SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Powiązane multimedia:
Centrum na ostatniej prostej - zobacz wyposażone sale
Środa  /  08-02-2017  /  Ilość wyświetleń: 3597

Samorząd Powiatu Oławskiego zbliża się wielkimi krokami do uroczystego otwarcia i uruchomienia największej w swojej dotychczasowej historii inwestycji – pionierskiej w skali kraju jednostki dla osób niepełnosprawnych, czyli Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie

Nowoczesna bryła obiektu wpisała się w krajobraz osiedla Jakuba Sobieskiego, a już wkrótce placówka rozpocznie działalność. Sam budynek prezentuje się wyjątkowo: nowoczesne wnętrza, profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i informatyczny, kolorowe pomoce dydaktyczne, nowoczesna i wielofunkcyjna hala sportowa, to tylko niektóre z licznych zalet tego miejsca, w którym uczniowie niepełnosprawni i potrzebujący specjalistycznego wsparcia, będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc.

Wyposażenie obiektu

Centrum od zewnątrzCentrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie to inwestycja zaprojektowana i zrealizowana przez samorząd powiatu oławskiego, przy wsparciu finansowym samorządów gminnych. Całkowity koszt realizacji wynosi około 20 mln zł. Obecnie finalizowany jest ostatni etap przedsięwzięcia, polegający na kompleksowym wyposażeniu i zagospodarowaniu pomieszczeń placówki w meble i specjalistyczny sprzęt. Na to zadanie powiat pozyskał dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości 738.832,55 zł. Samorząd otrzymał na ten cel także subwencję w wysokości 640.000 zł, w ramach podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. W drodze przetargu wyłoniono najkorzystniejsze oferty na zakup wyposażenia.

Spółka szuka prezesa

- Trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe, szykujemy placówkę na przyjęcie pierwszych uczniów - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Uroczystość otwarcia tej wyjątkowej placówki w skali całej Polski, podczas której podsumujemy proces inwestycyjny, odbędzie się w drugiej połowie marca br. Dokładny termin konsultujemy obecnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, ponieważ zależy nam, aby przedstawiciel rządu uczestniczył w inauguracji działalności placówki, która w sposób zasadniczy wpłynie na poprawę sytuacji w regionie w zakresie edukacji, rewalidacji, rehabilitacji oraz integracji społecznej rodzin.

Teraz istotne jest zorganizowanie pracy i bieżącego funkcjonowania jednostki, a także utrzymanie budynku oraz sprawne i efektywne zarządzanie, dlatego też w ubiegłym roku powiat utworzył spółkę z o.o., z siedzibą w Oławie, pod nazwą „Powiatowe Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne”. W styczniu Rada Nadzorcza spółki ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór prezesa Zarządu. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 lutego br., do godz. 15.00, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oławie. Pełna treść ogłoszenia, regulamin konkursu, kryteria oraz wszystkie niezbędne informacje, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa oraz na stronie internetowej www.starostwo.olawa.pl (kliknij, aby przeczytać pełną treść ogłoszenia).

Drzwi otwarte

Aby przybliżyć funkcjonalność i zakres działalności jednostki oraz dalsze plany rozwoju, niedługo po inauguracji działalności Centrum zostaną zorganizowane drzwi otwarte dla nauczycieli oraz przedstawicieli firm, zajmujących się przedmiotową problematyką, a także dla rodziców zainteresowanych umieszczeniem dzieci w Zespole Szkół Specjalnych w Oławie (ZSS).

Głównym zadaniem ZSS jest przygotowanie uczniów na miarę ich indywidualnych możliwości do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, zaspokajanie ich potrzeb w zakresie edukacji, rehabilitacji oraz integracji ze środowiskiem. Należy podkreślić rangę kształcenia specjalnego, potrzebę poszerzania zadań edukacyjnych, rewalidacyjnych i kompleksowej rehabilitacji zgodnie z indywidualnymi potrzebami dzieci, opartej na wysokiej jakości, nowoczesnych metodach i formach pracy.

Placówka z gwarancją jakości

- Jestem przekonany, że Centrum szybko zaistnieje w świadomości społecznej, jako placówka z gwarancją na sukces, a dla uczniów będzie to miejsce szczególne i przyjazne, do którego chętnie będą uczęszczały, bo będą tam królowały: mądrość, życzliwość i tolerancja - podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - Cieszy fakt, że już wkrótce sytuacja osób, które będą korzystać z nowej placówki, zdecydowanie zmieni się na lepsze.

W jednym obiekcie będą funkcjonowały jednostki dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim tj.: przedszkole, szkoła podstawowa, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy. W placówce uruchomione zostanie „Wczesne wspomaganie rozwoju”, młodzież skorzysta także z nowoczesnej i świetnie wyposażonej hali sportowej oraz stołówki, a dla dojeżdżających powstał internat. W dalszej perspektywie planowane jest utworzenie „Domu dziennego pobytu”, dla osób dorosłych z niepełnosprawnością.

Ekologiczny obiekt

Pompy ciepłaBudynek będzie przyjazny także dla środowiska, a w dalszej perspektywie także dla budżetu powiatu, wykonany został bowiem z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, służących obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji.

Dzięki rozwiązaniom, wychodzącym naprzeciw potrzebom racjonalizacji zużycia energii w budownictwie, obiekt ten cechuje się wysoką energooszczędnością, a co za tym idzie, korzystnym wpływem na gospodarkę i środowisko naturalne. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, a jej sprawność została znacznie podwyższona, dzięki użyciu wymienników gruntowych.

Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Działania te podyktowane są wdrażaniem europejskiej polityki rozwoju technologii energooszczędnych oraz poszanowania energii w budynkach.

 Sala Doświadczania Świata

Sala doświadczania świata

 

Gabinet rehabilitacyjny

Gabinet rehabilitacyjny

 

Poczekalnia z bawialnią

Poczekalnia z bawialnią

 

Sala terapii integracji sensorycznej

Sala terapii integracji sensorycznej

 

Sala przedszkolna

Sala przedszkolna

 

Siłownia

Siłownia

 

Sala sportowa

 Sala sportowa

 

Sala konferencyjna

Sala konferencyjna

 

Korytarz

Korytarz

 

Korytarz

Korytarz

 

Pozostałe pomieszczenia

Sale Centrum

Sale Centrum

Sale Centrum

Sale Centrum

Sale Centrum

 

Zobacz film z budowy Centrum


 

Logotypy


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ