Punkty szczepień w powiecie.jpg
Zarząd Powiatu w Oławie obradował po raz setny
Czwartek  /  26-11-2020  /  Ilość wyświetleń: 337

Dzisiaj, 26 listopada, odbyło się wyjątkowe, bo setne posiedzenie Zarządu Powiatu w VI kadencji Rady Powiatu w Oławie (2018 – 2023). Pierwsze posiedzenie organu wykonawczego, którego przewodniczącym jest starosta oławski Zdzisław Brezdeń, w tej kadencji Rady Powiatu odbyło się dokładnie dwa lata temu, w dniu 26 listopada 2018 roku.

W skład Zarządu Powiatu w Oławie, oprócz przewodniczącego, wchodzą członkowie Zarządu: wicestarosta Witold Niemirowski, Wiesława Pohoriło, Władysław Czubak oraz Mariusz Olender. Zarząd Powiatu został powołany w dniu 20 listopada 2018 r., podczas sesji rozpoczynającej VI kadencję Rady Powiatu w Oławie.

Obrady Zarządu Powiatu odbywają się w budynku Starostwa Powiatowego w Oławie. Podejmowane są na nich nie tylko uchwały Zarządu, ale też w trakcie ich trwania opiniuje się projekty uchwał Rady Powiatu, przyjmuje informacje między innymi od jednostek organizacyjnych, jak również pracuje nad najistotniejszą dla powiatu uchwałą budżetową, a także innymi bieżącymi sprawami.

Na posiedzeniach zarządu są też zwykle obecni: Skarbnik Powiatu, Sekretarz Powiatu oraz pracownik Wydziału Organizacyjnego, odpowiedzialny za zgromadzenie niezbędnych materiałów, przygotowanych wcześniej przez dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz naczelników i pracowników wydziałów i biur.

Zarząd Powiatu jest organem wykonawczym powiatu. W jego skład wchodzą: starosta jako przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie. Zarząd wybierany jest przez Radę Powiatu. Liczy od 3 do 5 osób. Zarząd Powiatu wykonuje uchwały Rady Powiatu i zadania powiatu określone przepisami prawa. Najważniejsze zadania Zarządu Powiatu to: wykonywanie budżetu powiatu, przygotowywanie projektów uchwał Rady Powiatu, gospodarowanie mieniem powiatu, wykonywanie uchwał Rady Powiatu, zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu. Zarząd wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego oraz jednostek organizacyjnych powiatu.

Zarządowi powiatu przysługuje wyłączne prawo: zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków, w ramach upoważnień udzielonych przez radę powiatu, emitowania papierów wartościowych, w ramach upoważnień udzielonych przez radę powiatu, dokonywania wydatków budżetowych, zgłaszania propozycji zmian w budżecie powiatu, dysponowania rezerwą budżetu powiatu, blokowania środków budżetowych, w przypadkach określonych ustawą.

Fot. z sesji Rady Powiatu w Oławie inaugurującej kadencję 2018 – 2023. Skład Zarządu Powiatu: od lewej Mariusz Olender, przewodniczący Zarządu Powiatu - starosta Zdzisław Brezdeń, Wiesława Pohoriło, wicestarosta Witold Niemirowski oraz Władysław Czubak.

Fotografia z sesji Rady Powiatu w Oławie inaugurującej kadencję 2018 – 2023. Skład Zarządu Powiatu: od lewej Mariusz Olender, przewodniczący Zarządu Powiatu, starosta Zdzisław Brezdeń, Wiesława Pohoriło, wicestarosta Witold Niemirowski oraz Władysław Czubak.