W piątek 6 września Narodowe Czytanie przed oławskim starostwem
Czwartek  /  05-09-2019  /  Ilość wyświetleń: 483

W najbliższy piątek, tj. 6 września na terenach zielonych przed wejściem do Starostwa Powiatowego w Oławie, przy ul. 3 Maja 1, o godzinie 12:00, mieszkańcy powiatu oławskiego będą mieli kolejną okazję, aby spotkać się z piękną polszczyzną.

Stanie się tak za sprawą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Tematem przewodnim akcji jest „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu serdecznie zapraszają mieszkańców - Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń wraz z dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie Marią Domaradzką.

Na czytelniczy warsztat w tegorocznej odsłonie akcji Narodowego Czytania trafi wybór fragmentów z ośmiu polskich lektur. Są to:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

Teksty utworów znajdują się na stronie internetowej Prezydenta RP:

Starostwo oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w powiatowej odsłonie akcji Narodowego Czytania!