Poczuj się przez kwadrans jak powstaniec warszawski
Czwartek  /  05-03-2020  /  Ilość wyświetleń: 525

Już wkrótce, 13 marca, podczas widowiska historycznego, zorganizowanego w powiecie oławskim, będzie możliwość doświadczenia realiów Powstania Warszawskiego, w wirtualnej rzeczywistości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ogólnodostępny i bezpłatny pokaz do oławskiego „Ogólniaka”!

To pierwszy na świecie taki projekt, zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), dotyczący Powstania Warszawskiego, który zaprezentujemy mieszkańcom naszego powiatu. Widowisko historyczne zostanie zorganizowane dla uczniów i mieszkańców w efekcie współpracy Starostwa Powiatowego w Oławie i Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

W piątek 13 marca zapraszamy wszystkich zainteresowanych, do odwiedzenia Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie (Oława, plac Zamkowy 10). W auli szkolnej na I piętrze, w godzinach od 8.00 do 16.00, odbędzie się ogólnodostępny i bezpłatny pokaz filmu „Kartka z Powstania”. Jednocześnie pokazy będą się odbywały na sześciu stanowiskach VR.

Reżyser filmu „Kartka z Powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania, w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

„Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne, zrealizowane w technologii VR w Polsce, w którym przy pomocy specjalnych gogli przenosimy się do świata wirtualnej rzeczywistości i stajemy się jej uczestnikami.

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania, oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości oraz dźwięku ambisonicznego, pozwala na odczuwanie immersji, czyli wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, w pewnym stopniu oszukuje nasze zmysły i pozwala przenieść się na kilka chwil w inną przestrzeń, wcielić się w rolę całym sobą.

O Powstaniu Warszawskim, czyli zorganizowanym przez Armię Krajową, w ramach akcji „Burza” zbrojnym wystąpieniu przeciw okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zrealizowano już wiele filmów. Jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu, z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki temu

odczuwamy niemal fizyczną obecność w czasie i w miejscu akcji. Wszystko to sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać w tamtych czasach, w dramatycznym kontekście i sytuacji. Czy oglądając scenę walki postanowilibyśmy ukryć się, czy też wziąć udział w walce? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, żal, czy złość? VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, więc jesteśmy o krok bliżsi odpowiedzi na te pytania. Ciekawostką jest fakt, że chociaż prezentowana publiczności wersja filmu trwa tylko 16 minut, to prace nad nim zajęły ekipie filmowej aż 2 lata i 3 miesiące, średnio po osiem godzin dziennie. O ogromie pracy świadczy fakt, że łącznie uzyskano 40 godzin filmu...

Całość powstawała w starych zakładach w Świebodzicach, gdzie na potrzeby produkcji odtworzono warszawskie realia z 1944 roku. „Kartka z Powstania” otrzymała, m.in.: główną nagrodę na festiwalu „Los Angeles Film Awards”, w kategorii Virtual Reality”, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie „Kultura Cyfrowa”, a także - na 24. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” - nagrodę za najlepszy polski VR w latach 2018/19, w kategorii „Fabuła”.

Pokaz przeznaczony jest dla widzów od 12. roku życia, a widzowie, którzy ukończyli 16 lat, uczestniczą w pokazie na własną odpowiedzialność. Widzowie, którzy nie ukończyli 16 lat, muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Głównym producentem widowiska VR „Kartka z Powstania” jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, które od samego początku wspierało młodych twórców oraz VR „Heroes”.

W załączniku, po lewej stronie publikujemy Regulamin, z którym musi się zapoznać każdy uczestnik, przed przystąpieniem do widowiska historycznego "Kartka z Powstania".

Zapisy telefonicznie

W piątek 13 marca w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie (Oława, plac Zamkowy 10), w auli szkolnej na I piętrze, w godzinach od 8.00 do 16.00, odbędzie się ogólnodostępny i bezpłatny pokaz filmu „Kartka z Powstania”. Jednocześnie pokazy będą się odbywały na sześciu stanowiskach VR.

Aby zapewnić sprawną organizację pokazu w tym dniu, prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji udziału w seansie - drogą telefoniczną, pod numerem telefonu 71-301-15-77 (Biuro Promocji w starostwie). Uwaga! Osoby, które umówią się telefonicznie, będą przyjmowane na pokaz w pierwszej kolejności. Wcześniej, od 9 do 12 marca (poniedziałek - czwartek), pokazy zostaną zorganizowane w szkołach średnich powiatu i będą przeznaczone dla uczniów.

Autorzy filmu „Kartka z Powstania”

* reżyseria: Tomasz Dobosz
* scenariusz: Tomasz Dobosz i Mariusz Laszuk
* zdjęcia: Marcin Magiera
* scenografia: Joanna Gruszecka i Dorota Cichońska - „Demolka Sisters”
* kostiumy: Margarita Barska
* charakteryzacja: Weronika Borszyńska
* montaż: Dominik Greinert i Yakiv Komarynsky
* obsada: Mirosław Haniszewski, Tomasz Ziętek, Agata Różycka, Tomasz Solich i Zacharjasz Muszyński
* produkcja: Narodowe Centrum Kultury, VR „Heroes”
* producenci: Rafał Wiśniewski i Mariusz Laszuk
* producent wykonawczy: „Vectors Holding” sp. z o.o.
* kierownictwo produkcji: Mikołaj Siciński i Helena Tyszkiewicz

Kartka z Powstania

Na zdjęciu - Agata Różycka (Zosia)
Materiały promocyjne Narodowego Centrum Kultury w Warszawie