Powiązane galerie:
Środa  /  12-09-2018
liczba zdjęć: 19
Powiat oławski czytał „Przedwiośnie”
Środa  /  12-09-2018  /  Ilość wyświetleń: 144

Władze samorządu Powiatu Oławskiego włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, mającej w tym roku swoją siódmą odsłonę. Patronat honorowy nad wydarzeniem, podczas którego czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, objął prezydent RP Andrzej Duda

Organizatorem lokalnej akcji, z ramienia samorządu powiatowego, był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie.

Publiczne czytanie klasyków polskiej literatury zainicjował w 2012 roku były prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. W tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, czytano powieść Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie". Fragmenty tej lektury, na placu przed oławskim "Ogólniakiem", czytali m.in.: młodzież szkolna, nauczyciele oraz starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

Fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy:

- Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli.

Pełna treść listu dostępna jest w załączniku (kliknij tutaj).