SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Powiązane multimedia:
Centrum uroczyście otwarte
Czwartek  /  23-03-2017  /  Ilość wyświetleń: 4172

Największa inwestycja w historii samorządu powiatowego została uroczyście otwarta. 21 marca odbyła się inauguracja działalności Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, którego budowa wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 20 mln zł

Data otwarcia symbolicznie zbiegła się z pierwszym dniem wiosny. Rozpoczęcie działalności tej wszechstronnej jednostki, zaprojektowanej i zbudowanej od podstaw z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych, daje im bowiem nadzieję na poprawę jakości życia.

W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele władz państwa, szkół, przedszkoli i innych jednostek oświatowych, projektanci i wykonawcy obiektu oraz wójtowie i burmistrzowie poprzedniej kadencji, którzy podpisywali umowy dotyczące współfinansowania centrum: Franciszek Październik, Kazimierz Putyra i Dorota Swadek-Schneider.

Gabinet rehabilitacyjnyUroczystość prowadzili starosta Zdzisław Brezdeń i wicestarosta Bożena Worek. Starosta przedstawił informacje dotyczące procesu inwestycyjnego i omówił dalsze plany dotyczące rozwoju Centrum. Starosta podkreślił, że władze powiatu budując placówkę, zdawały sobie sprawę, że jest to jednostka pionierska, ważna dla społeczności lokalnej i długo oczekiwana przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. Następnie szef Zarządu Powiatu podziękował za wsparcie finansowe i współpracę samorządom lokalnym, władzom państwa oraz województwa dolnośląskiego.

Wstęga przecięta, Centrum już działa

Symbolicznego aktu otwarcia szkoły i przecięcia wstęgi dokonali: Joanna Wilewska, która reprezentowała Ministerstwo Edukacji Narodowej, przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński oraz starosta Zdzisław Brezdeń. Nowo otwartą placówkę poświęcili ksiądz dziekan Janusz Gorczyca wraz z księdzem Stanisławem Bijakiem. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film dotyczący kolejnych etapów budowy placówki, a po nim nadszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. Joanna Wilewska reprezentująca MEN odczytała list, w którym Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska życzyła społeczności szkolnej, aby ich placówka była miejscem szczególnym, w którym chętnie się przybywa i do którego chętnie się wraca, bo dla każdego ucznia szkoła jest drugim domem. Głos zabrali również: Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, który wygłosił przemówienie w imieniu przedstawicieli władz samorządów współfinansujących budowę placówki oraz Robert Stępień dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie. Podziękowania w imieniu społeczności uczniowskiej za powstanie tej nowoczesnej i wielofunkcyjnej placówki skierowała do władz samorządowych uczennica ZSS w Oławie Ewa Wojciechowska.

Kolejnym punktem programu były pokazy artystyczne przygotowane przez Zespół Szkół Specjalnych w Oławie. Uczniowie i nauczyciele zaprezentowali umiejętności taneczne, wokalne i akrobatyczne, za które zebrali gromkie brawa, wywołując podziw entuzjastycznie reagującej publiczności. Na zakończenie oficjalnych uroczystości goście składali gratulacje i przekazywali prezenty dla szkoły, a także mieli okazję, aby zwiedzić nowoczesne wnętrza pomieszczeń Centrum, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt.

Teraz powiat oławski może się poszczycić placówką, wyznaczającą standardy przyszłości i zupełnie nowy wymiar w edukacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych. Jej zadaniem jest przygotowanie, na miarę ich indywidualnych możliwości, do niezależnego, samodzielnego i aktywnego funkcjonowania, poprzez zaspokajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji i integracji ze środowiskiem. - Dziś możemy z satysfakcją obejrzeć efekt kilkunastomiesięcznej, dobrze zorganizowanej współpracy finansowej, merytorycznej i fizycznej wielu osób, samorządów, instytucji i przedsiębiorstw - podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń.

Inwestycję zaprojektował i zrealizował samorząd powiatu oławskiego, przy wsparciu finansowym samorządów gminnych oraz samorządu województwa dolnośląskiego i budżetu państwa. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma „Pre-fabrykat”. – Cieszy fakt, że samorząd powiatowy w sposób szczególny identyfikuje potrzeby niepełnosprawnych, a podnosząc rangę szkolnictwa specjalnego, przy wsparciu finansowym wielu podmiotów, z sukcesem wychodzi naprzeciw wyzwaniom, które stawia współczesna edukacja uczniów niepełnosprawnych - mówi starosta Zdzisław Brezdeń.

Największa inwestycja w historii powiatu

Sala doświadczania świataBudowa Centrum jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w dotychczasowej historii samorządu powiatowego. Obiekt składa się z czterokondygnacyjnego budynku głównego i z dwupoziomowej hali sportowej, największej spośród tego typu obiektów szkolnych w naszym powiecie. W budynku powstały bezkolizyjne ciągi komunikacyjne, zainstalowano windę. Dzięki temu nie ma problemów z przemieszczaniem się między piętrami, co ułatwiają szerokie korytarze. Przyległy teren został kompleksowo zagospodarowany.

Wykonano m.in. boisko ze skocznią w dal, parking i chodniki, a teren ogrodzono. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 4732,69 m2, zabudowy - 1985,30 m2, kubatura - 28.932,15 m3. Całkowity koszt realizacji wraz z wyposażeniem wynosi ponad 20 mln zł. Dofinansowanie przedsięwzięcia zadeklarowały w umowach dotacji samorządy gminne z naszego powiatu w łącznej wysokości około 9.250.000 zł, w tym gmina miejska Oława ok. 6.343.000 zł, Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice 2.000.000 zł, gmina Oława 654.000 zł i gmina Domaniów 250.000 zł. W tym roku nastąpi ostateczne rozliczenie finansowe zadania. Zadanie było współfinansowane kwotą 1.295.000 zł ze środków PFRON, przekazanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowanie w wysokości 1.000.000 zł, na budowę hali sportowej, powiat pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pomieszczenia placówki kompleksowo wyposażono w meble i specjalistyczny sprzęt. Na to zadanie powiat otrzymał z Ministerstwa Finansów dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa, w wysokości 738.832 zł. Samorząd uzyskał na ten cel także subwencję w wysokości 640.000 zł, w ramach podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej.

- Dzięki porozumieniu i współpracy podmiotów, współuczestniczących w procesie inwestycyjnym, mocno zaangażowanych na każdym etapie realizacji tej pionierskiej w skali kraju jednostki dla osób niepełnosprawnych, możliwe było osiągnięcie zamierzonego celu – podkreśla szef Zarządu Powiatu. Finalnie powstała w Oławie jednostka, wybijająca się zakresem działalności i potencjałem, na zupełnie nowy poziom edukacji i rewalidacji. Uczniowie niepełnosprawni i potrzebujący specjalistycznego wsparcia, mogą liczyć w Centrum na profesjonalną pomoc, świadczoną w komfortowych warunkach.

Placówka bez barier, z gwarancją jakości

Szczytną ideą powstania Centrum jest objęcie opieką, edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, na całej drodze życiowej - od momentu wykrycia wad rozwojowych, poprzez wszystkie formy spełniania obowiązku szkolnego i nauki na kolejnych etapach edukacyjnych, a także po ukończeniu szkolnej edukacji. Jednostka posłuży dzieciom i dorosłym z upośledzeniem psychofizycznym, łączone będą w niej zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne, rozwijające kreatywność ze sportowo-rekreacyjnymi. Powstał internat, dzięki któremu dostęp do oferty placówki będą miały osoby zarówno z powiatu, jak i spoza jego granic.

Sala przedszkolnaDocelowo obiekt zaplanowano dla 250 podopiecznych. Ponieważ postęp w tej dziedzinie jest przeogromny, pojawiają się nowe rozwiązania, coraz lepiej służące niepełnosprawnym. Ta placówka, zbudowana z rozmachem, zapewnia możliwości dalszego rozwoju, poprzez rozszerzanie form i metod pracy oraz rewalidacji, na kolejnych poziomach edukacyjnych dzieci i młodzieży. - Liczymy na to, że tak bogata oferta spotka się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców nie tylko naszego regionu - mówi starosta. - Dziś, gdy przedsięwzięcie zostało zakończone i możemy wspólnie podziwiać efekt blisko dwuletniej pracy, pragnę serdecznie podziękować wszystkim, bez których przedsięwzięcie nie mogłoby się ziścić. Jestem przekonany, że Centrum szybko zaistnieje w świadomości społecznej, jako placówka z gwarancją na sukces, a dla uczniów będzie miejscem przyjaznym, do którego chętnie będą uczęszczali.

Ekologiczny obiekt

Budynek jest przyjazny także dla środowiska. Wykonany został z zastosowaniem technologii służącej obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji. Dzięki rozwiązaniom, wychodzącym naprzeciw potrzebom racjonalizacji zużycia energii w budownictwie, obiekt ten cechuje się wysoką energooszczędnością, a co za tym idzie, korzystnym wpływem na gospodarkę i środowisko naturalne. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, a jej sprawność jest podwyższona, dzięki użyciu wymienników gruntowych.

Uczniowie mogą zdobywać wiedzę w pomieszczeniach wyposażonych w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i informatyczny, a także korzystać z bezpiecznych i kolorowych pomocy dydaktycznych. Mają do dyspozycji specjalistyczne sale, np. arteroterapii, doświadczania świata, sensoryczną, rewalidacyjne i gabinety lekcyjne. Dodatkowym atutem będzie możliwość skorzystania ze stołówki, a dojeżdżającej młodzieży zapewni się pobyt w internacie. Istotne jest umieszczenie w jednym obiekcie maksymalnej liczby podmiotów zajmujących się diagnozą, edukacją, rewalidacją i rehabilitacją, a także objęcie kompleksową pomocą rodzin osób niepełnosprawnych, przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Szczególny nacisk położono na rewalidację przez wychowanie fizyczne. Baza sportowa jest przygotowana do prowadzenia odpowiednich zajęć, ćwiczeń korekcyjnych i rewalidacyjnych. Przy szkole działa świetlica, w której uczniowie mają zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Opiekę dydaktyczną i wychowawczą gwarantuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

- Centrum uwzględnia wszystkie potrzeby uczniów ZSS, ale zależy nam, aby nowa powiatowa jednostka stała się również mocno zauważalna na mapie placówek edukacyjno-rewalidacyjnych na Dolnym Śląsku, a także w sąsiednich województwach – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń. - Dlatego też z biegiem czasu i możliwości finansowych, przy wsparciu dostępnych środków z budżetu państwa, zamierzamy rozszerzać i uatrakcyjniać ofertę Centrum, kierując ją do kolejnych grup zainteresowanych osób.

Poniżej prezentujemy kilka fotografii przedstawiających realizację budowy Centrum oraz galerię zdjęć z uroczystości otwarcia placówki

 Symboliczne wbicie łopaty

Fot.: Wraz z symbolicznym wbiciem łopaty, w dniu 14 listopada 2014 r., inwestor - samorząd Powiatu Oławskiego, rozpoczął budowę Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych.

 

Prace przy fundamentach

Fot.: Tak wyglądały prace przy fundamentach Centrum.

 

Szkoła Specjalna z lotu ptaka - 2015 r.

Fot.: Budowa Centrum z lotu ptaka, w lipcu 2015 roku - dobiegają końca prace przy budowie pierwszego piętra obiektu głównego, wkrótce zostanie położony dach nad halą sportową.

 Centrum z lotu ptaka

Fot.: Po kilkunastu miesiącach budowy uruchomiono Centrum, największą inwestycję w dotychczasowej historii samorządu powiatowego.

Dzieci podczas zajęć

Fot.: O użyteczności placówki jako pierwsi przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, gdy po feriach, 27 lutego 2017 r., zabrzmiał w nowym obiekcie pierwszy dzwonek.

 

Galeria zdjęć z uroczystości otwarcia Centrum dostępna poniżejGŁÓWNY INWESTOR

Herb i logo powiatu oławskiego 

Obiekt powstał przy wsparciu finansowym:Logotypy


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ