List z włoskiego Montefiascone do mieszkańców powiatu oławskiego
Wtorek  /  21-04-2020  /  Ilość wyświetleń: 391

Otrzymaliśmy list od przedstawicieli samorządu włoskiej miejscowości Montefiascone. Korespondencja została nadesłana w odpowiedzi na pismo skierowane do włodarzy Montefiascone, w którym starosta oławski Zdzisław Brezdeń, w imieniu społeczności lokalnej naszego powiatu, solidaryzuje się z narodem włoskim. Narodem, który jako pierwszy w Europie tak mocno doświadczony epidemią koronawirusa, musiał stawić czoła całkowicie nowemu zjawisku, które później pojawiło się w innych miejscach Starego Kontynentu i świata.

- Zawarte w liście słowa nie tylko nas poruszyły, ale także pomogły zrozumieć znaczenie relacji międzyludzkich w dramatycznych sytuacjach, takich jak ta, której obecnie doświadczamy. Okazany gest jedności i bliskości społeczności lokalnej Oławy i powiatu oławskiego z Montefiascone, który Pan zaprezentował, są zatem dla nas wyrazem wsparcia i solidaryzmu – napisali w liście do mieszkańców naszego powiatu przedstawiciele miasta Montefiascone.

List starosty swoja treścią nawiązywał do ubiegłorocznych, wspólnych obchodów Roku Marii Klementyny Sobieskiej, które na kilka krótkich, ale pięknych chwil symbolicznie połączyły Polskę i Włochy.

Przypomnijmy - to właśnie w Montefiascone 300 lat temu, w katedrze Świętej Małgorzaty, 3 września 1719 r., odbył się ślub rodowitej oławianki Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III, z Jakubem III Stuartem, pretendentem do tronu Szkocji, Anglii i Irlandii. Maria Klementyna jako jedna z czterech kobiet, obok 148 papieży, dostąpiła zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie. List, który otrzymaliśmy (publikujemy go pod niniejszym tekstem), nadesłali włoscy organizatorzy ubiegłorocznych uroczystości jubileuszowych w Montefiascone, miejscowości zaślubin Marii Klementyny Sobieskiej.

Starosta Zdzisław Brezdeń w liście do włoskich partnerów napisał m.in.: - W czasach pandemii, szczególnym przesłaniem Roku Marii Klementyny Sobieskiej staje się międzynarodowa jedność i solidarność, przyczyniająca się do współpracy ponad podziałami i granicami państw. W tym skądinąd dramatycznym kontekście postać Marii Klementyny urasta być może nawet do rangi symbolu, bo nie tylko łączy ona swoją biografią w sposób wybitny Włochy i Polskę, Oławę i Montefiascone, a nawet Ziemię Oławską z Rzymem, ale również w jej życiorysie znajduje się szlachetny wątek dobroczynnej działalności. Nabiera on wyjątkowej wymowy dzisiaj, w dobie światowej walki z pandemią, gdy pomaganie bliźnim staje się najwyższą wartością. Wierzę, że szybko pokonacie tego wirusa jednością i pasją, z której słyną Włosi i już niedługo wszyscy wyjdziemy z tej próby obronną ręką, a walczący z pandemią koronawirusa lekarze, personel medyczny i służby mundurowe zapewniające bezpieczeństwo i porządek, odetchną z ulgą. Włochy są i będą większe, lepsze i silniejsze niż ten wirus! W imieniu władz samorządowych Powiatu Oławskiego pragnę najserdeczniej pozdrowić z Polski: władze miasta Montefiascone i wszystkich mieszkańców Waszej urzekającej pięknem miejscowości. Bądź silna Italio! "Andrà tutto bene!" - wszystko będzie dobrze!

W liście, który również w całości publikujemy w załączeniu, starosta zaakcentował dobroczynną działalność Marii Klementyny Sobieskiej, która wspierała zakony, szczególnie klasztor benedyktynek przy bazylice Św. Cecylii w Rzymie na Zatybrzu, gdzie poświęcając się modlitwie i ascezie przebywała w latach 1725-1727. W tym okresie życia Maria Klementyna oddana była sercem osobom ubogim i chorym. Zajmowała się działalnością filantropijną na rzecz potrzebujących i cierpiących mieszkańców Zatybrza. Zakładała ochronki dla dziewcząt, a następnie tworzyła przytułki dla pozostawionych na progach domu starców, czekających w beznadziei na śmierć. Przyuczała przygarnięte dziewczęta do opieki nad chorymi i w ten pożyteczny sposób mogły później pracować. Zaangażowanie Marii Klementyny na rzecz osób słabszych, czy też poszkodowanych przez los może być więc dla współczesnych przykładem i wzorem wolontariatu, czy też działalności charytatywnej.

LIST Z MONTEFIASCONE

Drogi Starosto,

z wielką przyjemnością zapoznaliśmy się z przesłaniem zawartym w Pańskim liście, skierowanym do mieszkańców i Burmistrza Montefiascone Massimo Paoliniego.

Przyznajemy, że zawarte w liście słowa nie tylko nas poruszyły, ale także pomogły zrozumieć znaczenie relacji międzyludzkich w dramatycznych sytuacjach, takich jak ta, której obecnie doświadczamy.

Okazany gest jedności i bliskości społeczności lokalnej Oławy i powiatu oławskiego z Montefiascone, który Pan zaprezentował, są zatem dla nas wyrazem wsparcia i solidaryzmu.

W nadziei, że zbliżające się przywrócenie normalności pozwoli nam zaplanować wydarzenia i inicjatywy zainspirowane piękną historią, która dziś łączy nas i zbliża, jak to tylko możliwe, życzymy Panu Staroście, Pańskiej rodzinie i wszystkim mieszkańcom Oławy i powiatu oławskiego spokojnej Wielkanocy.

Z Montefiascone z szacunkiem i wdzięcznością

Francesca Ceci i Giancarlo Breccola - Prezes Centrum Inicjatyw Kulturalnych Montefiascone

Fot.: Panorama Montefiascone

Zdjęcia - źródło: https://www.facebook.com/montefiascone