Przeżyliśmy powstanie...
Wtorek  /  17-03-2020  /  Ilość wyświetleń: 251

Klaustrofobiczny pobyt w kanale, świst gradu kul, spływający znad głowy ryk niemieckiego czołgu, obezwładniające poczucie strachu... Mieliśmy w naszym powiecie niecodzienną możliwość, aby odczuć zmysłami wzroku i słuchu przerażające emocje powstańca warszawskiego

Doświadczyliśmy tego poprzez film „Kartka z Powstania”, wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości, który został sprowadzony do naszego powiatu dzięki współpracy Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Oławie oraz Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

„Kartka z Powstania”, to pierwsze fabularyzowane widowisko w Polsce, dotyczące tej tematyki, zrealizowane w technologii VR. W ciągu czterech dni pokaz obejrzało kilkaset osób. Widowisko zorganizowane najpierw dla uczniów w szkołach średnich powiatu, a następnie 12 marca dla mieszkańców, podczas ogólnodostępnego pokazu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Oławie.

Przy pomocy specjalnych gogli i słuchawek, każdy widz miał niepowtarzalną możliwość przeniesienia się do świata wirtualnej rzeczywistości i stania się niemal jej uczestnikiem, doświadczającym realiów powstania. Pokazy odbywały się jednocześnie na sześciu stanowiskach VR. Ta technologia umożliwia doświadczanie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania, oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości oraz dźwięku ambisonicznego, pozwala na odczuwanie immersji, czyli wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, w pewnym stopniu oszukuje nasze zmysły i pozwala przenieść się na kilka chwil w inną przestrzeń, wcielić się w rolę całym sobą.

Reżyser filmu „Kartka z Powstania” Tomasz Dobosz opowiedział historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do powstania, w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

O zorganizowanym przez Armię Krajową, w ramach akcji „Burza”, zbrojnym wystąpieniu przeciw okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zrealizowano już wiele filmów. Jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu, podczas pokazu, odczuwaliśmy niemal fizyczną obecność w czasie i w miejscu akcji. Wszystko to sprawiło, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać w tamtych czasach, w dramatycznym kontekście i sytuacji. Czy oglądając scenę walki, postanowilibyśmy się ukryć, czy wziąć w niej udział? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, żal, czy złość? VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, więc jesteśmy o krok bliżsi odpowiedzi na te pytania. Ciekawostką jest, że chociaż prezentowana publiczności wersja filmu trwa tylko 16 minut, to prace nad nim zajęły ekipie filmowej aż 2 lata i 3 miesiące, średnio po osiem godzin dziennie. O ogromie pracy świadczy fakt, że łącznie uzyskano 40 godzin filmu. Całość powstawała w starych zakładach przemysłowych w Świebodzicach, gdzie na potrzeby produkcji odtworzono warszawskie realia z 1944 roku.

Oddajemy głos Jakubowi, uczniowi Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie, którego na gorąco zapytaliśmy o odczucia po obejrzeniu filmu: - Film „Kartka z Powstania” wywarł na mnie ogromne wrażenie! - mówi Jakub. - Czułem się tak, jakbym naprawdę był uczestnikiem tamtych przerażających powstańczych wydarzeń. To dla mnie prawdziwa i niezapomniana, żywa lekcja historii. Mam nadzieję, że w przyszłości, w szkołach i instytucjach naszego powiatu będzie organizowanych więcej takich niesamowitych projektów. Z chęcią wezmę w nich udział.

Fot.: „Kartkę z Powstania” obejrzało w ciągu czterech dni kilkaset osób. Widowisko zaprezentowano najpierw uczniom szkół średnich powiatu, a następnie 12 marca mieszkańcom, podczas ogólnodostępnego pokazu w starostwie

Kartka z Powstania