Powiat Oławski upamiętnił Bohaterów Września 1939
Wtorek  /  01-09-2020  /  Ilość wyświetleń: 230

81 lat temu, 1 września, III Rzesza Niemiecka bez wypowiedzenia wojny, zaatakowała Polskę. Naród Polski stał się pierwszą ofiarą barbarzyńskiego, hitlerowskiego najeźdźcy. To był początek II Wojny Światowej.

Dziś rano przedstawiciele samorządów lokalnych - starosta oławski Zdzisław Brezdeń, przewodniczący Rady Miejskiej w Oławie Krzysztof Mazurek i powiatowy radny Łukasz Kotapski, spotkali się przed Pomnikiem Niepodległej, aby oddać hołd obrońcom ojczyzny z września 1939 roku. Samorządowcy złożyli kwiaty u stóp Pomnika Niepodległej. Następnie modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich żołnierzy walczących 81 lat temu o wolność i niepodległość Polski.

Przypomnijmy, 81 lat temu, w piątkowy poranek 1 września 1939 roku o godz. 4.45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" zaatakował polską placówkę - Wojskową Składnicę Tranzytową na półwyspie Westerplatte. Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości, a Naród Polski starł się jako pierwszy z niemieckim, nazistowskim agresorem. Wojska niemieckie - bez wypowiedzenia wojny - zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe.

Według niektórych historyków II Wojna Światowa rozpoczęła się wcześniej, a pierwsze bomby spadły na dworzec kolejowy, mosty w Tczewie, w nalocie tym zginęli cywile. Wszystko rozpoczęło się o godz. 4.34 nad ranem - czyli 11 minut przed strzałami z pancernika "Schleswig-Holstein" na Westerplatte. Nalot na Tczew trwał około 10 minut. Z kolei w Wieluniu do bombardowania doszło około 4.40, czyli również przed atakiem na Westerplatte.