SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Wtorek  /  13-11-2018
liczba zdjęć: 103
Powiat Oławski uczcił 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Wtorek  /  13-11-2018  /  Ilość wyświetleń: 1209

Odsłonięcie Pomnika 100-lecia Niepodległej, włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, msza święta w intencji Ojczyzny, symulacja ćwiczeń obronnych w miejskim parku, Polonez Stulecia Oławian „Na sto par”, patriotyczna wieczornica przed CTKiR „Probus”, gdzie wysłuchano wykładu, śpiewano pieśni i prezentowano broń ASG oraz finał całodziennych uroczystości, z widowiskiem pirotechnicznym biało-czerwonych fajerwerków - to główne elementy powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2018

Ten świąteczny dzień wszystkich Polaków stanowił zwieńczenie wielu wydarzeń, organizowanych w naszym powiecie, a zadedykowanych Niepodległej. Powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane w Oławie 11 listopada, przez Starostwo Powiatowe, rozpoczęło odsłonięcie nowego Pomnika 100-lecia Niepodległej na placu przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej. Podczas uroczystości Oławska Orkiestra Dęta, pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka, wykonała wiązankę patriotycznych utworów, wprowadzając uczestników w atmosferę wydarzeń pamiętnego listopada 1918. Następnie pracownik biura promocji starostwa Wojciech Kloczkowski przedstawił rys historyczny.

Powiat Oławski włączył się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Było to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które umożliwiło mieszkańcom naszego powiatu uczczenie stulecia Niepodległej w tym samym czasie wraz z innymi uczestnikami akcji w całej Polsce i na świecie, wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Sygnałem do rozpoczęcia śpiewania hymnu był salut armatni na cześć Niepodległej. Z repertuarem patriotycznym wystąpili uczniowie oławskiego Liceum Ogólnokształcącego Nr I, im. Jana III Sobieskiego, przygotowani przez nauczycielkę Aleksandrę Skibińską-Brzezicką.

Samorząd Powiatu Oławskiego uczcił w sposób szczególny setną rocznicę odrodzenia polskiej państwowości - stawiając Pomnik 100-lecia Niepodległej. Monument odsłonili, wraz z inicjatorem powstania pomnika, starostą oławskim Zdzisławem Brezdeniem - przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński i burmistrz Oławy Tomasz Frischmann. Pomnik poświęcił ksiądz dziekan Janusz Gorczyca. Uczestnicy obchodów otrzymali kartkę wydaną specjalnie na okoliczność odsłonięcia pomnika, z pełnym tekstem hymnu.

W dalszej części uroczystości starosta Zdzisław Brezdeń nawiązał do symboliki monumentu, który upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku - wyłaniającego się z bryły granitu orła - godła symbolizującego Rzeczypospolitą, kruszącego zaborcze kajdany i łączącego na nowo, po 123 latach niewoli, rozerwane terytorium Polski. To symbol nieustannej walki o wolność naszej Ojczyzny. Walki o to, żeby niepodległość Polski była trwała dziś, jutro i w przyszłości. Ten proces trwa cały czas, choć w różnej formie. - Trzeba sobie uświadomić, że również my jesteśmy wezwani do aktywnego w nim udziału - podkreślił starosta Zdzisław Brezdeń. - Na cokole monumentu są wyryte krótkie refleksje Ojców-Architektów wolnej i niepodległej Polski - Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Różnili się niemal wszystkim, ale jeden wspólny cel ich połączył - wolna i niepodległa Polska. To pragnienie wyryło się też w sercach i umysłach tysięcy i milionów Polaków, stęsknionych wolności i niepodległości. Stała się wtedy 100 lat temu rzecz niemal niemożliwa. Nasi dziadowie stworzyli na nowo i obronili państwo. I wygraliśmy. I dzięki temu możemy dziś tu w Oławie na Dolnym Śląsku stać wspólnie i mimo dzielących nas różnic, cieszyć się z tego wielkiego wydarzenia - setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę - mówił w czasie uroczystości szef Zarządu Powiatu.

Na tablicach wyryto następujące słowa…

…Józefa Piłsudskiego: - Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała ich dwa grosze i dwie kropelki krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.

… Ignacego Jana Paderewskiego: - Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale dla Was, dla Nas i dla całej ludzkości.

… Romana Dmowskiego: - Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel, cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować!

- Drodzy Państwo, weźmy sobie głęboko do serca te słowa, słowa sprzed stu lat, gdy wróciliśmy na mapę Europy i świata. Niech to miejsce łączy, daje nam poczucie ciągłości i wspólnoty. Niech podkreśla również proces podnoszenia ze zniszczeń i odradzania się struktur państwowości polskiej po II wojnie światowej na tych ziemiach oraz zintegrowania ich z Macierzą. Niech to będzie widoczny znak, że i my mieszkańcy Ziemi Oławskiej włączyliśmy się w tę sztafetę pokoleń, której na imię Polska - podsumował Zdzisław Brezdeń.

Starosta podziękował wszystkim osobom i przedstawicielom instytucji, którzy przyczynili się do szczęśliwego sfinalizowania budowy pomnika 100-lecia Niepodległej:

* Radzie Powiatu - za przeznaczenie środków finansowych na realizację projektu;
* Radzie Miejskiej - za podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika;
* Piotrowi Barowiczowi - młodemu artyście z Jelcza-Laskowic, autorowi projektu pomnika;
* Jerzemu Pawlakowi i pracownikom firmy „Abi-Bud Serwis”, która zrealizowała nieodpłatnie prace dokumentacyjno-projektowe;
* firmie handlowo-usługowej „Oliwia” Moniki Łakomieć z Oleśnicy - za wykonanie i montaż monumentu wraz z częściowym zagospodarowaniem otoczenia;
* firmie „Semmelrock Stein+Design” ze Stanowic - za dostarczenie materiałów budowlanych do wykonania otoczenia pomnika, po konkurencyjnych cenach;
* Powiatowemu Zarządowi Drogowemu w Oławie - za przeprowadzenie prac budowlanych na placu otaczającym monument;
* firmom: „Zaczarowany Ogród” Joanny Madejskiej oraz „Zielone Usługi” Artura Marczaka - za prace porządkujące teren zielony wokół pomnika.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji i instytucji, policjanci, strażacy, harcerze, pszczelarze, leśnicy, Bractwo Rycerskie „Chorągiew Piastów Śląskich” z Oławy oraz indywidualnie mieszkańcy Oławy i okolic, składali kwiaty pod nowym Pomnikiem 100-lecia Niepodległej. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Uczestnicy patriotycznego spotkania udali się do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. W czasie nabożeństwa okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz dziekan Janusz Gorczyca.

O godzinie 15.00 w miejskim parku, przyległym do terenów PKP, odbyła się symulacja ćwiczeń obronnych. Nie zawiedli się miłośnicy militariów i mocnej akcji, pełnej wybuchów i huku. Była eksplozja miny przed pojazdem, zasłona dymna, wymiana ognia między partyzantami i wartownikami, petardy, szturm i przejęcie pojazdu od wroga. Widzowie mogli się poczuć jak statyści na planie filmu akcji.

Kulminacyjnym punktem rocznicowych obchodów był Polonez „Na sto par”, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy powitali wszystkie taneczne pary, które przyjęły zaproszenie do wspólnego zatańczenia tego epokowego, staropolskiego, korowodu. Poloneza odtańczono wokół rzeźby - instalacji zlokalizowanej na placu wewnętrznym przy ul. Młyńskiej. Licznie zgromadzeni tam mieszkańcy włączyli się do figur tanecznych Poloneza.

Podczas spotkania przypomniano historię Poloneza, którego pierwowzorem był taniec ludowy. Z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych naszego kraju i otrzymał nazwę „Taniec polski". Wspomniano, jak zawrotnym powodzeniem cieszył się Polonez. Taniec ten przejęły od ludu zaścianki szlacheckie, a stamtąd trafił na dwory magnatów i królów polskich. Od połowy XVII wieku Polonez zyskał miano tańca narodowego. I właśnie tym tradycyjnym polskim tańcem narodowym oławianie wkroczyli symbolicznie w kolejne stulecie Niepodległej Rzeczypospolitej. Uczniów prowadzących Poloneza przygotowały nauczycielki z oławskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - Monikę Grzybowską i Annę Bielicką. Uczestników spotkania poczęstowano świętomarcińskimi rogalami.

Opis patriotycznej wieczornicy, która odbyła się przed CTKiR „Browar Probus”, wieńczącej powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zamieścimy wkrótce na stronie internetowej powiatu.Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ