75 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie
Piątek  /  08-05-2020  /  Ilość wyświetleń: 263

Dziś (8 maja) starosta oławski Zdzisław Brezdeń złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny w Oławie, upamiętniając w ten sposób 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Starosta, w imieniu samorządu Powiatu Oławskiego, oddał w ten sposób hołd obrońcom Ojczyzny i wszystkim żołnierzom za ich poświęcenie i walkę o wolność na wszystkich frontach tego konfliktu zbrojnego.

Przypomnijmy, że jedną z tablic znajdującą się przy Pomniku Losów Ojczyzny odsłonił i złożył pod nią wieniec prezydent RP Lech Kaczyński podczas wizyty w Oławie 11 lat temu, w dniu 28 maja 2009 roku. Jest ona poświęcona walkom Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

II wojnę światową zakończyło podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, który wszedł w życie 8 maja 1945. Należy zaznaczyć, że kapitulacja nie zakończyła wszystkich działań wojennych. Wojna na Pacyfiku trwała jeszcze do 2 września. Dopiero kapitulacja Japonii przesądziła o całkowitym zakończeniu największego w dziejach świata konfliktu.

Fot.: Starosta Zdzisław Brezdeń złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny w Oławie, upamiętniając w dniu 8 maja, w imieniu samorządu Powiatu Oławskiego, 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej

75 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie