Punkty szczepień w powiecie.jpg
Powiązane multimedia:
Budowa Centrum skończona - zobacz film z realizacji zadania
Środa  /  30-11-2016  /  Ilość wyświetleń: 2090

Samorząd powiatu oławskiego zakończył największą inwestycję w swojej dotychczasowej historii. To budowa obiektu, który będzie siedzibą pionierskiej w skali kraju jednostki dla osób niepełnosprawnych - Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie

Obiekt już przeszedł pomyślnie wymagane prawem odbiory, a wykonawca otrzymał pozytywne opinie Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, uzyskując pozwolenie na użytkowanie.

Trwa już ostatni etap przedsięwzięcia. Pomieszczenia są wyposażane w meble i specjalistyczny sprzęt. Placówka przyjmie pierwszych uczniów w marcu 2017. W drodze przetargu wyłoniono najkorzystniejsze oferty na zakup wyposażenia. Na to zadanie powiat pozyskał dofinansowanie z ogólnej rezerwy budżetowej Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Samorząd otrzyma na ten cel także subwencję w ramach podziału 0,4% rezerwy oświatowej. Nowoczesna bryła obiektu wpisała się w krajobraz osiedla Jakuba Sobieskiego, a wkrótce rozpocznie się jego działalność. Rada Powiatu podjęła uchwałę intencyjną, w sprawie utworzenia spółki, która będzie utrzymywać nowy budynek i nim zarządzać.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, dokumentującego przekrojowo przebieg i główne etapy realizacji przedsięwzięcia. Jest on dostępny m.in. na stronie internetowej starostwa, nagrany w jakości full HD. Trwa ponad 7 minut i zawiera sceny sprzed stanu rozpoczęcia prac oraz z toczących się robót na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Można obejrzeć także sceny ruchome, sfilmowane z perspektywy „lotu ptaka”. Wykorzystano technikę poklatkową „time-lapse”, czyli zrealizowano zdjęcia w dużych odstępach czasu, a dzięki wyświetlaniu ich w przyspieszonym tempie, procesy trwające kilka godzin ogląda się w kilkadziesiąt sekund. Premierowy pokaz filmu odbył się w środę 30 listopada, podczas sesji Rady Powiatu.

Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie to inwestycja zaprojektowana i zrealizowana przez samorząd powiatu oławskiego, przy wsparciu finansowym samorządów gminnych. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia była firma „Pre-Fabrykat” z Miłkowa koło Karpacza. Całkowity koszt realizacji wynosi około 20 mln zł. Jest to czterokondygnacyjny budynek, wykonany z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, służących obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji. Ogrzewanie zapewni pompa ciepła, a jej sprawność zostanie znacznie podwyższona, dzięki zastosowaniu wymienników gruntowych. Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Wraz z budynkiem głównym powstała także nowoczesna dwukondygnacyjna hala sportowa. Przyległy teren został kompleksowo zagospodarowany. Wykonano m.in. boisko ze skocznią w dal, parking i chodniki, a teren ogrodzono. W budynku powstały bezkolizyjne ciągi komunikacyjne oraz zainstalowano windę. Dzięki temu nie będzie problemów z przemieszczaniem się między piętrami. Ideą powstania Centrum jest objęcie opieką, edukacją i rewalidacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, na całą drogę życiową – od momentu wykrycia niepełnosprawności, poprzez wszystkie formy spełniania obowiązku szkolnego i nauki na kolejnych etapach edukacyjnych, a także po ukończeniu szkolnej edukacji.

Budowa placówki ma wyjść naprzeciw zdiagnozowanym problemom osób niepełnosprawnych, rozwiązywać ich problemy i w komfortowych warunkach zapewnić możliwie najlepszą i fachową opiekę. Obecnie ZSS funkcjonuje w obiektach w niewielkim stopniu przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, więc dotąd nie było możliwe prowadzenie szeroko pojętej rewalidacji i rehabilitacji w budynkach SP nr 4 przy ul. Broniewskiego i przy ul. ks. Kutrowskiego.

Funkcjonowanie placówki w dwóch miejscach powoduje wiele utrudnień. Sytuacja osób, które będą korzystać z nowej placówki, zdecydowanie zmieni się na lepsze. W jednym obiekcie będą działać szkoły dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim tj.: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy. W placówce powstanie Wczesne Wspomaganie Rozwoju, stołówka, hala sportowa i internat. W dalszej perspektywie planowane jest utworzenie dziennego pobytu dla osób dorosłych z niepełnosprawnością.

- Cieszy fakt, że dotarliśmy już do finału budowy Centrum, a etapy powstawania tego nowoczesnego obiektu można obejrzeć na promocyjnym filmie - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - To wspaniała pamiątka! Po latach oczekiwań możemy zobaczyć budynek, którego funkcjonalność odpowiada potrzebom i wymogom XXI wieku. Jestem przekonany, że placówka, prowadzona w tej formule, pozwoli stworzyć wyjątkową wspólnotę ludzi aktywnych, którzy będą działać zgodnie na jej rzecz. Wyjątkowy jest budynek, wyjątkowe będą programy nauczania. Przeprowadzka do nowej siedziby przy ulicy Iwaszkiewicza wiąże się w znaczącym stopniu z poprawą warunków funkcjonowania Zespołu Szkół Specjalnych, więc liczymy na szersze zainteresowanie się tą placówką. Wreszcie uczniowie doczekają się godnych warunków, specjalistycznej pomocy i wsparcia, ponieważ obecnie szkoła funkcjonuje w obiektach w niewielkim stopniu przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z niecierpliwością czekamy na tę chwilę, gdy w Centrum pojawią się pierwsi uczniowie. Mam także nadzieję, że bogata i kompleksowa oferta placówki spotka się z zainteresowaniem mieszkańców nie tylko naszego powiatu, ale i całego regionu.

Zadanie dofinansowane jest ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki