Ocalmy kościół na szczycie Ślęży
Środa  /  05-08-2020  /  Ilość wyświetleń: 203

Masyw Ślęży nieodłącznie wpisuje się w historię Dolnego Śląska. Pod względem kulturowym i przyrodniczym to miejsce unikatowe na skalę europejską. Ze szczytu Ślęży, zwanej także „Śląskim Olimpem”, roztaczają się wspaniałe widoki. Znajduje się tam również kościółek kamienno-ceglany, w którym od lat prowadzony jest kosztowny, wieloetapowy remont. Do ukończenia prac budowlanych jest jeszcze daleka droga, ale każdy z nas może wesprzeć finansowo ten szczytny cel

Kościół na Górze Ślęży, swoją historią sięga początków XII wieku, za panowania Bolesława III Krzywoustego. Dziś zabytek wymaga przeprowadzenia kolejnych, pilnych prac remontowych. We wrześniu 2012 roku Kościół na Górze Ślęży został przekazany pod opiekę Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach.

“Pragniemy zachować sakralny, historyczny jak i turystyczny walor tego miejsca poprzez regularne odprawianie Mszy Św. w okresie wakacyjnym, a w przyszłości uruchomienie ekspozycji muzealnej, obejmującej kościół i ruiny znajdującego się tu niegdyś zamku piastowskiego” – czytamy na stronie internetowej organizatora zbiórki wypowiedź ks. dra Ryszarda Staszaka, proboszcza Parafii w Sulistrowicach.

- Zachęcam do wsparcia tej cennej inicjatywy i przedsięwzięcia mającego na celu ocalenie kościoła na szczycie Ślęży - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Mieszkańcy powiatu oławskiego często wybierają Ślężę jako miejsce na weekendowy wyjazd, gdzie aktywnie w plenerze spędzają wolny czas. Przy okazji wypraw zwiedzany jest również kościół na szczycie Ślęży. Dziś możemy wesprzeć jego remont, aby uratować zabytek i zachować sakralny, historyczny oraz turystyczny walor tego miejsca.

Jak pomóc? Można to zrobić dokonując wpłatę na konto:

Rzymskokatolicka Parafia Pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach
Sulistrowice, ul. Jagiellońska 1A, 55-050 Sobótka

Bank Spółdzielczy w Kątach Wrocławskich o/Sobótka
Nr konta: 50 9574 1015 2003 0200 1520 0001

z dopiskiem “Ocalmy Kościół na Ślęży”

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.sleza.info

Rycina przedstawiająca kościół na górze Ślęży