działało bardzo motywacyjnie.
Spotkanie na pewno zapadnie nam głęboko w pamięć, bo czujemy się bogatsi o nową wiedzę. Na koniec Pan Zanussi zostawił nam ważne przesłanie: „Nie zmarnujcie życia”.
Dziękujemy za tą możliwość spotkania z tak ważnym dla Polski twórcą.
Jolanta Szewczyk, Dyrektor LO Nr I w Oławie: – Do spotkania z panem Krzysztofem Zanussim, które miało miejsce 5 grudnia br. w naszym Liceum, doszło dzięki zderzeniu marzenia z działaniem. Jak to rozumieć? Spotkanie to zamarzyło mi się podczas rozmowy z panią Dominiką Bryłkowską-Białek, mamą jednego z naszych uczniów. Gdy podarowała nam na organizowany przez nas konkurs książki z autografem pana Krzysztofa, zapytałam, w jaki sposób udało się je zdobyć i zamarzyłam: A może słynny reżyser przyjechałby na spotkanie ze Społecznością Sobieskiego? Pani Bryłkowska-Białek szybko zorientowała się w temacie i zadzwoniła z wieścią: Tak. To da się zrobić. Pan Zanussi może być u państwa 5 grudnia… Rozmowa ta miała miejsce we wrześniu. To wówczas wszystko ustaliłyśmy i pozostało czekanie. I jak to zwykle z takimi wyczekiwanymi wydarzeniami bywa – warto było…
Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym spotkanie z panem Krzysztofem Zanussim odbyło się i miało tak profesjonalny charakter: pani Dominice Bryłkowskiej-Białek (inicjatorce wydarzenia), panu Piotrowi Wróblowi (moderatorowi spotkań), państwu – Aldonie Turczyniewicz, Indze Sławik-Kubiak, Barbarze Bazylewicz-Smarż, Małgorzacie Pietrzyckiej, Joannie Lehr i Tomaszowi Gałwiaczkowi (współorganizatorom spotkania) oraz Rodzicom naszych uczniów – darczyńcom książek autorstwa pana K. Zanussiego. Dziękuję również publiczności, która wyjątkowo dopisała – uczniom i nauczycielom z naszej szkoły oraz uczniom z ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie, którymi opiekowała się pani Ewa Tomanik.
Autorzy zdjęć: Małgorzata Pietrzycka i Piotr Wróbel.