Podziękowanie dla starosty za współpracę od prezesa TMMP Eiji Takeichiego
Wtorek  /  17-12-2019  /  Ilość wyświetleń: 660

Dariusz Mikołajczak na czele fabryk Toyoty w Polsce

W związku z dobiegającą końca czteroletnią misją w Polsce i powrotem do centrali firmy w Japonii, Prezes Zarządu Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) Eiji Takeichi, przekazał list staroście oławskiemu Zdzisławowi Brezdeniowi, w którym podziękował za współpracę.

- Był to czas intensywnej pracy i wielu wyzwań związanych z naszymi staraniami o ulokowanie w TMMP – po raz pierwszy poza Azją – technologii hybrydowej, uruchomieniem produkcji pierwszych podzespołów hybrydowych oraz ze stworzeniem nowej wizji rozwoju naszej firmy do roku 2030 pod hasłem Go Global – napisał w liście skierowanym do starosty prezes Eiji Takeichi. - Osobiście mam poczucie spełnionej misji. Pozostawiam TMMP w bardzo dobrej kondycji, w okresie dynamicznego rozwoju. Na jej czele po raz pierwszy staje polski prezes – Dariusz Mikołajczak.

Stanowisko prezesa Toyota Motor Manufacturing Poland, czyli spółki łączącej zakłady koncernu w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, Dariusz Mikołajczak obejmie z początkiem stycznia 2020 roku. Będzie to pierwszy Polak na takim eksponowanym stanowisku w historii operacji produkcyjnych Toyoty. Dotychczas tak wysokie funkcje w tej firmie zajmowali Japończycy. Dariusz Mikołajczak od ukończenia studiów związany jest z branżą motoryzacyjną. Teraz na stanowisku prezesa TMMP zajmie się doprowadzeniem do uruchomienia w kwietniu 2020 roku, w Jelczu-Laskowicach pierwszej z dwóch planowanych linii produkcyjnych silnika 1.5 TNGA – Toyota New Global Architecture. Toyota w to przedsięwzięcie zainwestowała około 400 mln zł. Rok później w fabryce w Wałbrzychu nakładem 300 mln zł ma wystartować pierwsza z dwóch planowanych linii współpracującej z tym silnikiem elektrycznej przekładni hybrydowej e-CVT. Rocznie ma powstawać nawet 175 tysięcy egzemplarzy tego kluczowego w napędzie elektryczno-spalinowym elementu.

Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silnik benzynowy 2.0 Dynamic Force w technologii TNGA, który stanowi część hybrydowego napędu nowej Corolli i od niedawna modelu C-HR. Fabryka w Wałbrzychu produkuje natomiast elektryczne przekładnie do samochodów hybrydowych współpracujących z silnikiem 1.8, 1-litrowe jednostki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów.

Eiji Takeichi został powołany na stanowisko prezesa TMMP w styczniu 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa ds. strategicznego planowania produkcji, kontroli produkcji i logistyki w Toyota Motor Europe, centrali koncernu w Europie. W czasie pełnienia przez niego obowiązków doszło do połączenia zakładów w Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu. Toyota swoje fabryki w Polsce uczyniła europejskim centrum produkcji napędów hybrydowych i drugim obok Japonii miejscem rozwoju tej technologii na świecie.

- Korzystając z okazji chciałbym podziękować za bardzo dobrą dotychczasową współpracę zarówno w obszarze wspierania działalności produkcyjnej TMMP przez władze powiatu jak i naszych działań na rzecz społeczności lokalnej, której czujemy się integralną częścią. Mam nadzieję na kontynuację naszej współpracy w kolejnych latach, z nowym zarządem TMMP – napisał w liście do szefa Zarządu Powiatu Zdzisława Brezdenia, kończący misję w Polsce prezes Eiji Takeichi.

Przykładem dobroczynnej działalności na rzecz społeczności lokalnej było wsparcie finansowe przez TMMP honorowego komitetu, któremu przewodniczył starosta Zdzisław Brezdeń, a jego zrealizowanym celem było ufundowanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Oławie, wręczonego funkcjonariuszom w dniu 29 września br.

List od prezesa TMMP Eiji Takeichiego

Toyota w Jelczu-Laskowicach