Bezpieczniej i wygodniej zmodernizowaną drogą powiatową nr 1565D
Piątek  /  20-11-2020  /  Ilość wyświetleń: 122

Pomimo pandemii komplikującej niemal każdy obszar funkcjonowania życia – inwestycje i remonty dróg w powiecie oławskim realizowane są planowo. Właśnie zakończył się II etap przebudowy drogi powiatowej nr 1565D (Jaczkowice - Godzinowice - Niwnik - Siecieborowice - granica powiatu)

Koszt przedsięwzięcia, zrealizowanego w tym roku, wyniósł 3.198.926,65 zł. Zmodernizowany został odcinek o długości 3,168 km. Samorząd Powiatu Oławskiego pozyskał na to zadanie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 2.559.141,30 zł, co stanowi 80% kosztów. Wysokość wkładu własnego powiatu to 639.785,35 zł.

W ramach przebudowy drogi wykonawca zadania, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Brzegu, poszerzył nawierzchnię jezdni z 5,5 do 6 metrów , z lokalnym poszerzeniem pasów ruchu na łukach kołowych. Konstrukcja jezdni wzmocniona została nowymi warstwami bitumicznymi. Pobocza ułożono z kruszywa łamanego. Bezpieczniej i wygodniej mają teraz mieszkańcy Siecieborowic, za sprawą nowego chodnika, zbudowanego z kostki betonowej brukowej. W ramach przedsięwzięcia drogowcy przebudowali istniejące zjazdy indywidualne i publiczne oraz zmodernizowali skrzyżowania. Rowy odwadniające, skarpy i przepusty po obu stronach drogi są oczyszczone i uregulowane.

- Chociaż pandemia jest sporym utrudnieniem dla nas wszystkich, staramy się nie zwalniać tempa modernizacji infrastruktury drogowej, aby nie stracić przyznanego dofinansowania – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Niezmiennie poprawa bezpieczeństwa i jakości systemu komunikacyjnego jest jednym ze strategicznych i priorytetowych zadań samorządu Powiatu Oławskiego. A dzięki zadaniom, kierowanym i realizowanym przez Powiatowy Zarząd Drogowy w Oławie, polepszył się standard kolejnych odcinków dróg w naszym powiecie, jak również poprawił się komfort jazdy, zwiększyła płynność komunikacyjna i bezpieczeństwo pieszych.

Wraz z I etapem zadania, wykonanym w ubiegłym roku, łączna długość przebudowanej drogi wynosi 7,3 km a koszt robót 6.454.349,24 zł. Droga nr 1565D wraz z drogą nr 1598D Goszczyna - Kurów - Siecieborowice - Niwnik - Godzinowice - Jaczkowice - Oława, łączy powiat strzeliński i oławski (miejscowości Kurów i Siecieborowice). Jest to alternatywny korytarz dla drogi wojewódzkiej nr 396 na odcinku Goszczyna - Oława (z tego powodu droga wykorzystywana jest jako objazd w czasie zablokowania ruchu na drodze wojewódzkiej z powodu wypadków), a także prowadzący do wjazdu na autostradę A4 w Brzezimierzu.

Fot. Wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1565D. W tle tablica informacyjna i drzewa.

Wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1565D. W tle drzewa i tablica informacyjna.

Wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1565D