Dzień Flagi RP 2020 w powiecie oławskim
Wtorek  /  28-04-2020  /  Ilość wyświetleń: 355

Starostwo Powiatowe w Oławie zachęca do uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej online, czyli w internecie

W tym roku nie będą możliwe oficjalne, tradycyjne obchody majowych świąt, podobnie jak wcześniej Wielkanocy, z fizyczną obecnością i udziałem mieszkańców, ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa.

Pomimo łagodzonych obostrzeń, nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń, więc imprezy plenerowe nie odbywają się w formule, do której przywykliśmy. Dlatego też Dnia Flagi RP 2020 nie zorganizujemy w dotychczasowym formacie. Nie oznacza to jednak, że nie będzie możliwości uczczenia biało-czerwonej. Uczynimy to w inny sposób niż dotychczas.

Przenosiny do sieci

Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników uroczystości jest priorytetem. Dlatego przeprowadzimy święto w internecie. Prezentacja naszego video odbędzie się w sobotę 2 maja za pośrednictwem mediów internetowych Starostwa Powiatowego w Oławie. Zapraszamy do śledzenia w Dniu Flagi, strony internetowej www.starostwo.olawa.pl oraz profilu www.facebook.com/starostwo.olawa/

Dzień Flagi RP

W weekend rozpoczynający wiosenny maj, jak co roku ulice i place zostaną ozdobione setkami flag. Wielu Polaków zdecyduje się na udekorowanie swoich okien i domów. Ale najlepiej pozostańmy w swoich domach, w ten sposób pomagając lekarzom w walce z niewidzialnym wrogiem - wirusem, a swój patriotyzm, który nosimy w sercach, wyraźmy w inny sposób! Dlatego gorąco zachęcamy do spędzenia tego święta razem z nami - w sieci - a także wstawiania swoich zdjęć z Flagą RP na facebooku, z których najciekawsze nagrodzimy.

Patriotyzm jest naturalnym uczuciem każdego obywatela, miłością do wolności, Ojczyzny, własnego języka. Wyrażamy go poprzez symbole. Tym najważniejszym jest właśnie flaga państwowa. Aby nadrobić wielopokoleniową lukę w wiedzy o fladze państwowej RP, naszym najpowszechniej stosowanym symbolu narodowym, ustanowiony został w 2004 roku przez Sejm RP Dzień Flagi, który od tej pory jest obchodzony w dniu 2 maja. Ustawa zniosła ograniczenia używania flagi państwowej, wprowadzone w PRL, w celu niedopuszczenia do demonstracji i protestów pod barwami narodowymi, przeciw ówczesnej władzy.

Drugiego maja oddajemy cześć „biało-czerwonej”, ale również mamy w tym dniu na uwadze pozostałe symbole państwowe: Orła Białego i hymn - Mazurka Dąbrowskiego, które określają naszą tożsamość, jednoczą i świadczą o naszej podmiotowości. Dlatego winni im jesteśmy szacunek i odpowiednie traktowanie.

Dlaczego biało-czerwona?

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej biel flagi pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Barwy naszej flagi symbolizują więc tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów - związek państw, który powstał drogą pokojową i przetrwał ponad 400 lat, tworząc nową jakość naszego państwa i narodu, a jego podstawy były zbliżone do współczesnej nam Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 1 maja 2004 roku.

Dlaczego 2 maja?

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi RP właśnie na 2 maja. Po pierwsze, to tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli polską flagę na kolumnie zwycięstwa w parku Tiergarten, w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 Maja.

- Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, warto ją upowszechniać – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas jeden naród. Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu w takich dramatycznych sytuacjach, jak dzisiejsza, związana z zarazą XXI wieku – pandemią koronawirusa. W czasie jej trwania, pomimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, jesteśmy razem. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. W tym ciężkim dla nas czasie jest bardzo ważne, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji.

Biało-czerwone święto 2 maja. Uczcij święto - wywieś flagę!

2 Maja Dzień Flagi RP w powiecie oławskim