SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
RK3.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
319 lat temu urodziła się Maria Klementyna Sobieska
Piątek  /  17-07-2020  /  Ilość wyświetleń: 134

319. lat temu, 17 lipca 1701 roku, na świat przyszła Maria Klementyna Sobieska - wnuczka pogromcy Turków spod Wiednia, króla Jana III oraz Marii Kazimiery Sobieskich, córka ich najstarszego syna Jakuba i księżniczki Jadwigi Elżbiety (z domu von Pfalz-Neuburg), późniejsza tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii.

Rodowita oławianka jest jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Przypomnijmy - w ubiegłym, 2019 roku, Włochy i Polska połączyły się na kilka pięknych chwil we wspólnych obchodach Roku Marii Klementyny Sobieskiej. Upamiętniły one wydarzenia sprzed 300 lat, gdy we włoskim miasteczku Montefiascone, w katedrze Świętej Małgorzaty, w dniu 3 września 1719 r., odbył się ślub Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem (1688-1766) - pretendentem do tronu Szkocji, Anglii i Irlandii. Maria Klementyna Sobieska po ślubie z Jakubem III Stuartem, większość swojego życia spędziła we Włoszech, głównie w Rzymie, gdzie wraz z mężem, pełniąc honory pary królewskiej Anglii, Szkocji i Irlandii na wygnaniu, prowadziła dwór królewski w podarowanym im przez papieża Klemensa XI pałacu „Muti Papazzurri” (obecnie „Balestra”) przy Piazza Santi Apostoli.

Maria Klementyna była królową, która nigdy nie rządziła, lecz razem z mężem i dziećmi stanowiła podstawę do wszelkich zabiegów o restaurację Stuartów na tronie angielskim. Zmarła w styczniu 1735 roku.

 Fot.: 319 lat temu na świat  przyszła rodowita oławianka Maria Klementyna Sobieska

Plakat przedstawiający wizerunek Marii Klementyny Sobieskiej, znanej oławianki, która urodziła się 319 lat temu. W tle rycina zamku. Po prawej stronie herb powiatu oławskiego.


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ