Ruszyły powiatowe przewozy pasażerskie - są nowe połączenia autobusowe!
Piątek  /  06-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 852

Ta wiadomość z pewnością ucieszy pracowników dojeżdżających do firm i zakładów w okolicznych miejscowościach, uczniów udających się do szkół, ale także osoby niezmotoryzowane, które lubią krótkie wypady za miasto, w poszukiwaniu lokalnych atrakcji.

W podróż nowo uruchomioną trasą, w dniu 2 września, udali się przedstawiciele władz lokalnych oraz spółki PKS Oława, aby powitać i poczęstować smakołykami pierwszych podróżnych. Uczestnicy przejazdu chcieli się jednocześnie osobiście przekonać, czy godziny kursów, wyznaczone trasy i przystanki są właściwie dostosowane do potrzeb podróżujących.

W inauguracyjny przejazd, punktualnie o godzinie 6.00, autobusem kursującym od teraz na trasie Oława – Marcinkowice – Godzikowice – Oława wyruszyli m.in.: starosta oławski Zdzisław Brezdeń, wicestarosta Witold Niemirowski, Krzysztof Mazurek - przewodniczący Rady Miejskiej w Oławie oraz prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski. Na linii tej jest łącznie 35 przystanków, które znajdują się na terenie następujących miejscowości: Stanowice, Marcinkowice, Zakrzów, Siedlce, Oława, Godzikowice, Maszków, Gać i Psary. Publikujemy rozkład jazdy dla nowych linii autobusowych (patrz niżej).

- Samorząd przywraca i otwiera nowe połączenia autobusowe – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - W dniu 2 września uruchomiliśmy, przy rządowym wsparciu, linie komunikacyjne na trzech nowych trasach. Ale to jest dopiero dobry początek działań w kierunku rozwoju połączeń lokalnych. Przez najbliższe cztery miesiące sytuacja komunikacyjna w naszym powiecie będzie szczegółowo analizowana. Istnieje też szansa, że w przyszłym roku zostaną uruchomione kolejne linie, ale już w ramach związku powiatowo-gminnego.

- Dokładnie przeanalizujemy efektywność nowych połączeń i weźmiemy pod uwagę opinie poszczególnych samorządów w naszym powiecie, ale przede wszystkim będziemy się starać uwzględnić zapotrzebowanie mieszkańców - osób codziennie podróżujących komunikacją zbiorową do miejscowości zlokalizowanych w naszym powiecie - podkreśla szef Zarządu Powiatu. - Dlatego też gorąco zachęcamy mieszkańców do korzystania z nowych połączeń autobusowych! Wykorzystanie przez podróżnych poszczególnych linii, będzie dla nas istotnym sygnałem dotyczącym potrzeby jej dalszego utrzymania.

W ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w naszym powiecie dopłatą objęte zostaną linie komunikacyjne na trzech nowych trasach:

1. Oława DA (Dworzec Autobusowy) - Oława DA, przez Marcinkowice i Godzikowice;
2. Oława DA - Domaniów, przez Wierzbno;
3. Oława DA - Oława DA, przez Bystrzycę i Jelcz-Laskowice.

Przypomnijmy - starosta oławski Zdzisław Brezdeń zawarł umowę z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakem, dotyczącą przekazania powiatowi środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, na deficytowe linie, obsługiwane przez firmę PKS Oława SA. Uroczystość podpisania stosownych dokumentów, z przedstawicielami dolnośląskich samorządów, które przystąpiły do rządowego projektu, odbyła się we Wrocławiu, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, w dniu 27 sierpnia. Zgodnie z umową zawartą z wojewodą, rządowa dopłata wyniesie 33.485 zł, natomiast udział własny powiatu to kwota 25.783 zł.

Pierwsza linia stanowi połączenie: Oława – Domaniów przez Wierzbno, autobus pojedzie trasą przez Stanowice, Marcinkowice, Lizawice, Sobocisko, Janków, Teodorów, Wierzbno, Piskorzów, Piskorzówek, Domaniów, Kończyce, Kurzątkowice, Wyszkowice, Goszczynę, Skrzypnik i Domaniów.
Druga linia będzie realizowała połączenie na trasie: Oława – Marcinkowice – Godzikowice – Oława. Autobus ma wyznaczoną trasę przez Stanowice, Marcinkowice, Zakrzów, Siedlce, Oławę, Godzikowice, Maszków, Gać i Psary.
Dzięki trzeciej linii powiat uzyska nowe połączenie pomiędzy Oławą – Bystrzycą – Jelczem-Laskowicami – Oławą, w związku z czym autobus przejedzie trasę przez Stary Górnik, Janików, Bystrzycę, Wójcice, Biskupice Oławskie, Celinę, Minkowice Oławskie, Miłocice, Kopalinę, Piekary, Jelcz-Laskowice i Stary Otok.

Możliwe, że kolejne działania podjęte przez samorząd sprawią, że kursy autobusów oławskiego PKS-u będą docierać do jeszcze większej ilości miejscowości w naszym powiecie. Dla wygody mieszkańców, w miarę możliwości, będą zatrzymywać się w takich lokalizacjach, w których jest największe zapotrzebowanie na nie wśród pracowników zakładów pracy zlokalizowanych na terenie naszego powiatu oraz uczniów dojeżdżających do szkół.

Warto więc już dzisiaj przesiąść się z samochodu i stale korzystać z nowych połączeń autobusowych PKS, z korzyścią dla środowiska i portfela!

Ruszyły powiatowe przewozy pasażerskie