Komunikat starosty ws. zagrożenia powodziowego
Niedziela  /  18-10-2020  /  Ilość wyświetleń: 146

Komunikat Starosty Oławskiego na godz. 10:00 dnia 18.10.2020 r.

Aktualnie sytuacja na rzece Odra w m. Oława jest stabilna. Fala kulminacyjna, która przeszła przez Oławę była niższa o kilka centymetrów od prognozowanej.

Na chwilę obecną stan wody na wodowskazie Oława most wynosi 698 cm i zauważalne jest jego utrzymywanie się na stały poziomie z lekką tendencją malejącą na przestrzeni ostatnich kilku godzin.

Nadal zablokowana jest droga wojewódzka 455 na odcinku Jelcz-Laskowice – Oława (objazd wytyczony przez Minkowice Oławskie), oraz powiatowa nr 1549 D na odcinku Janików – Hanna – skrzyżowanie z drogą nr 455.

Zablokowana jest również droga leśna stanowiąca przedłużenie ul. Bażantowej w Oławie (tzw. Agrafka) z powodu obecności na niej wody i powalonego drzewa.

Wczoraj o godz 21.10 została zamknięta ul. Rybacka (koło Rzeźni), celem wypompowywania wody z kolektora głównego do rz. Odry.

W nocy doszło do samoczynnego uruchomienia się pierwszego przelewu wałowego na odcinku kilkudziesięciu metrów, który spowodował przepływ niewielkiej ilości wody na obszar polderu zalewowego Lipki-Oława. Przelew ten był jednak stale kontrolowany przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Pojawienie się strażaków w m. Stary Górnik było elementem działań prewencyjnych mających na celu niedopuszczenie do ewentualnego podtapiania miejscowości Stary Górnik, Stary Otok w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności.

Chciałbym podkreślić, że aktualna sytuacja na terenie powiatu jest stabilna a prognozowane warunki hydrologiczne napawają optymizmem na kolejne dni.