Powiat Oławski z umową w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych
Środa  /  28-08-2019  /  Ilość wyświetleń: 798

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń podpisał w dniu 27 sierpnia z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem umowę w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Uroczystość podpisania stosownych dokumentów z przedstawicielami dolnośląskich samorządów, które przystąpiły do rządowego projektu, odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Następnie, na głównym placu dworca PKS w Oławie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której za pośrednictwem lokalnych mediów starosta Zdzisław Brezdeń przekazał mieszkańcom dobrą wiadomość dotyczącą odtwarzania deficytowych połączeń autobusowych w naszym powiecie. Wzięli w niej udział - Wicestarosta Witold Niemirowski oraz prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski.

Tematem konferencji zorganizowanej przez starostwo było rządowe dofinansowanie linii autobusowych, na których już od 2 września br. uruchomione zostaną przewozy autobusowe, obsługiwane przez oławski PKS. W naszym powiecie dopłatą, w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, objęte zostaną linie komunikacyjne na trasach: 1. Oława D.A.-Oława D.A. przez Marcinkowice, Godzikowice, 2. Oława D.A.- Domaniów przez Wierzbno, oraz 3. Oława D.A.-Oława D.A. przez Bystrzycę, Jelcz-Laskowice. Planowana kwota rządowej dopłaty wyniesie 33 485 zł, a planowany udział własny to 25 783 zł.

Podczas konferencji starosta Zdzisław Brezdeń przypomniał, że w marcu tego roku, w tym samym miejscu wraz z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem poinformował mieszkańców, że powstaje fundusz wsparcia mający na celu likwidację wykluczenia komunikacyjnego. Wtedy też urzędnicy zapowiedzieli, że zostaną przygotowane umowy, a we wrześniu br. będzie możliwość uruchomienia linii komunikacyjnych przy wsparciu tego funduszu. Dzisiaj, po 5 miesiącach od deklaracji, umowa została podpisana, a nasz powiat skorzysta z dofinansowania pochodzącego z tego funduszu. Szef Zarządu Powiatu zapowiedział, że to dopiero początek działań w tym kierunku. Przez najbliższe cztery miesiące sytuacja komunikacyjna będzie szczegółowo analizowana. Istnieje także szansa, że w przyszłym roku zostaną uruchomione kolejne linie, ale już w ramach związku powiatowo-gminnego.

Wicestarosta Witold Niemirowski omówił poszczególne trasy, na których realizowane będą nowe połączenia. Jak już wspomniano wyżej, będą to nowe trzy linie autobusowe – szczegółowy rozkład jazdy publikujemy w załącznikach (patrz po lewej stronie).

Pierwsza linia stanowi połączenie: Oława – Domaniów przez Wierzbno, autobus pojedzie trasą przez Stanowice, Marcinkowice, Lizawice, Sobocisko, Janków, Teodorów, Wierzbno, Piskorzów, Piskorzówek, Domaniów, Kończyce, Kurzątkowice, Wyszkowice, Goszczynę, Skrzypnik i Domaniów.

Druga linia będzie realizowała połączenie na trasie Oława – Marcinkowice – Godzikowice – Oława. Autobus ma wyznaczoną trasę przez Stanowice, Marcinkowice, Zakrzów, Siedlce, Oławę, Godzikowice, Maszków, Gać i Psary.

Dzięki trzeciej linii powiat uzyska nowe połączenie pomiędzy Oławą – Bystrzycą – Jelczem-Laskowicami – Oławą, w związku z czym autobus przejedzie trasę przez Stary Górnik, Janików, Bystrzycę, Wójcice, Biskupice Oławskie, Celinę, Minkowice Oławskie, Miłocice, Kopalinę, Piekary, Jelcz-Laskowice i Stary Otok.

Prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski podczas konferencji zaprezentował oznakowanie autobusów, które będą obsługiwały nowe połączenia. Mówił także o możliwościach i perspektywach rozwoju nowych linii autobusowych, obsługiwanych przez oławskiego przewoźnika PKS.

Na Dolnym Śląsku powstaną 82 nowe linie autobusowe, a samorządy otrzymają łącznie 857 671 zł. Liczba realizowanych wniosków w naszym regionie wynosi 14, w tym znalazło się 8 gmin i 6 powiatów, a wśród nich - powiat oławski.

Zachęcamy do korzystania z nowych połączeń autobusowych!

Fot.: Uroczystość podpisania umów w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowychz przedstawicielami dolnośląskich samorządów, które przystąpiły do rządowego projektu, odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.

Powiat oławski z umową w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Fot.: Na głównym placu dworca PKS w Oławie odbyła się konferencja prasowa, podczas której za pośrednictwem lokalnych mediów starosta Zdzisław Brezdeń przekazał mieszkańcom dobrą wiadomość dotyczącą odtwarzania deficytowych połączeń autobusowych w naszym powiecie. Wzięli w niej udział - Wicestarosta Witold Niemirowski oraz prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski.

Powiat oławski z umową w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych