Dziś w Jelczu-Laskowicach upamiętniono rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w latach 1981–1983
Zaproszeni goście, delegacje samorządowe i przedstawiciele pracowników spółki „Jelcz” złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod jelczańskim Krzyżem Solidarności.
Samorząd powiatowy i miasta oława reprezentowali: starosta Mirosław Kulesza, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oławie Krzysztof Skrzydłowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Oławie Krzysztof Mazurek.
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili: Grzegorz Kalinkowski szef jelczańskiej "Solidarności", a także burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Bogdan Szczęśniak oraz prezes zarządu spółki "Nowy Szpital Wojewódzki" i były szef spółki "Jelcz"- Łukasz Dudkowski.
To nie jest koniec dzisiejszych obchodów. W kościele pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, o godzinie 18.00, odbędzie się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, następnie pod pomnikiem męczenników mieszkańcy złożą kwiaty.
Trochę historii...
W niedzielę 13 grudnia 1981 r. w godzinach porannych Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego państwa. Następstwem tej decyzji było wprowadzanie godziny milicyjnej, aresztowania działaczy wolnościowych oraz członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", a także wojsko na ulicach.
W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Stan wojenny został zawieszony po 586 dniach – 31 grudnia 1983 roku.