Punkty szczepień w powiecie.jpg
Powiat Oławski z budżetem na rok 2021!
Wtorek  /  22-12-2020  /  Ilość wyświetleń: 268

Dziś (22 grudnia) Rada Powiatu w Oławie przyjęła budżet na rok 2021.

Grudniowa sesja Rady Powiatu w Oławie w głównej mierze poświęcona była uchwaleniu najważniejszego dokumentu finansowego samorządu, czyli budżetu na rok 2021. Wcześniej dokument pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Prognoza dochodów budżetu Powiatu Oławskiego na 2021 rok zamyka się kwotą 84.597.300 zł. Wydatki oszacowano na poziomie 96.547.960 zł. Przyjęto, że przychody osiągną wysokość 13.850.660 zł, a rozchody 1.900.000 zł.

Założono, że deficyt wyniesie 11.950.660 zł, natomiast przypadające do spłaty w roku budżetowym zobowiązania finansowe z tytułu emisji obligacji wyniosą 1.900.000 zł. Środki uzyskane z emisji obligacji w kwocie 8.900.000 zł zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego w 2021 roku deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych.

- Rok 2020 był czasem szczególnym i zarazem dramatycznym, bo upłynął w cieniu zarazy XXI wieku i ograniczeń wywołanych przez COVID-19, które zmieniły o 180 stopni życie każdego z nas. Pandemia koronawirusa zakłóciła normalny bieg spraw i zweryfikowała wiele przedsięwzięć – mówi starosta Zdzisław Brezdeń.

W kontekście tej nadzwyczajnej, ogólnoświatowej sytuacji, jak w soczewce skupiły się zarówno osiągnięcia, ale również bolączki i kolejne strategiczne cele do podjęcia przez samorządy. Największym, ale nie jedynym wyzwaniem, z którym muszą mierzyć się samorządy, jest oczywiście kolejny etap pandemii koronawirusa, która z jednej strony pokazała, jak istotną rolę pełnią powiaty i gminy, bo to one wraz ze służbami odpowiedzialnymi za służbę zdrowia, bezpieczeństwo i ratownictwo medyczne stanęły na pierwszej linii obrony i walki z chorobą. Uwidoczniła także, jak silne mogą być lokalne wspólnoty w trosce i opiece nad chorymi i potrzebującymi. Z drugiej jednak strony kryzys gospodarczy wywołany przez COVID-19 mocno naruszył samorządowe budżety.

- Pomimo pandemii i częściowo zamrożonej gospodarki – powiat z rządowym wsparciem realizuje najważniejsze zadania i inwestycje zgodnie z harmonogramem – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń. - Samorząd zamierza podtrzymać trend inwestycyjny w przyszłym roku. Mamy kilka prorozwojowych projektów, takich jak budowa ronda z Gminą Miejską Oława, czy z samorządem Gminy Jelcz-Laskowice przebudowa głównej arterii komunikacyjnej w Jelczu-Laskowicach, czyli ul. Oławskiej. Z dofinansowaniem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat zamierza rozpocząć budowę warsztatów edukacyjnych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, zamiast obecnych, znajdujących się pomiędzy ul. Żołnierzy Armii Krajowej i 11 Listopada.

Fot.: Radni Rady Powiatu w Oławie podczas sesji budżetowej, która odbyła się w dniu 22 grudnia 2020 r.