Samorząd Powiatu Oławskiego wsparł działania Fundacji Ars Restituta z Krakowa oraz Związku Szlachty Rzeczypospolitej przy organizacji serii koncertów muzyki barokowej we Włoszech
Podczas festiwalu zaprezentowane zostały utwory Silviusa Leopolda Weissa, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem, nadwornego muzyka rodu Sobieskich zamieszkałych w Oławie.
W ramach projektu pn. „Silvius Leopold Weiss - na strunach lutni”, który otrzymał wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, w dniach od 15 do 19 września we Włoszech odbyło się 5 koncertów muzyki lutniowej (na dwie lutnie i organy) w Montefiascone, Viterbo, Castel Sant'Elia oraz w Rzymie (dwa koncerty).
Swój kunszt i wirtuozerię zaprezentował profesjonalny zespół muzyki lutniowej „Lute Duo Plus”, który wśród melomanów cieszy się znakomitą renomą. Koncerty prowadziła znana dziennikarka Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Watykanie. Wśród patronów koncertów znalazł się Instytut Polski w Rzymie.
Ten wyjątkowy projekt miał na celu przywracanie pamięci Europie, Włochom i Polakom o Silviusie Leopoldzie Weissie (ur. 12 października 1687 prawdopodobnie w Grodkowie Grottkau, zm. 16 października 1750 w Dreźnie), niesłusznie zapomnianym geniuszu muzyki lutniowej, wielkim mistrzu epoki późnego baroku, rówieśniku i przyjacielu Jana Sebastiana Bacha, z którym swego czasu wykonywał liczne koncerty. Silviusa Leopolda Weissa swoim mecenatem objęła wielka polska królewska dynastia Sobieskich. Pierwsze lata artystycznej działalności kompozytora związane były głównie z terenami dzisiejszej Polski.
Warto nadmienić, że S.L. Weissa łączy szczególnie wiele z Ziemią Oławską. Był bowiem muzykiem Sobieskich z Oławy, został objęty mecenatem przez Aleksandra, Konstantego i Jakuba Sobieskich. Grywał na oławskim zamku. Później przez wiele lat był nadwornym muzykiem i mistrzem lutni na włoskim dworze polskiej królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego wraz z dworem osiadła w Rzymie. Jego muzyką zachwycała się włoska i europejska arystokracja tamtych czasów.
Festiwal pod patronatem Powiatu Oławskiego
We Włoszech odbyło się 5 koncertów w ramach projektu „Na strunach lutni”. Muzyka Weissa zabrzmiała najpierw 15 września w Rocca dei Papi, twierdzy papieskiej w Montefiascone, starożytnej fortecy zbudowanej przez Innocentego III pod koniec XII wieku, wznoszącej się 633 metry nad poziomem morza. Warto w tym miejscu nadmienić, że Montefiascone łączy z Ziemią Oławską postać Marii Klementyny Sobieskiej, rodowitej oławianki, córki królewicza Jakuba Sobieskiego, wnuczki króla Jana III i królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Otóż Maria Klementyna Sobieska poślubiła w tej włoskiej miejscowości Jakuba Stuarta i dzięki temu małżeństwu nosiła tytuły królowej Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii. Jest także jedną z czterech kobiet pochowanych w Watykanie.
Kolejne muzyczne przystanki na trasie Festiwalu muzyki barokowej to – w dniu 16 września koncert w miejscowości Viterbo, w kościele S. Silvestro, 17 września koncert w romańskiej bazylice św. Eliasza, wzniesionej w VI wieku na ruinach rzymskiej świątyni Diany oraz 18 września koncert w Bazylice św. Pankracego za Murami – rzymskokatolickiej bazylice mniejszej i kościele tytularnym w Rzymie, ufundowanym przez papieża Symmachusa na początku VI wieku. Ostatni koncert odbył się 19 września w bazylice świętych XII Apostołów w Rzymie, w której znajduje się epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej.
Muzykę barokowego wirtuoza melomani usłyszeli w wykonaniu genialnej polskiej rodziny, która od wielu lat wędruje po świecie i odtwarza jego dźwięki: Anton Birula i jego żona Anna Kowalska zagrali na lutniach, a córka Alisa Birula na organach.
Jeszcze w listopadzie br. odbędzie się ogólnopolski festiwal muzyki barokowej, podczas którego zabrzmią kompozycje S.L Weissa. Cztery z zaplanowanych koncertów odbędą się w Oławie. Warto zauważyć, że muzyka S. L. Weissa jest dziś wspólnym dziedzictwem włosko-polskim i posiada olbrzymi potencjał także dla powiatu oławskiego w rozwijaniu dalszych relacji partnerskich w wymiarze lokalnym, jak również państwowym.
Autorka fotografii z koncertów: © Inga Pawlicka
Koncert w Rocca dei Papi, twierdzy papieskiej w Montefiascone
Koncert w miejscowości Viterbo, w kościele S. Silvestro
Koncert w romańskiej bazylice św. Eliasza
Koncert w Bazylice św. Pankracego za Murami – rzymskokatolickiej bazylice mniejszej i kościele tytularnym w Rzymie
Koncert w bazylice świętych XII Apostołów w Rzymie, w której znajduje się epitafium serca Marii Klementyny Sobieskiej