Alarm w Oławie i w powiecie. Syreny zawyją o godzinie „W”
Środa  /  29-07-2020  /  Ilość wyświetleń: 49

W najbliższą sobotę 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00, w powiecie oławskim uruchomiony zostanie akustyczny podsystem ostrzegania, który wyemituje sygnał "Ogłoszenie alarmu", czyli dźwięk modulowany trwający 3 minuty.

Podobne działania zostaną przeprowadzone w całym województwie na polecenie Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, który wydał w tej sprawie Zarządzenie Nr 156. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności oraz sposób na uczczenie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Test ma sprawdzić funkcjonowanie podsystemu takiego akustycznego ostrzegania, wpłynąć na udoskonalenie umiejętności ogłaszania alarmu w czasie pozasłużbowym przez wyznaczone do tego osoby oraz pomóc w ocenie sprawności syren alarmowych.

1 sierpnia uczcij pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego!

- Zatrzymajmy się na moment, aby chwilą ciszy upamiętnić Godzinę ,,W” i oddać cześć Powstańcom Warszawskim, którzy walczyli i ginęli także za naszą wolność - apeluje do mieszkańców starosta Zdzisław Brezdeń. - Dla uhonorowania poświęcenia i walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku oraz upamiętnienia tego bohaterskiego zrywu Żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy, przystańmy choćby na chwilę 1 sierpnia o godzinie 17.00, gdy zabrzmią syreny - dodaje starosta Zdzisław Brezdeń. – Oddajmy w ten sposób cześć powstańcom i uczcijmy tę ważną dla Polski datę. Zwracam się również z prośbą do mieszkańców i przedstawicieli instytucji publicznych, o wywieszenie w tym dniu flagi państwowej. Przypominam jednocześnie, że jest to sygnał ćwiczebny, dlatego prosimy o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań, wynikających z treści komunikatu, a także o zachowanie czujności, aby nie spowodować zagrożenia na drodze.

Plakat w tle barwy biało - czerwone, symbol Polski Walczącej oraz data Powstania Warszawskiego.

Godzina „W” - 1 sierpnia 1944 o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK i innych formacji zbrojnych Polski Walczącej, pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Była to największa akcja zbrojna podziemia w Europie, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 150-200 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców (ok. 500 tysięcy) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało spalone i zburzone.

- Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od hitlerowskiej okupacji i dominacji sowieckiej – mówi starosta. - Pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach jest obowiązkiem całego narodu. Dzięki ich walce możemy się dziś cieszyć suwerenną i wolną Polską. Wyrazy najwyższego szacunku kieruję do żołnierzy AK, uczestników powstania. Dziś, żyjącym jeszcze uczestnikom tego bohaterskiego zrywu należy się szacunek za odwagę, pragnienie wolności, poświęcenie i cierpienie, a także za to, że nigdy nie złożyli broni, a tym którzy już odeszli – modlitwa o pokój ich duszom.

Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Pokażmy innym, że pamiętamy o narodowych bohaterach!

Zdjęcie - w tle rekonstruktorzy historyczni wcielający się w role Powstańców Warszawskich