SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
31 lat temu Polacy wybrali wolność
Czwartek  /  04-06-2020  /  Ilość wyświetleń: 273

Pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. Miały one kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu

Czerwcowe wybory przesądziły o upadku komunizmu w Polsce. Zdecydowane zwycięstwo "Solidarności" rozpoczęło nową epokę w najnowszych dziejach Polski, a także wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Otworzyło drogę do budowy państwa demokratycznego, suwerennego, uwolnionego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Dzięki wynikowi wyborów utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki.

- 4 czerwca to ważna data, która w sposób szczególny zapisała się w najnowszej historii Polski – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - 31 lat temu my Polacy, obywatelki i obywatele, zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniem podejmowaliśmy decyzję i wybraliśmy wolność, w efekcie czego uzyskaliśmy swoją narodową i państwową podmiotowość. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość poznania siły i mocy sprawczej karty wyborczej, każdego głosu. Pamiętajmy o tym także dzisiaj.

- Ale również data 4 czerwca, pokazuje nam złożoność i wieloaspektowość funkcjonowania demokracji. Myślę tutaj o innym wydarzeniu - sprzed 28 lat - gdy w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm, tym razem już po całkowicie wolnych wyborach, na czele którego stał Jan Olszewski - dodaje starosta.

 4 czerwca1989

 


 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ