Piątek  /  26-06-2020  /  Ilość wyświetleń: 357

Na takie wysokie wsparcie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych mogą liczyć samorządy z powiatu oławskiego. Symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji przekazał dziś (26 czerwca) włodarzom z naszego powiatu starosta Zdzisław Brezdeń.

Do samorządów lokalnych z powiatu oławskiego trafi w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych łącznie 10.911.177 zł. Z tej kwoty środki do dyspozycji poszczególnych samorządów wynoszą maksymalnie: dla Powiatu Oławskiego – 2.059.360 zł, dla Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice – 4.013.083 zł, dla Miasta Oława – 2.580.685 zł, dla Gminy Oława – 1.517.463 zł oraz dla Gminy Domaniów – 740.586 zł.

Właśnie na takie kwoty przekazał dziś starosta Zdzisław Brezdeń symboliczne czeki - burmistrzowi Oławy Tomaszowi Frischmannowi, wiceburmistrzowi Jelcza-Laskowic Romualdowi Piórce oraz wójtowi gminy Domaniów Wojciechowi Głogulskiemu. Wczoraj czek dla Gminy Wiejskiej Oława przekazał na ręce p.o. wójta gminy Oława Henryka Kuriaty - Paweł Hreniak - Poseł na Sejm RP (PiS).

- To duże wsparcie z budżetu państwa dla Powiatu Oławskiego na lokalne inwestycje. Na jakie przedsięwzięcia przeznaczy samorząd powiatowy te pieniądze, zadecyduje Zarząd Powiatu na jednym z najbliższych posiedzeń – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Pieniądze te zostaną wykorzystane na realizację tegorocznych i przyszłorocznych inwestycji.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne. W skali kraju kwota wsparcia lokalnych inwestycji samorządowych w ramach Tarczy Antykryzysowej przekracza 6 mld zł.

Środki będzie można wykorzystać na zadania inwestycyjne, a także na inne niezbędne lokalnie działania. Warunkiem uzyskania wsparcia będzie kierowanie do premiera Mateusz Morawiecki, za pośrednictwem wojewodów, elektronicznych wniosków. Jak możemy przeczytać na stronie inwestycji samorządowych https://www.gov.pl/web/rozwoj/inwestycjesamorzadowe fundusze mają trafić do samorządów w ciągu kilku tygodni. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów. Nie został wskazany ostateczny termin na wydatkowanie środków.

Prawie 11 milionów dla samorządów z powiatu oławskiego

Fot.: Starosta Zdzisław Brezdeń przekazuje symboliczny czek - burmistrzowi Oławy Tomaszowi Frischmannowi

Prawie 11 milionów dla samorządów z powiatu oławskiego

Duże wsparcie dla samorządów z powiatu oławskiego z Funduszu Inwestycji Samorządowych