Pilny apel o krew! RCKiK Wrocław prosi o zgłaszanie się do oddawania krwi
Wtorek  /  23-06-2020  /  Ilość wyświetleń: 272

Pilny apel o krew! RCKiK Wrocław prosi o zgłaszanie się do oddawania krwi. W szpitalach Wasza krew jest bardzo potrzebna do przeprowadzania operacji.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu gorąco zaprasza do oddania krwi w siedzibie Centrum, Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy, Lubinie oraz na akcjach wyjazdowego pobierania krwi. Zapraszamy wszystkich regularnych Krwiodawców, a także tych, którzy jeszcze nigdy nie oddawali krwi.

Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia a wielu pacjentów spędzi swoje wakacje w szpitalu walcząc o zdrowie i życie. Oddawana przez Krwiodawców krew i jej składniki jest przetaczana osobom po wypadkach, pacjentom po zabiegach operacyjnych, z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, z chorobami nowotworowymi, w tym w trakcie chemioterapii.

Aktualnie potrzebne są wszystkie grupy krwi. Szczególny apel do osób z grupą krwi O Rh- ponieważ w nagłych wypadkach może być przetoczona każdemu pacjentowi, jeszcze przed oznaczeniem grupy krwi.

Krew i jej składniki pomimo panującej pandemii koronawirusa, oddają Krwiodawcy w bezpieczny sposób.

Każdemu Dawcy, zanim przystąpi do rejestracji, mierzona jest temperatura, obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której musimy podać, czy nie chorowaliśmy na COVID- 19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną, czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są: maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie 2-metrowego dystansu.

Przypominamy profil Krwiodawcy:

- wiek: 18-65 lat
- waga: minimum 50 kg
- bardzo dobry stan zdrowia
- ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
- wypoczęty, wyspany i po lekkostrawnym posiłku

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów

Pomóżmy wszystkim, którzy czekają na powrót do zdrowia. Wystarczy godzina, żeby uratować komuś życie, w tym samo oddanie trwa około 8 minut.

Krwi nie można długo przechowywać, koncentrat krwinek czerwonych przechowywany jest 42 dni, a koncentrat krwinek płytkowych zaledwie 5 dni, dlatego konieczne jest stałe, regularne oddawanie krwi, każdego dnia potrzebni są Krwiodawcy.

Sprawdź kalendarz akcji wakacyjnych na terenie miasta, a terminy wszystkich akcji na terenie naszego województwa dostępne są na stronie www.rckik.wroclaw.pl oraz w aplikacji mobilnej RCKIK Wrocław.

Krew