Samorząd uczcił rocznicę Rzezi Wołyńskiej
Czwartek  /  11-07-2019  /  Ilość wyświetleń: 607

Przy Rondzie Kresowym, pod tablicą pamiątkową, władze samorządowe powiatu oławskiego, złożyły kwiaty, dla uczczenia pamięci tej niezwykle tragicznej daty w historii Polski

To właśnie dziś obchodzimy 76-tą rocznicę tzw.: „krwawej niedzieli”, czyli punktu kulminacyjnego Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca 1943 roku rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Oławskiego Stowarzyszenia Miłośników Kresów Wschodnich, Związek Sybiraków, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz oławscy harcerze. Samorząd powiatowy reprezentowali: starosta oławski Zdzisław Brezdeń i wicestarosta Witold Niemirowski.

Poniżej kartka przesłana przez wolontariuszy akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", ktrórzy przebywają na terenach Kresów Wschodnich, skierowana do starosty oławskiego Zdzisława Brezdenia.

Kartka z Ukrainy