Punkty szczepień w powiecie.jpg
Wspomóż Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów
Wtorek  /  08-12-2020  /  Ilość wyświetleń: 246

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów realizowany jest wolontariat ozdrowieńców.

Osoby, które przechorowały COVID-19 jako ozdrowieńcy mogą wspomagać domy pomocy społecznej w opiece nad mieszkańcami. Wolontariusze (ozdrowieńcy) mogą zgłaszać chęć pomocy w DPS, wypełniając stosowny formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej (kliknij), który zostanie przekazany systemem CAS do danego Domu Pomocy Społecznej. Następnie dyrektor DPS będzie zawierał umowę z wolontariuszem, uzgadniając wzajemne prawa i obowiązki.

Formy pomocy świadczone przez wolontariuszy w DPS mogą obejmować: rozmowy z mieszkańcami DPS, podawanie posiłków, organizowanie zajęć dla mieszkańców, wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami, zajęcia/czynności porządkowe i inne, w zależności m.in. od posiadanych kwalifikacji.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. W przypadku ozdrowieńca COVID-19 będzie to osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo) lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19, i która po zakończeniu izolacji nie wykazuje objawów zakażenia. Wolontariuszami mogą zostać wyłącznie osoby zdrowe, znajdujące się w pełni sił, nie wykazujące objawów przeziębienia i grypy ani innych chorób.

Wykonywanie czynności w ramach wolontariatu odbywać się musi z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oznacza to , że w stosunku do wolontariuszy będą miały zastosowanie wszystkie zalecenia i rekomendacje dotyczące pracowników domów pomocy społecznej, mające na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia bądź rozprzestrzeniania wirusa na terenie placówki (wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, pomiar temperatury ciała, praca w mniejszych zespołach, czy też odrębnych strefach – zależnie od rozwiązań przyjętych w DPS).