SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Piętnaste urodziny Powiatu Oławskiego
Środa  /  21-08-2013  /  Ilość wyświetleń: 2632

PIĘTNASTE URODZINY POWIATU OŁAWSKIEGO

Jubileusz powiatu czas zacząć!

 

Jesienią tego roku rozpoczną się obchody jubileuszu 15-lecia istnienia powiatu oławskiego, reaktywowanego w 1998 roku, w wyniku reformy administracji publicznej. Na uroczystości rocznicowe, w imieniu władz samorządowych, zapraszają przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Worek i starosta oławski Zdzisław Brezdeń

Starosta Zdzisław Brezdeń- Aby zaakcentować i uczcić to ważne we współczesnej historii wydarzenie dla wspólnoty lokalnej, przygotowaliśmy szereg interesujących spotkań i imprez. Nie zabraknie atrakcji dla osób w różnym wieku i z pewnością każdy mieszkaniec, a także osoby goszczące w naszym powiecie, znajdą dla siebie coś interesującego w przygotowanym programie - zapewnia starosta Zdzisław Brezdeń. A będzie w czym wybierać, bo z okazji jubileuszu szykuje się kilka koncertów, reprezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych, międzynarodowy zlot zabytkowych pojazdów, konferencja poświęcona istocie decentralizacji, mecz piłki nożnej, w którym w przeciwnych drużynach zagrają samorządowcy z czterech gmin i powiatu, zawody wędkarskie, a nawet edukacyjna gra miejska, skierowana do całych rodzin.

POWIATOWY WEEKEND. DZIEŃ PIERWSZY JUBILEUSZU

Centralne obchody jubileuszowe zaplanowano na 6 i 7 września (piątek i sobota). 6 września, w hotelu Oławian, przy ul. Sikorskiego, odbędzie się konferencja pt. „Przyszłość samorządu powiatu z perspektywy 15 lat funkcjonowania”, w której udział weźmie Jerzy Stępień - wybitny polski prawnik, senator I i II kadencji, współautor reformy samorządu terytorialnego, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a także – w latach 2006-2008 – prezes Trybunału Konstytucyjnego. Spotkanie, którego uczestnicy będą debatować o istocie decentralizacji administracji, rozpocznie się o godzinie 10.00. Również w piątek nadarzy się okazja dla wszystkich osób, które będą chciały się wykazać lub pochwalić posiadaną wiedzą o powiecie i jego strukturach. Wystarczy, że wezmą udział w Quizie wiedzy samorządowej, który rozpocznie się o godz.16:00, w starostwie. Z kolei każdy, kto zechce spędzić piątkowe popołudnie w niecodzienny i nieszablonowy sposób, a lubi prawdziwe emocje, może wziąć udział w zabawie pod nazwą Wielka Oławska Gra Miejska – poznaj swój powiat. Początek o godz. 17.00. Zabawa, która potrwa około dwóch godzin, przypomina podchody i jest realizowana w konwencji terenowej gry, odbywającej się w różnych częściach miasta. Uczestnicy startują w zespołach 2-, 3- lub 4-osobowych (przygotowano edycję gry dla pieszych i rowerzystów). Każdy uczestnik otrzyma identyfikator z imieniem i nazwą drużyny. W momencie rozpoczęcia zabawy kapitanowie drużyn dostaną kopertę, w której znajdą się karty kontrolne, mapa miasta i zasady gry. Każda grupa będzie miała do zrealizowania około 25 zadań. Nie jest możliwe wykonanie wszystkich poleceń w zadanym czasie, dlatego już na początku trzeba podjąć decyzję, które z nich są dla grupy najbardziej opłacalne. Za każde zadanie grupa otrzymuje punkty. Zadania będą związane z najbardziej charakterystycznymi miejscami i symbolami stolicy powiatu, dzięki czemu zawodnicy popatrzą na Oławę z zupełnie odmiennej perspektywy. Każda drużyna otrzyma jednakowe zadania. Sposób rejestracji i więcej informacji o grze znajduje się na stronie internetowej starostwa www.starostwo.olawa.pl.

DRUGI DZIEŃ OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH

W sobotę 7 września, impreza (część oficjalna) rozpocznie się o godzinie 12:00, na terenie Miasteczka. W godzinach od 13.00 do 14.00 przygotowano specjalną atrakcję dla przedstawicielek płci pięknej. Te panie, które chciałyby na co dzień czuć się nieco pewniej i bezpieczniej, mogą podczas imprezy udać się do „Strefy Bezpieczeństwa”. Tutaj poznają podstawy samoobrony i dowiedzą się jak poradzić sobie z napastnikiem w różnych sytuacjach. Tego nauczy je znany aktor Robert Moskwa, posiadacz czarnego pasa karate. O godzinie 14:00 na wszystkich miłośników historii motoryzacji będzie czekała nie lada gratka, bo wtedy rozpocznie się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych. Być może 15 lat w historii motoryzacji to tylko mgnienie, jednak aby uhonorować urodziny naszego powiatu, do Oławy przyjedzie jeszcze większa liczba oldtimerów niż w czerwcu, podczas Dni Koguta. Ekspozycja tych wypielęgnowanych i cieszących oko urokliwych wehikułów potrwa do godz. 18.00.

Urodziny powiatu oławskiego, to święto wszystkich instytucji powiatowych, funkcjonujących na jego obszarze. Dlatego podczas imprezy umiejętności i sprawność oraz użytkowany sprzęt zademonstrują policjanci i strażacy oraz inni przedstawiciele administracji zespolonej i jednostek organizacyjnych powiatu. Z kolei od godz. 15:00 na scenie będą prezentować się gminy z naszego powiatu, promując potencjał gospodarczy, walory przyrodnicze i dorobek kulturalny. Będzie nowocześnie i na ludowo. Wystąpią lokalne zespoły: S.I.N (miasto Oława), Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Porębiok” (gmina Oława), Chór „Jubilat” (gmina Domaniów) oraz Zespół hiphopowy MAJK (Jelcz-Laskowice). O godz. 18:00 odbędzie się występ discopolowego zespołu CLASSIC, a całość zamknie o godz. 20:00 koncertem gwiazda wieczoru - polski zespół rockowy BIG CYC.

Nie zapomniano także o najmłodszych mieszkańcach, podczas imprezy na terenie Miasteczka odbywać się będą gry i zabawy dla dzieci. W tym celu zostanie postawiony dmuchany zamek, w którym dzieci, za symboliczną złotówkę, będą mogły się bawić do woli (zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne).

To tylko część imprez. Tydzień później, 14 września, o godz. 14.30, na stadionie miejskim przy ul. Sportowej w Oławie, w ramach obchodów 15-lecia powiatu oławskiego, odbędzie się I turniej piłkarski pięciu samorządów. Znajdzie się również atrakcja dla zapalonych pasjonatów wędkarstwa - we wrześniu, na kanale Odry, odbędą się mistrzostwa powiatu w wędkarstwie spławikowym. Zapraszamy do kibicowania! Szykuje się solidna dawka emocji. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

- Zachęcam do przybycia na uroczystości jubileuszowe wraz z całymi rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi, bo jest to wspólne święto gmin wchodzących w skład powiatu i wszystkich mieszkańców - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Pokażmy w ten sposób przywiązanie do naszej lokalnej Małej Ojczyzny. Poprzez przyjście i udział w imprezie urodzinowej powiatu wyraźmy dumę z miejsca na ziemi, w którym żyjemy i za które bierzemy odpowiedzialność, mając wpływ na jego rozwój i przyszłość.

Herb 15-lecie samorządu

TROCHĘ HISTORII POWIATU

Reforma administracyjna Polski, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku, wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego. W jej wyniku przywrócono zlikwidowane w 1975 roku powiaty. Reforma umożliwiła decentralizację państwa, służyła poszerzeniu demokracji, zwiększeniu wpływu lokalnych społeczności na kształt i rozwój ich najbliższego otoczenia. Wybory do Rady Powiatu I kadencji przeprowadzono 11 października 1998 roku. 23 listopada 1998 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia aktów, którymi symbolicznie, z dniem 1 stycznia 1999 roku przekazano pierwszym starostom, a tym samym całej wspólnocie samorządowej i władzom powiatu, odpowiedzialność za sprawy lokalne w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej.

Od 1 stycznia 1999 r. powiat oławski funkcjonuje w obecnym kształcie terytorialnym. Wprawdzie przywrócenie powiatów nawiązuje do wielowiekowej tradycji organizacji administracji w Polsce, to jednak dopiero powstanie samorządowego powiatu przed piętnastoma laty i odbudowa tradycyjnych więzi łączących społeczność lokalną, wpłynęły na przyspieszenie i dynamikę rozwoju społeczno-gospodarczego, realizację cennych inicjatyw i rozwiązanie wielu problemów, związanych z warunkami życia. - Powiat oławski ma dziś 75.664 mieszkańców, wciąż modernizuje i rozbudowuje infrastrukturę, wzmacnia potencjał społeczny i gospodarczy, stara się sprostać oczekiwaniom wszystkich mieszkańców – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Odważnie poszukuje własnego charakteru, aby dla następnych pokoleń być jeszcze lepszym miejscem do życia, pracy i wypoczynku. Na przestrzeni minionych 15 lat samorząd wykonał szereg zadań, mających wpływ na podniesienie standardów opieki zdrowotnej, szkolnictwa ponadgimnazjalnego, poprawę infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Wiele z nich sfinalizowano przy wsparciu gmin i zewnętrznych środków, w tym funduszy unijnych.

Mówiąc o poprawie jakości życia mieszkańców, należy podkreślić wiele zadań przeprowadzonych w oławskim szpitalu. Pozyskano środki na modernizację, rozbudowę placówki i zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Otwarto Szpitalny Oddział Ratunkowy, lądowisko dla helikopterów sanitarnych, dział diagnostyki obrazowej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Hospicjum oraz pracownię tomografii komputerowej. SOR wyposażono w tomograf komputerowy i aparat USG. Ukończono termomodernizację ZSP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oławie i ZS im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, gdzie prowadzona jest rewitalizacja terenów przyszkolnych. Dobiega końca termomodernizacja oławskiego „Ogólniaka”, w którym gruntownie wyremontowano aulę i wyposażono ją w profesjonalny sprzęt. Do końca 2015 r. powiat, będący inwestorem, przy współudziale finansowym gmin, planuje budowę Powiatowego Centrum Rewalidacyjno-Edukacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie wraz z salą gimnastyczną. Strategicznym zadaniem powiatu jest poprawa jakości systemu komunikacyjnego i zwiększenie bezpieczeństwa osób przemieszczających się po lokalnych drogach. W tym celu wyremontowano kilka mostów i główne arterie komunikacyjne dróg powiatowych w Oławie i Jelczu-Laskowicach. Działalność powiatu jest zatem widoczna niemal na każdym kroku, choć być może korzystając z udogodnień, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

- W związku z jubileuszem 15-lecia serdecznie dziękuję mieszkańcom, pracownikom starostwa, innych jednostek organizacyjnych powiatu i administracji zespolonej oraz samorządów gminnych, a także wszystkim uczestnikom życia publicznego, współuczestniczącym w realizacji strategicznych celów powiatu, za trud budowania i rozwijania demokracji lokalnej. Liczę jednocześnie na dalsze zaangażowanie, które będzie dobrze służyć rozwojowi całego regionu - podsumowuje starosta Zdzisław Bezdeń. - Już dzisiaj zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach jubileuszowych.

Bliższe informacje będą na bieżąco podawane na stronach internetowych starostwa oraz w lokalnych mediach.

 

 

 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ