SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Powiat Oławski szykuje się do świętowania 300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem
Środa  /  18-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 707

Ach, co to był za ślub! To dopiero będzie Jubileusz!

W 1719 roku odbył się ślub królewskiej pary – Marii Klementyny Sobieskiej i Jakuba Franciszka Edwarda Stuarta. Trzysta lat później, w czwartek 26 września i w piątek 27 września 2019 r., samorząd Powiatu Oławskiego wraz z partnerami, organizuje w Oławie jubileuszowe obchody tego wydarzenia sprzed trzystu lat, którym swego czasu żywo interesowały się wszystkie europejskie dwory

Samorząd Powiatu Oławskiego przygotował dwudniowe uroczystości w związku z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem Stuartem. Dlaczego świętujemy jubileusz właśnie w stolicy powiatu oławskiego? Kluczowym wątkiem w tej materii jest Ród Sobieskich, który wydał króla Polski - Jana III Sobieskiego, a poprzez jego syna, księcia oławskiego, królewicza Jakuba Sobieskiego, ten znamienity Ród związany jest z Oławą.

Ślub per procura czyli w zastępstwie i na podstawie pełnomocnictwa pana młodego odbył się w Bolonii w dniu 9 maja 1719 roku. Cztery miesiące później, 3 września 1719 roku, młodzi stanęli na ślubnym kobiercu w Montefiascone nad jeziorem Bolsena. Świeżo poślubiona młoda para miodowy miesiąc spędziła nad swoim ulubionym włoskim jeziorem Bolsena w Montefiascone. Historia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem Stuartem to wartka opowieść, pełna zwrotów akcji, historycznych smaczków i fascynujących intryg, słowem - opowieść godna sfilmowania…

Program oławskich uroczystości

Uroczystości 300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem Stuartem rozpoczynamy w czwartek 26 września, o godzinie 13.00, w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie, przy pl. Zamkowym 10, spotkaniem młodzieży z hrabią Piotrem Pinińskim, potomkiem rodu Sobieskich i Stuartów.

O godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Probus, przy ul. Młyńskiej 16 w Oławie, odbędzie się spotkanie autorskie z hrabią Piotrem Pinińskim, związane z promocją książki pt. „Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji”.

Drugi dzień uroczystych obchodów (piątek 27 września) rozpocznie się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, na pl. Św. M.M Kolbego 1 w Oławie, podczas której zostanie poświęcony sztandar Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie. Odsłonięta zostanie również pamiątkowa tablica. Następnie, o godzinie 11.00, w Zespole Szkół Specjalnych w Oławie (ul. J. Iwaszkiewicza 9a), podczas uroczystej akademii, szkoła otrzyma imię hrabiny Ireny Komorowskiej. Gościem specjalnym uroczystości w ZSS będzie Adam hr. Komorowski - syn gen. T. Bora Komorowskiego i Ireny Komorowskiej. Uroczystościom będzie towarzyszyła wystawa poświęcona patronce placówki.

O godzinie 13.00 w pałacu Sobieskich przy placu Zamkowym 15 w Oławie (Urząd Miejski w Oławie), okolicznościowy wykład wygłosi dr hab. Aleksandra Skrzypietz, a po niej wysłuchamy wykładu hrabiego Piotra Pinińskiego (13:20-13:40).

O godzinie 13.45 zostanie odsłonięta tablica w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, która upamiętni 300. rocznicę zaślubin Klementyny Sobieskiej i Jakuba Stuarta. O muzyczną oprawę, zadba Przemysław Wawrzyniak, który na dudach wykona utwory szkockie.

Tę część zakończy występ sopranistki Idy Tamary Zagórskiej przy akompaniamencie pianistki Karoliny Wróblewskiej. O godzinie 14.45 w kościele pw. Św. Rocha w Oławie (ul. św. Rocha 1) okolicznościowy wykład wygłosi Arkadiusz Muła, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze. Punktem finałowym, o godzinie 15:30, wieńczącym obchody jubileuszowe, będzie rekonstrukcja kulinarna, zorganizowana w restauracji Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Probus, która zostanie wydana na cześć honorowego gościa hrabiego Piotra Pinińskiego z okazji 300-lecia zaślubin Klementyny Sobieskiej i Jakuba Stuarta. Wydarzenie to, o godzinie 18.00 uatrakcyjni występ Przemysława Wawrzyniaka, który w stroju szkockim zagra na dudach kilka utworów szkockich, w tym pieśń pt. "The Skye Boat Song" skomponowaną na cześć syna Klementyny - Bonnie Prince Charlie. Rekonstrukcję kulinarną przygotuje młodzież z klas gastronomicznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we współpracy z kucharzami i edukatorami kulinarnymi z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Garść historii…

Maria Klementyna Sobieska była najmłodszą córką Jakuba Ludwika Sobieskiego, wnuczką Jana III Sobieskiego, znanego w całej ówczesnej Europie pogromcy Turków, chrześnicą ówczesnego papieża Klemensa XI. Jeśli do tych znakomitych koligacji dodamy, że była również posiadaczką imponującego posagu, to na tej podstawie jesteśmy uprawnieni, aby twierdzić, że księżniczka była doskonałą partią dla Jakuba Franciszka Edwarda Stuarta. Pochodził on wprawdzie ze wspaniałego królewskiego rodu Stuartów, ale był, jak to opisano - „bezdomnym wygnańcem, żyjącym z darowizn i ściganym bezwzględnie przez najpotężniejsze państwo Europy”.

Związek ten od samego początku był narażony na niebezpieczeństwo. Do małżeństwa Jakuba od samego początku niechętna była wroga Stuartom Anglia. Zgodnie z zaleceniami wywiadu angielskiego, Karol VI Habsburg – cesarz, król Węgier i Czech oraz arcyksiążę Austrii uwięził swoją kuzynkę Klementynę, która we wrześniu 1718 r. pod pretekstem pielgrzymki do Loreto udała się wraz z matką z oławskiego zamku na spotkanie swego wybranka. Z Oławy wyruszyć miała w najgłębszej tajemnicy, z zachowaniem ostrożności, a podróżowała w trzydziestosześciokonnym zaprzęgu. Jakub Stuart przyjechał do Montefiascone w dniu 28 sierpnia 1719 r. Maria Klementyna Sobieska dołączyła do niego w dniu 2 września. Tam zobaczyli się po raz pierwszy.

O północy 3 września, w Pałacu Biskupim (Palazzo Vescovile), biskup Sebastiano Pompilio Bonavetura połączył małżeńskim węzłem trzydziestojednoletniego Jakuba Franciszka Edwarda Stuarta, prawowitego władcę Szkocji, Anglii i Irlandii, jedynego syna Jakuba II i księżniczki Marii d’Este, córki księcia Modeny Alfonsa IV oraz siedemnastoletnią Marię Klementynę Sobieską, córkę polskiego królewicza Jakuba Ludwika Sobieskiego i bawarskiej księżniczki Jadwigi Elżbiety Wittelsbach von Pfalz-Neuburg, wnuczkę króla Polski Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery de la Grange d’Arquien....

300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem

300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem

300-lecia ślubu Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem


 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ