SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Powiat oławski, tak jak cała Polska, w żółtej strefie
Wtorek  /  13-10-2020  /  Ilość wyświetleń: 1270

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA w żółtej strefie koronawirusa

Po 7 miesiącach, od kiedy w Polsce wdrożone zostały pierwsze obostrzenia i zalecenia, dotarła do nas druga fala pandemii koronawirusa. Walka z COVID-19 trwa, ale aby była jeszcze bardziej skuteczna, wszyscy musimy zmierzyć się z nią w sposób zdecydowany i kategoryczny, ściśle stosując się do wytycznych

W związku z sytuacją epidemiologiczną, związaną z korona wirusem SARS-CoV-2, funkcjonują w naszym kraju strefy, wprowadzone kilka tygodni temu przez Ministerstwo Zdrowia. Zakres obostrzeń i ministerialnych rekomendacji, w zależności od sytuacji epidemicznej, jest w poszczególnych strefach na bieżąco regulowany. Rząd RP wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, aby lepiej dostosować instrumenty i działania do bieżącej sytuacji. Zasady ze strefy żółtej zostały rozciągnięte na cały kraj. Maseczki bądź przyłbice są więc teraz wymagane wszędzie, także na wolnym powietrzu. Obowiązują także limity korzystających z usług w restauracjach, na basenie, w kinach oraz ograniczone liczby uczestników na różnego typu imprezach sportowych czy kulturalnych.

Początkowo na obszarze naszego kraju wydzielono trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną, w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu, w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców, w okresie ostatnich 14 dni. Zasadnicza zmiana nastąpiła od soboty 10 października, gdy cały kraj został objęty tzw. żółtą strefą, z wyłączeniem oczywiście powiatów zakwalifikowanych do strefy czerwonej. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem lasów, parków, itp.). Ograniczono również do 75 liczbę osób, biorących udział w zgromadzeniach. Największe obostrzenia sanitarne obowiązują rzecz jasna w strefie czerwonej, mniejsze są w żółtej. Od tego, jak duże jest ryzyko zakażenia w danym powiecie, zależą m.in. warunki organizacji imprez, zasady życia towarzyskiego, czy podróżowania.

ZERO TOLERANCJI!

Ministerstwo Zdrowia monitoruje ścieżkę rozwoju pandemii i zaostrza politykę, ale intensyfikuje ją strefowo, tzn. w zależności od strefy i skali zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. Wtedy reaguje, stosując nowe narzędzia.

Rząd ogłosił politykę „Zero tolerancji” dla nieprzestrzegania surowych zasad, dotyczących obostrzeń i nowych norm współżycia społecznego, związanych z przestrzeganiem dezynfekcji i dystansu oraz noszenia maseczek. Opracowane zostały rozwiązania, umożliwiające bardziej skuteczną egzekucję obowiązujących restrykcji. Zaostrzony został obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Z obowiązku zakrywania ust i nosa - tam gdzie stosowanie maseczek jest konieczne – są zwolnione wyłącznie osoby posiadające przy sobie zaświadczenie lekarskie, dokument potwierdzający niepełnosprawność lub inny dokument uzasadniający brak możliwości jej noszenia. Teraz trzeba wylegitymować się zaświadczeniem, potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa, będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie. Za podrobienie takiego zaświadczenia albo posłużenie się fałszywym dokumentem może grozić kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje, co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów.

Plakat informujący o żółtej strefie na terenie powiatu oławskiego. Hasło - noś maseczkę. W tle kontury Polski z wpisaną maseczką. Z lewej strony sygnalizator świetlny symbolizujący strefy.

WIELE ZALEŻY OD NAS

Postępowanie i stosowanie się do reguł przez każdego z nas zdecydują zatem w najbliższym czasie, czy i jak długo nasz powiat pozostanie w strefie żółtej.

- Od samego początku trwania epidemii nawołujemy mieszkańców naszego powiatu do utrzymania dystansu społecznego, noszenia maseczek i dezynfekowania dłoni - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Prewencja przede wszystkim! Analizujemy dane, obserwujemy sytuację i na bieżąco reagujemy. Nieustannie przekonujemy, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń oraz norm sanitarno-epidemicznych. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii, stosujemy różnorodne, dostępne instrumenty i dziś ta aktywność służb odpowiedzialnych za ochronę zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa przynosi wymierne skutki – powiat oławski jest stosunkowo bezpieczny. Do czasu, gdy żółta strefa została rozciągnięta na obszar całego kraju, znajdowaliśmy się w komfortowej zielonej strefie. Doceńmy to, konsekwentnie stosując się do wytycznych ministerstwa, jak również apeli samorządowców i służb. Stosowanie dystansu społecznego przynosi efekty. Statystyki jednak są nieubłagane, podobnie jak w całej Polsce, ilość zakażeń gwałtownie rośnie. Zróbmy wszystko, żeby odwrócić to tragiczne zjawisko. Pamiętajmy o tym, z jak wielkim, śmiertelnym niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak istotne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są systematycznie wprowadzane. W obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki traktujmy jako jedną z norm współżycia społecznego. Odpowiedzialne podejście i stosowanie się do wszystkich wytycznych zmniejszy ryzyko emisji wirusa.

NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Żółta strefa zagrożenia koronawirusem od 10 października obejmuje całą Polskę. Zapadła taka decyzja na szczeblu rządowym, ponieważ już sto powiatów spełniło kryteria tej strefy. Oznacza to powrót do części ograniczeń i obostrzeń, obowiązujących wiosną tego roku. To przede wszystkim obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej w całym kraju - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Od 17 października zmieniają się limity osób, które mogą brać udział w organizacji chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych. W strefie czerwonej - 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00.

- Robimy wszystko, aby zahamować przyrost zachorowań, ale dużo pozostaje w rękach mieszkańców. Miejmy nadzieję, że żółta strefa w całej Polsce pozwoli zmniejszyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa oraz uniknąć w naszym kraju kolejnego lockdownu - dodaje starosta Zdzisław Brezdeń.

Aby poznać skalę możliwych zmian, w przypadku zakwalifikowania powiatu do strefy czerwonej, przyjrzyjmy się różnicom w obostrzeniach. Polska jest podzielona na strefy żółte i czerwone, na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń koronawirusem, na przestrzeni ostatnich 14 dni. Powiat jest zaliczany do czerwonej strefy wówczas, jeśli nowych zachorowań było więcej niż 12 na 10 tys. mieszkańców. Zasady w czerwonej strefie są najbardziej rygorystyczne, a powód ich wprowadzenia oczywisty - mają na celu jak najszybsze opanowanie tempa wzrostu nowych zachorowań.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Tutaj w imprezach rodzinnych może uczestniczyć najwyżej 50 osób. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 procent publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m kwadratowych. W strefie czerwonej nie można organizować kongresów, targów, a rozgrywki sportowe odbywają się bez publiczności. Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte od godz. 6.00 do 22.00.

Plakat informujący o uderzeniu drugiej fali koronawirusa. W tle zarys charakterystycznych budowli powiatu oraz fala marska. Maseczka oraz symboliczne przedstawienie wirusów.

- Niezwykle ważna jest świadomość społeczna, a także reakcja, gdy ktoś np. wchodzi do sklepu, czy urzędu bez maseczki lub nie dezynfekuje rąk – podkreśla starosta. - Tylko wspólna reakcja, zbiorowa świadomość pozwoli nam pozostać w żółtej strefie. Pamiętajmy, że leżymy na pograniczu z powiatami, w których było dużo zakażeń. Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza indywidualna odpowiedzialność za inne osoby. Różnice w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych nadal są bardzo duże i uciążliwe dla lokalnej społeczności, zróbmy więc wszystko, aby nie trafić do strefy czerwonej. Naprawdę nie warto upierać się przy nienoszeniu maseczek. Rząd realizuje taktykę „Zero tolerancji” dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, ale nasze zdrowie zależy w głównej mierze od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętajmy o tym! Dlatego też stosujmy się do obecnie obowiązujących ograniczeń, zakrywajmy usta i nos, często myjmy i dezynfekujmy ręce, zachowajmy bezpieczną odległość od innych osób, unikajmy dotykania oczu, nosa i ust... W okresie jesienno-zimowym łatwiej jest o infekcję górnych dróg oddechowych i grypę, ale nadal trwa też bezkompromisowa walka wszystkich służb i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie w związku z pandemią koronawirusa. Niestety, podobieństwo objawów COVID-19 do innych infekcji sprawia, że przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa będzie jeszcze trudniejsze.

Zasady, obowiązujące w żółtej strefie:

  • Obowiązek noszenia maseczek wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych.

  • Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

  • Nadal obowiązuje dystans społeczny 1,5 metra, dotyczy on także pieszych. 

  • W weselach, spotkaniach rodzinnych czy innych imprezach może uczestniczyć nie więcej niż 75 osób + obsługa. 

  • W kinach i na imprezach sportowych może być zajętych 25 procent miejsc. 

  • Norma dla siłowni - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. 

  • W lokalach gastronomicznych przebywa jedna osoba na cztery metry kwadratowe. 

  • W kongresach i targach może uczestniczyć jedna osoba na cztery metry kwadratowe. 

  • W imprezach na otwartej przestrzeni może uczestniczyć do 75 osób. 

  • Na wesołych miasteczkach, w parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych może przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ