SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Uczciliśmy biało-czerwoną
Czwartek  /  02-05-2019  /  Ilość wyświetleń: 443

Dzisiaj w samo południe, na placu przed Starostwem Powiatowym w Oławie, rozpoczęły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas których uroczyście, przy dźwiękach polskiego hymnu, podniesiono flagę państwową na maszt

Dzień Flagi RP został ustanowiony 15 lat temu. Obecnie coraz więcej osób właśnie w tym dniu eksponuje i wywiesza w oknach biało-czerwony symbol polskiej wolności. Święto nieprzypadkowo obchodzimy 2 maja. Jego twórcom chodziło o upamiętnienie dnia, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. To właśnie 2 maja 1945 roku zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli polską flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie, w parku Tiergarten.

W oławskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z powiatu oławskiego, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, weterani, uczniowie z oławskich szkół i mieszkańcy. W obchodach uczestniczył również Leopold Jan Gomułkiewicz – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Zarządu Okręgu Obszaru III Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” we Wrocławiu. Wojskową asystę honorową pełnili żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Dowódcą pocztu flagowego był porucznik Adam Nowak, asystującym - sierżant Marcin Wesołowski a flagowym - starszy szeregowy Tomasz Rożniatowski.

Podczas obchodów pracownicy starostwa przypomnieli najważniejsze informacje dotyczące procesu kształtowania się narodowych symboli oraz historię polskiej flagi, która jako jedna z nielicznych na świecie ma pochodzenie heraldyczne.

Starosta oławski Zdzisław Brezdeń w wygłoszonym przemówieniu zwrócił uwagę na ogromną wartość, jaką dla wszystkich Polaków stanowi flaga państwowa. – Po raz kolejny uczestniczymy 2 maja w święcie flagi. Zawsze przy tej okazji przypominamy o barwach narodowych, pod którymi od wieków skupiają się Polacy. To bardzo ważne, żeby o tym mówić, przypominać i nieustannie budować wspólnotę narodową wokół tych dwóch barw. To buduje tożsamość – podkreślił szef Zarządu Powiatu.  Dziś obchodzimy dzień Polonii, wszystkich naszych braci i sióstr, którzy są rozsiani w różnych miejscach świata i tej Polonii, która podtrzymuje więź z Ojczyzną sprzed wielu lat, jak i tej Polonii współczesnej, bo przecież wielu Polaków mieszka nie tylko w Europie, ale i za oceanem, w Azji, dalekiej Japonii czy Australii. Praktycznie na wszystkich kontynentach można usłyszeć język polski. Możemy się z tymi ludźmi spotkać i nieść – stąd, z Polski, tam często na antypody – polskość i patriotyzm. Patriotyzm to rzecz bezcenna.

Starosta przypomniał, że wczoraj, 1 maja, obchodziliśmy 15-lecie uczestnictwa Polski w strukturach Unii Europejskiej.   To jest rzecz też przeogromna, ponieważ wśród 28 flag w Brukseli, przed siedzibą Parlamentu Europejskiego, dumnie powiewa biało-czerwona  podkreślił starosta Zdzisław Brezdeń.  Mamy za sobą bogactwo dziedzictwa. Trwale opieramy się na pewnych wartościach, od lat na wartościach związanych właśnie z dobrze pojętym patriotyzmem, wartościach chrześcijańskich, pewnej kulturze, opieramy się na czymś, co wiąże się z pojęciem polskości.Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ