Stojący na terenie zielonym przed oławskim starostwem drewniany ul ma na celu popularyzację znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Jeden ul może mieć wprawdzie znaczenie wyłącznie symboliczne, ale stanowi też zachętę dla mieszkańców powiatu do zakładania własnych pasiek.
W połowie lipca do powiatowego ula została poddana matka pszczela w klateczce transportowej. Matki można poddawać w ciągu całego sezonu, przy czym młoda matka powinna być lepsza od starej tzn. mieć zdolność składania większej ilości jajeczek i być dobrze odżywiona. Należy jednak pamiętać, że poddawanie matki jest obarczone ryzykiem, ponieważ pszczoły mogą jej nie przyjąć jeśli w rodzinie jest inna matka, trutówki, lub mający status matki np. matecznik, a nawet miseczka matecznikowa. W każdej rodzinie pszczelej powinna być matka przekazująca potomstwu cechy właściwe dla danych warunków pożytkowych i dla prowadzonego kierunku produkcji. Tych cech jest wiele, a najważniejsze to: miodność, właściwy rozwój, brak nastroju rojowego, łagodność.
Pszczela rodzina stanowi integralną całość i każdy obcy osobnik próbujący dostać się w jej obręb, traktowany jest wrogo. Nie inaczej jest z obcą matką, którą pszczelarz próbuje umieścić w rodzinie. Tylko młode matki wygryzające się z naturalnych mateczników są tolerowane przez pszczoły. Każda matka, która dostała się do gniazda w inny sposób, może zostać przez nie zlikwidowana. Dlatego opracowano wiele sposobów mających oswoić i przekonać pszczoły, że poddawana matka jest ich własną i powinny się nią opiekować.
Fot.: Poddawanie matki pszczelej do ula na terenach zielonych przy starostwie