SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Powiat Oławski z budżetem na rok 2021!
Wtorek  /  22-12-2020  /  Ilość wyświetleń: 268

Dziś (22 grudnia) Rada Powiatu w Oławie przyjęła budżet na rok 2021.

Grudniowa sesja Rady Powiatu w Oławie w głównej mierze poświęcona była uchwaleniu najważniejszego dokumentu finansowego samorządu, czyli budżetu na rok 2021. Wcześniej dokument pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Prognoza dochodów budżetu Powiatu Oławskiego na 2021 rok zamyka się kwotą 84.597.300 zł. Wydatki oszacowano na poziomie 96.547.960 zł. Przyjęto, że przychody osiągną wysokość 13.850.660 zł, a rozchody 1.900.000 zł.

Założono, że deficyt wyniesie 11.950.660 zł, natomiast przypadające do spłaty w roku budżetowym zobowiązania finansowe z tytułu emisji obligacji wyniosą 1.900.000 zł. Środki uzyskane z emisji obligacji w kwocie 8.900.000 zł zostaną przeznaczone na sfinansowanie planowanego w 2021 roku deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych.

- Rok 2020 był czasem szczególnym i zarazem dramatycznym, bo upłynął w cieniu zarazy XXI wieku i ograniczeń wywołanych przez COVID-19, które zmieniły o 180 stopni życie każdego z nas. Pandemia koronawirusa zakłóciła normalny bieg spraw i zweryfikowała wiele przedsięwzięć – mówi starosta Zdzisław Brezdeń.

W kontekście tej nadzwyczajnej, ogólnoświatowej sytuacji, jak w soczewce skupiły się zarówno osiągnięcia, ale również bolączki i kolejne strategiczne cele do podjęcia przez samorządy. Największym, ale nie jedynym wyzwaniem, z którym muszą mierzyć się samorządy, jest oczywiście kolejny etap pandemii koronawirusa, która z jednej strony pokazała, jak istotną rolę pełnią powiaty i gminy, bo to one wraz ze służbami odpowiedzialnymi za służbę zdrowia, bezpieczeństwo i ratownictwo medyczne stanęły na pierwszej linii obrony i walki z chorobą. Uwidoczniła także, jak silne mogą być lokalne wspólnoty w trosce i opiece nad chorymi i potrzebującymi. Z drugiej jednak strony kryzys gospodarczy wywołany przez COVID-19 mocno naruszył samorządowe budżety.

- Pomimo pandemii i częściowo zamrożonej gospodarki – powiat z rządowym wsparciem realizuje najważniejsze zadania i inwestycje zgodnie z harmonogramem – podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń. - Samorząd zamierza podtrzymać trend inwestycyjny w przyszłym roku. Mamy kilka prorozwojowych projektów, takich jak budowa ronda z Gminą Miejską Oława, czy z samorządem Gminy Jelcz-Laskowice przebudowa głównej arterii komunikacyjnej w Jelczu-Laskowicach, czyli ul. Oławskiej. Z dofinansowaniem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat zamierza rozpocząć budowę warsztatów edukacyjnych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, zamiast obecnych, znajdujących się pomiędzy ul. Żołnierzy Armii Krajowej i 11 Listopada.

Fot.: Radni Rady Powiatu w Oławie podczas sesji budżetowej, która odbyła się w dniu 22 grudnia 2020 r. 

Fot.: Radni Rady Powiatu w Oławie podczas sesji budżetowej, która odbyła się w dniu 22 grudnia 2020 r.


 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ