Wielkimi krokami zbliżają się uroczystości, które organizujemy z okazji Jubileuszu 25 – lecia istnienia Samorządu Powiatu Oławskiego. Jest to święto całej społeczności lokalnej ziemi oławskiej i wszystkich osób tworzących ćwierć wieku temu ten niezwykle ważny szczebel samorządu terytorialnego. Centralne obchody jubileuszowe odbędą się 8 i 9 września (piątek i sobota). Zapraszamy!
Świętujemy srebrny jubileusz Samorządu Powiatu Oławskiego, 25 lat służby na rzecz społeczności lokalnej. Jakie urodzinowe atrakcje powiatu przygotowaliśmy dla mieszkańców?
8 WRZEŚNIA - PIERWSZY DZIEŃ OBCHODÓW
W piątek 8 września o godz. 13.00, w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie odbędzie się uroczyste spotkanie jubileuszowe, na które szczególnie zapraszamy Radnych Rady Powiatu w Oławie wszystkich sześciu kadencji, które przypadają na lata 1998 - 2023. Nadarzy się zatem znakomita okazja, aby przywołać historię i powspominać, a także podsumować dotychczasową działalność struktur powiatowych. Będzie to także czas na refleksję o przyszłości samorządu, jego problemach, wyzwaniach i perspektywach rozwoju.
Kolejnym punktem obchodów jubileuszowych, który odbędzie się również w auli LO, o godz. 17.00 jest wieczór autorski z prof. dr hab. Aleksandrą Skrzypietz, połączony z prezentacją jej nowej książki, wydanej staraniem oławskiego Starostwa pt. „Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska", poświęconej życiu znanej, rodowitej oławianki, najmłodszej córki Jakuba Sobieskiego, wnuczki króla Jana III. Autorka jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie poprowadzi Hanna Czarnasiak, inicjatorka wielu takich przedsięwzięć.
9 WRZEŚNIA - DRUGI DZIEŃ OBCHODÓW, impreza plenerowa startuje o 12.30
W sobotę 9 września, będzie w czym wybierać! Ten dzień będzie obfitował w wiele atrakcji. Z okazji jubileuszu na placu przed Starostwem Powiatowym w Oławie szykujemy imprezę plenerową z koncertami gwiazd i artystów znanych i lubianych, reprezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Na urodzinach Powiatu Oławskiego zagrają dla nas: zespół CLASSIC, Krystyna Giżowska, Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk, Zespół Pieśni i Tańca „Porębiok”, a także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie.
Przed oławskim starostwem swoje stoiska promocyjne zaprezentują m.in.: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oławie, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, Wojskowe Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów, pszczelarze z Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oławie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oławie oraz Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych mieszkańcach, dla których zostanie postawiony dmuchany zamek. O podniebienia gości z wielką starannością zadba „Oławian” Hotel.
Uwaga - wejście na imprezę odbywać się będzie od strony Stadionu OCKF i dworca autobusowego PKS w Oławie. W dniu imprezy, 9 września, obowiązywał będzie zakaz wjazdu na parking starostwa. Uczestnicy imprezy plenerowej będą mieli możliwość parkowania samochodów na terenie dworca autobusowego PKS w Oławie oraz przy drogach miejskich tj. ulicy Żeromskiego i ulicy Sportowej w Oławie.
Na uroczystości rocznicowe w imieniu organizatora, samorządu powiatowego, wszystkich mieszkańców zapraszają: przewodniczący Rady Powiatu w Oławie Tadeusz Kułakowski oraz Starosta Powiatu Oławskiego Mirosław Kulesza.
Organizatorzy zachęcają do przybycia na uroczystości jubileuszowe wraz z całymi rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, bo jest to wspólne święto gmin wchodzących w skład powiatu i wszystkich mieszkańców. Pokażmy w ten sposób przywiązanie do naszej lokalnej Małej Ojczyzny. Poprzez przyjście i udział w imprezie urodzinowej powiatu wyraźmy dumę z miejsca na ziemi, w którym żyjemy i za które bierzemy odpowiedzialność, mając wpływ na jego rozwój i przyszłość.
Na urodzinach Powiatu Oławskiego zagrają dla nas…
Zespół Classic to dziś bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych zespołów w Polsce, który na przestrzeni lat stał się prawdziwą ikoną muzyki disco-polo. Pozycję na rynku muzycznym wypracował podczas 31-letniej działalności artystycznej i także dziś cieszy się liczną grupą odbiorców i zagorzałych fanów. Powstał w 1992 r. w Iłowie z inicjatywy trzech utalentowanych muzyków: Roberta Klatta, Jacka Ambroziaka i Waldemara Kiełbasińskiego. Trzeba przyznać, że nie zajęło im dużo czasu, aby zdobyć sympatię odbiorców. Skład zespołu formował się przez lata, obecnie liderami zespołu są Robert Klatt i Mariusz Winnicki. Debiutancki album zespołu zatytułowany „Jolka, Jolka” powstał w 1994 r., a dwa lata później ukazała się płyta CD z utworami bonusowymi, m.in. wielkim hitem „Tam za rzeką”. Równolegle z powstaniem albumu debiutanckiego, nakręcono pierwszy wideoklip zespołu - do piosenki tytułowej „Jolka, Jolka”. Dotychczas grupa nagrała kilkanaście albumów i kaset. Za ich najbardziej znane hity uznaje się piosenki: „Ja dla Ciebie, Ty dla mnie”, „To nie przyjaźń tylko miłość”, „Hej, czy Ty wiesz”, „Umów się ze mną”, „Jeszcze dzień”, „Nie chcę więcej” czy „Obejmij mnie”, które stały się nieodłącznymi punktami imprez. Muzyka zespołu Classic nadal trafia w gusta różnych pokoleń, sprawiając, że nieustannie towarzyszy nam w radosnych i pełnych życia chwilach, dostarczając radość i dobrą energię swoim słuchaczom.
*******
Czy są Państwo w stanie wymienić tytuły wszystkich hitów Krystyny Giżowskiej? Jest ich tak wiele, że aż trudno je zliczyć. Niektóre z nich, np. „Złote obrączki”, „Samotność czeka na peronie”, „W drodze do Fontainebloue”, „Nie było Ciebie tyle lat”, czy też „Przeżyłam z Tobą tyle lat” wśród publiczności pobiły wszelkie rekordy powodzenia. Artystce udało się przebić także z kompozycjami utrzymanymi w innej, nieco bardziej wymagającej stylistyce, wśród których uznanie zdobyły m.in. „Blue Box”, „Nim zrobisz błąd” czy „Koncert na światło i cień”. Krystyna Giżowska zadebiutowała na scenie w wieku 14 lat jako solistka w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie, natomiast kilka lat później otrzymała honorową nagrodę od publiczności na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i związała się z wojskowymi zespołami - Flotyllą i Radarem. Profesjonalną karierę rozpoczęła w latach 70. Występowała w wojskowych zespołach jako solistka, a później z roku na rok, osiągała spektakularne sukcesy już samodzielnie.
*******
Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk to szkoła wokalna, pracownia emisji i rehabilitacji głosu, prowadzona przez wokalistkę, certyfikowanego trenera wokalnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection - Kamilę Bakalarczyk-Kruk. Szkoła uczy dzieci, młodzież i dorosłych świadomie używać swojego narządu głosu korzystając z najnowszych narzędzi i metod pracy z głosem w śpiewie i mowie. Studentami szkoły są amatorzy i profesjonaliści, nie tylko uczniowie reprezentujący swoje umiejętności na koncertach czy konkursach, ale także dorośli wokaliści, artyści mający na koncie własny materiał muzyczny. Kamila Bakalarczyk-Kruk jest wokalistką, certyfikowanym pedagogiem i terapeutą głosu NVP. Absolwentka takich kierunków jak „Kształcenie głosu i mowy”, „Przygotowanie do nauki emisji głosu”. Filolog i manager rozrywki. Uczestniczka wielu szkoleń z zakresu wokalistyki i rehabilitacji głosu prowadzonych przez takich specjalistów jak: Sonia Lachowolska, Danuta Sendecka, Ilter Denizoglu, Krzysztof Izdebski, Anna - Maria Hefele, Rebeca Meitlis, Waldemar Wojnowski, Jaime Vendera, Michał Rudaś, prof. Janice Chapman. Wokalistka solowa i chórkowa. Współpracowała z takimi artystami jak m.in.: Anna Wyszkoni, Bracia, Krzysztof Cugowski, The Crackers, Anna Żebrowska. Ma na swoim koncie koncerty w kraju i za granicą. Występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Sopot Top Trendy Festiwal, Przebój Lata Rmf Fm i Polsatu. Podczas obchodów jubileuszowych zaprezentuje program „Moja ABBA”!
*******
Najpopularniejszym regionalnym tańcem Dolnego Śląska jest porębiok. Taką samą nazwę nosi jedyny w naszym powiecie zespół pieśni i tańca, który został założony w 1977 r. z inicjatywy S.H.R. Polwica, a od 1985 przeszedł pod opiekę Urzędu Gminy Oława i wtedy przyjął nazwę “Porębiok”, który podczas wrześniowych urodzin powiatu zaprezentuje publiczności dwa widowiskowe bloki muzyczno-taneczne! Zespół koncertował w kraju i za granica m.in. w Niemczech, w Czechach, na Litwie, Ukrainie a także w Rzymie dla Ojca Świętego Jana Pawła II, prezentując polski folklor w oryginalnych regionalnych strojach. W swoim repertuarze zespół posiada tańce i pieśni. Misją zespołu jest przekazywanie autentycznego folkloru poprzez kultywowanie narodowych tradycji, zwyczajów, tańców, przyśpiewek oraz gwary ludowej. W swoim stałym repertuarze zespół posiada pieśni i tańce z Dolnego i Górnego Śląska, Rzeszowa, Beskidu oraz tańce lubelskie. Szeregi Porębioka zasilają członkinie Ludowego Zespołu Śpiewaczego Koniczynka, które wzbogacają wokalne partie. Prezentują elementy obrzędowe związane z tradycjami wsi. To jedyny zespół ludowy na terenie Gminy Oława, który z tak wielką dbałością przekazuje tradycje polskiego folkloru kolejnym pokoleniom. Zespół jest jednym z niewielu na Dolnym Śląsku, łączącym elementy taneczne i wokalne przy akompaniamencie własnej muzyki. Aktualnie zespołem kierują Kazimiera i Sebastian Pajdowie, a choreografem jest Dariusz Karp.
Zachęcamy do śledzenia mediów lokalnych i społecznościowych, gdzie publikowane będą bieżące informacje dotyczące wydarzenia.