SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Oddali cześć bohaterom
Piątek  /  02-08-2019  /  Ilość wyświetleń: 537

1 sierpnia odbyły się oławskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę „W” o 17.00 w mieście zawyły syreny, aby uczcić poległych przed laty Powstańców

Oławskie uroczystości rozpoczęły się około godziny 16.40, na nowo wybudowanym placu ratuszowym, podniesieniem flagi państwowej na maszt i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Biało-czerwoną wciągnęli żołnierze z 10. Pułku Dowodzenia we Wrocławiu. Tę część uroczystości zakończył, krótkim przemówieniem, burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.

Następnie uczestnicy oławskich obchodów przemaszerowali pod Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie oczekiwali na wybicie godziny 17.00. Gdy zabrzmiały syreny, zebrani na placu, w ciszy i skupieniu oddali cześć Powstańcom Warszawskim, którzy walczyli i ginęli także za naszą wolność. Niezwykłą symbolikę wydarzenia podkreślił kapiący z nieba deszcz, który zaczął padać o godzinie 17.00. Dźwięk syren przeplatał się z odgłosem burzowych grzmotów.

Gdy sygnały alarmowe zamilkły, uczestnicy uroczystości przystąpili do ostatniego, oficjalnego punktu obchodów. Mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacje kombatanckie, harcerze oraz delegacje samorządowe złożyły kwiaty pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Powiat oławski w tym wydarzeniu reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kułakowski, starosta oławski Zdzisław Brezdeń i radny RP Łukasz Kotapski.

- Te syreny i grzmoty są na chwałę bohaterom - tymi słowami zwrócił się do uczestników uroczystości szef Zarządu Powiatu Zdzisław Brezdeń. - Ważne jest, że pamięć o Powstańcach Warszawskich trwa. Dzięki ich niezłomności, bohaterskiej postawie i miłości do Ojczyzny, my możemy budować swój patriotyzm. Gdyby powstania nie było, nie wiadomo czy doszłoby do strajków poznańskich w 1956 roku, czy narodziłaby się Solidarność, czy odbyłyby się częściowo wolne wybory w 1989 roku, wreszcie czy żylibyśmy dziś w demokratycznym kraju - kontynuował starosta Zdzisław Brezdeń. - Ja stawiam tezę, że Powstanie Warszawskie pomogło nam wszystkim się odnaleźć, w tej rzeczywistości powojennej, odszukać swoją drogę, i było wielkim kamieniem milowym do tego, żeby mogła powstać i funkcjonować wolna i niepodległa Polska - podsumował szef Zarządu Powiatu.

 Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ