SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Pozdrowienia z Watykanu dla mieszkańców powiatu oławskiego
Czwartek  /  09-04-2020  /  Ilość wyświetleń: 502

Bardzo miły gest. Otrzymaliśmy list z podziekowaniami, życzeniami świątecznymi i pozdrowieniami dla mieszkańców powiatu oławskiego od Magdaleny Wolińskiej-Riedi, korespondentki TVP w Watykanie i we Włoszech, będącej Ambasadorką Roku Marii Klementyny Sobieskiej.

Ubiegłoroczne, jubileuszowe obchody, upamiętniły 300. rocznicę ślubu (odbył się on 3 września 1719 roku) rodowitej oławianki Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III, z Jakubem III Stuartem, pretendentem do tronu Szkocji, Anglii i Irlandii.

Za sprawą tego wydarzenia, które 30 dekad temu odbyło się we włoskim miasteczku Montefiascone, w katedrze Świętej Małgorzaty, Włochy i Polska połączyły się na kilka pięknych chwil we wspólnych obchodach Roku Marii Klementyny Sobieskiej, jednej z czterech kobiet, obok 148 papieży, które dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Wspomniana korespondencja nadeszła w odpowiedzi na list starosty oławskiego Zdzisława Brezdenia, skierowany do Magdaleny Wolińskiej-Riedi. W piśmie starosta, w imieniu społeczności lokalnej naszego powiatu, solidaryzuje się z narodem włoskim, który jako pierwszy w Europie tak mocno doświadczony epidemią koronawirusa, musiał stawić czoła całkowicie nowemu zjawisku, które później pojawiło się w innych miejscach Starego Kontynentu.

W tym skądinąd dramatycznym kontekście postać Marii Klementyny urasta być może nawet do rangi symbolu, bo nie tylko łączy ona swoją biografią w sposób wybitny Włochy i Polskę, Oławę i Montefiascone, a nawet Ziemię Oławską z Rzymem, ale również w jej życiorysie znajduje się szlachetny wątek dobroczynnej działalności. Nabiera on wyjątkowej wymowy dzisiaj, w dobie światowej walki z pandemią, gdy pomaganie bliźnim staje się najwyższą wartością.

 
LIST OD MAGDALENY WOLIŃSKIEJ-RIEDI

Szanowny Panie Starosto!

Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność i radość z pięknego listu, który otrzymałam od Pana, a także za życzenia od władz Powiatu Oławskiego oraz mieszkańców Oławy.

Wielkim zaszczytem jest dla mnie pełnić rolę Ambasadorki Roku tak wspaniałej postaci pochodzącej z ziemi oławskiej, Marii Klementyny Sobieskiej, z którą w jakiś niewytłumaczalny sposób łączy mnie bliskość. Może to bliskość Losu dzielonego z dala od Ojczyzny, a zarazem w miejscu tak szczególnym jakim jest Watykan, a może wyjątkowej roli kobiety, których przecież do dziś w watykańskim świecie tak mało. Żywię ogromną nadzieję, że jeszcze w tym roku uda mi się odwiedzić Wasze piękne strony, zaprezentować na spotkaniu pośród mieszkańców moją „Kobietę w Watykanie”, która jest bardzo osobistą opowieścią wielu lat spędzonych za Spiżowa Bramą, a także poznać Pana Starostę, przedstawicieli lokalnych władz i samych mieszkańców oławskiej ziemi.

Obecna sytuacja napawa wielu z nas lękiem, poczuciem niepewności, podważa dotychczasowe pewniki i stawia nas czasem wobec zupełnie nowych i nieoczekiwanych sytuacji. Ufam, że za kilka miesięcy wirus nie tylko tu w pięknej Italii, ale i w drogiej memu sercu Polsce i w innych krajach Europy będzie jedynie tragicznym wspomnieniem. Że się podniesiemy, wyjdziemy z tego silniejsi i umocnieni duchowo. Każdego dnia w moich wielu relacjach na antenach Telewizji Polskiej pragnę przybliżać Państwu to, z czym my tutaj mierzymy się każdego dnia, również po to, byśmy w Polsce potraktowali sytuację włoską jako przestrogę. Myślę, ze faktycznie to działa, bo w naszym kraju zareagowaliśmy szybko i mimo wszystko statystki nie są tak dramatyczne. Oby każdego dnia było lepiej!

Na te jakże tragicznie wyjątkowe, odmienne od dotychczasowych, Święta Wielkiej Nocy na ręce Pana Starosty składam życzenia dla wszystkich przedstawicieli władz samorządu Powiatu Oławskiego, całej oławskiej ziemi i jej mieszkańców, obyśmy mimo wszystko w Zmartwychwstaniu potrafili dostrzec nowy Początek, Światło, Nadzieję i źródło Mocy.

Zapraszam do śledzenia w te dni moich relacji stąd z Watykanu, byśmy razem z papieżem Franciszkiem w łączności duchowej przeżywali ten okres Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania.

Serdecznie pozdrawiam

Magdalena Wolińska-Riedi


Aby przeczytać więcej o Roku Marii Klementyny Sobieskiej, w kontekście międzynarodowej jedności i solidarność w czasach pandemii - kliknij tutaj.

 
Fot.: Ambasadorką Roku Marii Klementyny Sobieskiej jest Magdalena Wolińska-Riedi, korespondent TVP w Watykanie. Informacje o sytuacji we Włoszech czerpiemy w dużej mierze z jej reporterskich relacji telewizyjnych 

Magdalena Wolińska-Riedi

Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Rok Marii Klementyny Sobieskiej


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ