Uczciliśmy biało-czerwoną
Dzisiaj w samo południe, na placu przed Starostwem Powiatowym w Oławie, rozpoczęły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszy fakt, że po kilku latach przerwy, dzisiejsze uroczystości odbyły się z udziałem mieszkańców, którzy osobiście poczuli atmosferę tej wyjątkowej chwili - wciągania flagi państwowej na maszt, przy dźwiękach polskiego hymnu.
Dzień Flagi RP został ustanowiony 19 lat temu. Nieprzypadkowo obchodzimy go 2 maja - twórcom święta chodziło o upamiętnienie dnia, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski.
W oławskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z powiatu oławskiego, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, weterani, uczniowie z oławskich szkół i mieszkańcy. Asystę honorową - poczet flagowy w trakcie uroczystości pełnili strażacy z oławskiej jednostki straży pożarnej, w składzie: dowódca pocztu flagowego - st. ogn. Krzysztof Woźniak, asystujący - sekcyjny Wojciech Śliwa oraz flagowy - ogn. Mateusz Zioła. Patriotyczny wiersz Antoniego Słonimskiego pt. "Polska" wygłosiła Weronika Wasilko, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach.
Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych, a został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Czerwień symbolizuje odwagę i waleczność, była też od wieków kolorem uprzywilejowanym, którym posługiwali się najbogatsi obywatele. Za prawdziwie narodową barwę polską uznawany jest karmazyn, czyli ciemna czerwień. Z kolei biel była powszechna w użyciu i symbolizuje czystość, szlachetność oraz porządek.