SSR w liczbach
117 kontroli (436 godzin w terenie), 139 stwierdzonych wykroczeń i 50 nałożonych mandatów oraz 47 spraw skierowanych do sądów - to bilans działań Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Oławskiego, w roku 2022
Członkowie straży spotkali się 15 marca ze starostą oławskim Zdzisławem Brezdeniem, w sali obrad Rady Powiatu. Oprócz strażników w zebraniu uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji w Oławie podinsp. Artur Dobrowolski i naczelnik wydziału prewencji podkom. Piotr Mroszczyk.
Najlepsi nagrodzeni
Starosta wyróżnił strażników listami gratulacyjnymi i upominkami za zaangażowanie i wyniki pracy, które otrzymali: Małgorzata i Emil Cybulscy, Łukasz i Katarzyna Florczyk, Mateusz Latos, Ewelina Jackowska, Adam Rudnicki, Krzysztof Wierzba. W grupie wyróżnionych był także Janusz Romańczukiewicz, który w dniu spotkania przekazał na ręce starosty rezygnację z funkcji komendanta SSR, którą pełnił od 20 lat. To pod jego kierownictwem oławska jednostka zasłynęła jako najlepsza formacja społecznej straży rybackiej w województwie.
Efekty pracy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Oławskiego
Oławscy strażnicy przeprowadzili 117 kontroli, z czego grupa jelczańsko-laskowicka 87 a zespół oławski 30. W trakcie patrolowania wód stwierdzono 139 przypadków popełnienia wykroczeń, w wyniku których nałożono 50 mandatów. 47 spraw przekazano do Państwowej Straży Rybackiej i Policji celem sporządzenia wniosków do sądów rejonowych. Strażnicy spędzili w terenie ponad 436 godziny, w tym 42 w porze nocnej. Oławscy członkowie SSR ściśle współpracowali z policjantami, Państwową Strażą Rybacką, Strażą Miejską, Strażą Gminną, i Strażą Leśną, przeprowadzając wspólnie 47 kontroli.
Informacje o jednostce
Społeczna Straż Rybacka Powiatu Oławskiego została powołana w 1999 roku uchwałą Rady Powiatu. Przedmiotem jej działalności jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania przepisów o rybactwie śródlądowym. Do głównych zadań strażników należy kontrola dokumentów uprawniających do połowu, przestrzegania okresów i wymiarów ochronnych ryb oraz egzekwowanie prawa związanego z ta dziedziną. Działalność Społecznej Straży Rybackiej znacząco przyczynia się do ograniczania wykroczeń i przestępstw nad wodą, zmniejszając problem kłusownictwa w powiecie oławskim.